Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tesettür nedir?

Tüm din ve inanışlar için, inancını şekli olarak göstermek amacıyla giyinme şeklidir.

Kelime olarak tesettür örtünmek demektir. Arapça kökenli olduğu için sadece islami olarak değer bulduğu gibi yanlış bir durum da yok değildir hani. Ancak tüm dinlerin kendine göre bir tesettür inancı vardır.
  • Paylaş
Tesettür dini bir terim olup "kadın ve erkeğin vücutlarını örtmeleri" anlamında kullanılmaktadır.

Gerçek tesettür, "giyim" ve "tavır" ikilisinin evliliğidir. Nasıl ki ebeveynlerden birindeki eksiklik ya da hastalık, bebeği etkiler; aynı şekilde giyim ya da tavrın birindeki eksiklik de "tesettür" hakikatini bozar ve edebin bel kemiğini kırar.

Tesettür "sadece" başı örtmek ya da bedeni örtmek değildir. Bakışlar, konuşmalar ve tavırlar da -her iki cins için- tesettürün vazgeçilmez esaslarıdır.

Tesettüre uygun giyim; karşı cinsin beğenisine sunulan değil kendisine iman edilen Allah'ın beğenisine sunulan giyimdir.

Tesettüre uygun tavır ise; taşıdığı kıyafete değil "koruduğu imanına uygun" olan tavırdır.

Laçka tavırların sahibi nasıl ki her tarafını örtse de aslında "çıplaktır" ve tesettür hakikatine ihanet içindedir aynen öyle de; karşı cinsin nefsini uyandıran kıyafetleri üzerinde taşıyan kişi de "iyi niyetli" olsa bile insanlığın hakikatine ihanet içindedir.

Cahil kimselerin: "bana ne canım, o da tahrik olmasın, bakmasın..." tarzı sözleri cehaletlerinin açık bir ilanıdır.

Kişi, kendi kalbinin temiz olduğunu iddia ettiği kadar karşı cinsin kalbini kirletmemeye de azmetmelidir! Zira samimiyet bunu gerektirir.

Kadın cazibesini koruduğu ve doğru yerlerde kullandığı kadar cennete yakındır, erkekse şehvetine mani olduğu ve doğru yerlerde kullandığı kadar.

Müslüman kadın, toplum hayatında dişiliği ile değil kişiliği ile boy göstermelidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

397 Görüntülenme2 Takipçi2 Yanıt