Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tesadüflerin nedeni nedir?

Bir olayın tesadüf olarak nitelendirilmesi için belli bir sınır yoktur. Mesela yazı tura atınca 3 kere üst üste tura gelince tesadüf denmez ama bu sayı 100 olursa? Aslında bu imkansız değildir. Zaman sonsuz olarak kabul edildiğinde matematiksel olarak gerçekleşmesi kesindir. Tabi bunun teoride kesin olduğunu bilmeliyiz. Zaman sonsuzsa bile bunu henüz bilmiyoruz.

Günlük yaşamda mucize gibi görünen şeyler aslında doğal şeylerdir. Ben rastgele bir ilden, ilçeden, mahalleden bir dükkandan bir ufak poşet leblebi alıyorum. Bunun içinden bir leblebi yiyorum. Çok normal değil mi? Peki bu leblebi özel olsa ve yiyene büyük ödül verilecek olsa ve ben bu leblebiye denk gelsem? Yaptığım şey aynı ama ikisinde algı farkı var. Olayı mucize diye nitelendirebilecek olan bunun yarışma olmasıdır. Aslında her gün on binlerce kişi leblebi yiyor ve küçük mucizeler gerçekleşiyor.

Daha güncel bir örneği Sayısal Loto. Eğer bana çıkarsa buna bir anlam yüklerim, benim için bir anlam ifade eder. Hayatımda bir mucize yaşamış olurum. Ama haberlerde "Kars'ta bir talihli tek başına ikramiyenin sahibi oldu. " haberini görünce "doğal, birine çıkacaktı zaten" denir ve normal karşılanır.

Eğer bir yaratıcı varsa tüm evreni, bahsedilen alemleri vs... Tümünü kendi sözlüyle yaratmıştır. Peki yaratıcı rastgele bir şey oluşturabilir mi? Bilgisayarlar da bize rastgele(aslında değil) numaralar sunabilir. Ama bilgisayarlar için rastgele diye bir şey yoktur. Tarihi ve saat gibi çeşitli ölçütleri kullanan algoritmalarla bize rastgele görünümlü sayılar verir ve bu bizim rastgele ihtiyacımızı kapsar. Peki dünyadaki her atomu, elektronu, artık ne kadar ufağa inerseniz inin yaratan yaratıcı, bu yarattıklarının sonucunu bilemeyebilir mi?

Adam Fewer'ın olasılıksız kitabında zar olayı vardı. Eğer zarın atılış hızı, açısı, düştüğü yerin özellikleri yani tüm değişkenler bilinirse zarların kaç geleceği her defasında bilinebilir. Aslında zarlar da bize yapay bir rastgelelik sunuyor.

Tesadüflerin nedeni yoktur. Tesadüf gibi görünen normal günlük olaylar vardır.
 • Paylaş
ruhsalyasam.com/rastlanti-diye-bir-sey-...

Sanırım Richard Bach'ın dediği gibi hiç bir şey rastlantı değildir... Bunun üzerine yapılan pek çok sav ve açıklama var amma ve lakin bana en yakın gelen; örnek olarak, kuzenin ile bile kuzen olman bir rastlantı değil. Her iletişim kurduğun, hayatına girip çıkan insanlar oyunun elemanları. Ruhun terbiyesi için hepsi. Belki dünyaya gelmeden önce yaptığın anlaşmalarla seçtiğin bir oyun. Sonunda alman gereken ''coin'' var ve bunlar bazen kaybetmeyi öğrenmek, sabır, çoklukta bozulmamak, kendini sevmek, vb. pek çok level olduğunu düşünüyorum. Her biri bir ''coin'' olabilir. "Hep aynı tür insanlar aynı hatalar ile karşılaşıyorum" demek onları çekmek kuantum konusu olsa da aslında değişim için insanın zorlanması gerekir ve ruh olgunluğu için her şeyi yaşamak gerekir.
 • para kaybından korkanın parayla sınanması
 • aldatılmaktan korkanın aldatılması
 • ölümlerden korkanın bu hayatında çok ölümle karşılaşması
 • sabırsız olanın çok sabretmesi gereken durumlarla sınanması
Hepsi doğu felsefesi, ve dinlerindeki; reankarne, Buddha öğretileri, ruminin öğretisi, konfüçyüs felsefeleri, Friedrich Nietzsche'nin sözünü kanıtlar gibi ''beni öldürmeyen şey güçlü kılar''. Tüm bu öğretilerin hepsi sadece tek noktada toplanabilir. Hiçbir şey tesadüf değil ve kader de değil. Olması gereken senin eğitilmen için olması gerektiği şekilde olur tanrıyla tanrısızlıkla yapılan tüm felsefeler tek ortak noktada birleşmektedir...

Keyfini çıkar, deneyimle. Her şey senin için hazırlanmış.. senin istediğin şekilde..
 • Paylaş
1

Seda Akyol, Mesneviliktede bu vardır biliyorsun;hayatımıza giren herkes bizi bir yere birşeye ulaştımak içindir...

Herşeyin bir sebebi var mantığıyla yaklaşmamak lazım bence olaylara. Bazen yollarımız istediğimiz ya da istemediğimiz kişilerle kesişebilir, bazen istediğimiz ya da istemediğimiz olaylar başımıza gelebilir bunları tesadüf değil de deneyimlemiz gereken olaylar olarak nitelendirmeliyiz.
 • Paylaş
Evrenin gizemli hesaplanamazlığı
 • Paylaş
Her olayın bir gerçekleşme nedeni ve her karşılaştığımız insanla bir karşılaşma nedenimiz vardır. Hiçbir şey tesadüfen, kötü ya da iyi şans nedeniyle gerçekleşmez. Hastalık, yaralanma ve deneyimsizlikler, bizi test eden olaylardır. İster olaylar, ister hastalıklar, ister ilişkiler olsun, bu testler olmasaydı hayat hiçbir yere varmayan düz ve sıkıcı bir yol gibi uzayıp giderdi. Güvenli ve rahat, ancak boş ve amaçsız...
 • Paylaş
Açıkçası ben tesadüflere inanmayanlardan olduğum için bu soru bana göre değil... Ama Tevâfuk dersen bak on açıklaya bilirim. Tevâfuk; Bütün bu hakîkatler, tevâfuka; yani her şeyin birbirine denk gelip bir nizâm ve uygunluk içinde oluşunun anlamına işâret ederler. Buna göre tevafûk, akla "perde arkasında birinin olduğunu" gösterir. O, Sultân-ı Kâinât'tır. Her şeyin anahtarı O'nun yanında, her şeyin dizgini O'nun elindedir. Her şey O'nun emriyle halledilir. Hiçbir şey başıboş olmayıp, onun iradesi dışında değildir.
 • Paylaş
Soruyu biraz düzeltelim mi? Öncelikle tesadüfe inanır mısınız? Demeliyiz. Filozof spinoza tesadüflere inanmaz. Kainatta olan her olayın belli bir olay zinciri ve kurala göre gerçekleştiği savunur. Bir de kader inancını es geçmemek lazım. Tesadüf kelimesi gerçekten tesadüfi de olabilir.
 • Paylaş
Çok şey var söylenecek. Ama benim fikrim, kelebek etkisidir.
 • Paylaş