Bilmek istediğin her şeye ulaş

Testere tarzı filmleri beğeniyle takip edenler acaba içlerinde katil içgüdüsü oldukları için mi izlerler?

Zaten heavy metal müzik dinleyip, siyah tişört giyenlerin hepsi satanist, 12 ayın bir ayı oruç tutan herkes aşırı dinci, baklava çaldıkları için cezaevine giren çocuklar katil zanlısı, Arsen Lüpen okuyan herkes hırsız vs. vs. vs. 
  • Paylaş
1
İnsanlar korku filmini, Korku hissini yaşamak Adrenalin duygusunu harekete geçirmek için de izleyebilirler.
  • Paylaş
1

June, Güzel cvp:)

Herhangi bir iç güdü ile izlediklerini sanmıyorum ama vahşeti sürekli seyrettirerek normalleştiriyor diye düşünüyorumbu tarz filmler . Böylece gördüğümüz zulümlere karşı daha tepkisiz oluyoruz ...
  • Paylaş
Hayatın kıymetini bilin, mesajını nasıl aldın çok merak ediyorum :) Kıymetini bilmeyip ne yapmış ki o insanlar. 
Beyin bir şey ne kadar çok tekrarlanırsa o kadar sıradanlaşıyor görünüşüne inanıyorum ben,. Yani bu şekilde yaratılmışız. Bu durum aslında iyi bir şey, sürekli aynı kokuyu aldığında uyuşan reseptörler gibi sürekli vahşeti izleyen beyinde uyuşuyor ve bir yerden sonra o vahşeti görmez hale geliyor. 
  • Paylaş
1

Ersan Kocabıyık, Filmdeki kurbanlar genelde uyuşturucu müptelaları, mesleğini kötüye kullananlar, ailelerine gereken önemi vermeyenler ya da intihara teşebbüs eden insanlardı. Bu insanları ölümle yüzyüze getirip yaşamaları için bir fırsat veriyordu ve bu sınavdan canlı çıkanlar için artık hayat çok daha kıymetli olacaktı. Aynı şey Fight Club'da da işlenmişti hatta, bakkal çırağının kafasına silah dayayıp veteriner olma hayali için birşey yapmazsa onu öldüreceğini söylüyordu Tyler Durden ve ekliyordu "Yarın onun için hepimizinkinden daha güzel birgün olacak.". Umarım anlatabilmişimdir hayatın kıymetini bilin mesajını nasıl aldığımı :)

İnsan filmi ya bilgilenmek için ya zevk almak için yani hoşuna gittiği için izler (ve benzeri), katil içgüdüsüyle izlediklerini söylemiyorum ama tüm olası mantıklı cevaplarda ne yazık ki bu insanların ya adam öldürmeyi öğrenmek için izlediklerini ya da kan izlemekten zevk aldıklarını gösteriyor. Bence insan acı çektirmekten hoşlanıyor. Birkaç düşünürün de dediği gibi bugün size karşı iyi olan bir çok insan güçsüzlüğünden iyi, ne zamanki güç sahibi oldu sizi bir kaşık suda boğar. Bu filmlerin bu kadar çok izlenmesinin sebebi bir çok insanın güç sahibi olmayıp sanal bir zulmetme zevki araması olabilir. 

Yok bunlar değilse ne? niye bu kadar çok izleniyor bu filmler?

Sadece çıkarım benimkisi bu filmleri izleyen herkes psikopat değil tabikisi :)
  • Paylaş
Ben Saw serisini çok severek ve beğenerek izledim, hep merakla bekledim bir sonraki filmi. Benim bu denli sevmemin sebebi ince işlenmiş kurgusu, şaşırtıcı sonları ve her filmin içindeki "Hayatın kıymetini bilin" mesajıydı. İnsanlar katledilmiyordu aslında, hayata tutunma şansı veriliyordu, hatta kurbanlar buna zorlanıyorlardı. Bence bu seriye kan, vahşet vs. diyerek sığ bi açıdan bakmamak lazım.
  • Paylaş
Açıkçası yıllarca izleyemedim. Geçenlerde 1. Filmi izledikten sonra, yanımızda serinin tümünü izleyen bir arkadaşla sanırım 2 saat tartıştık. Senaristin benim hikayem birinci filmde bitti sözü üstüne. Halbu ki 1. Filmde inanılmaz boşluklar vardı. Filmi yerden yere vurmak amacında değilim ama övecek de değilim. Bir zeka pırıltısı barındırsa da senaristin ve yönetmenin acemice davranışları seziliyor. Zaten o büyük boşluklar olmasa, bitti denilen bir senaryo 6. Sı yazılamazdı diye düşünüyorum. Gerçi 3'den sonrasını henüz izlemedim ama belki büyük boş vakitlerimde izler, boşlukları doldururum.
Lakin bu filmin izlenme dürdüsü olarak, gerilim severler, puzzle çözmeyi sevenler açısından "merak" öğesini içinde barındırması, filmin izlenirliliğini arttırmaktadır. Filmin yayınlandığı zaman, yukarıda anlattığım gibi reklam kokan hareketler de izlenirliliğini arttırmış. Ama (bana kalırsa tam olarak kendini belli edememiş) zeka barındıran yapısı "merek" ögesini artırdığı için, film iyi fikirmiş dedirtiyor.
  • Paylaş
Ben de yıllarca bütün korku ve gerilim filmlerini takip ettim ama kendimde hiçbir katil içgüdüsü fark etmedim. Bence katil içgüdüsü olan insanlara o filmler yavan gelecektir, onlar anca bizleri korkutuyordur. Benim dürtüm sanırım o korku nedeniyle salgıladığım adrenalindi ama aslında Hayvan Mezarlığından sonra yavaş yavaş azalttım korku filmlerini, çok korkmuştum ve sanırım bir damlacık adrenalin için o korkuya değmeyeceğine karar verdim. Testere'lerden de sadece bir tanesini izledim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1715 Görüntülenme7 Takipçi9 Yanıt

Konu Başlıkları