Bilmek istediğin her şeye ulaş

Testosteron seviyesini arttırmanın yolları nelerdir?

Testosteron erkeklerdeki ana erkeklik hormonudur. Kadınlarda da bulunur ancak erkeklerdeki kadar yoğun değildir. Kıllanmalar, agrasif karakter ve sperm yapımı için gereklidir. Kemikler, kaslar ve yağlar üzerine metabolik etkileri de vardır. Yaşın artmasına bağlı olarak azalır. Ancak kadınlardaki menapoz gibi birden kesilme görülmez. Halsizlik, yorgunluk, kılların dökülmesi, cinsel ilişkide isteksizlik gibi belirtilerle kendini yavaş yavaş gösterir. Testosteron 30 yaşından sonra yavaş yavaş azalmaya başlar. Yağ dokusunun artması testosteronu düşürür. Karaciğerdeki bir hastalık ya da karaciğerin kötü etkilenmesi yine testostorun dengesini bozabilir.

Testosteron nasıl artırılabilir?
  • Egzersiz yapılabilir. Böylece kas miktarının artmasına bağlı olarak yağ miktarı da azalır. Yağ miktarı testosteron için önemlidir. Yağdaki aromataz enzimi testosteronu östrojene döndürür. Protein miktarını artırıp, yağ miktarını mümkün olduğunca azaltmak gereklidir.
  • Karaciğerde östrojen ve testosteronu bağlayan madde yıkılır. Bunların artması yine testosteronu etkileyebilir. Bu nedenle alkol kullanımı gibi zarar verici alışkanlıklardan uzak durmakta yarar vardır. Alkol karaciğere en çok zarar veren maddelerin başındadır.
  • İyi bir uyku düzeni ve D vitamini testosteron için alınması gerekenlerdendir.
  • Yaşın artmasıyla kaslar miktarı azalır ve yağ miktarı artar. Buna engel olmak içn egzersiz ve beslenme alışkanlığını düzenlemeliyiz. En başka şekeri keserek buna başlayabilirsiniz. Sağlıklı yağları yeterki miktarlarda tüketmeliyiz bunlar zeytinyağı ve kuruyemiş içindeki yağlardır.
  • Genel olarak cinsel ilişkinin testosteronu artırmadığını görülmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda, cinsel ilişkinin bu seviyeyi artırmadığı gözlenmiştir. Ancak bazı çalışmalarda ilişkiye girilen zamanlar bu hormonun hem kadın hem de erkekte arttığı görülmüştür ancak bu kalıcı bir artış değil bir kaç saatlik etkilerdir.
Testosteron yetersizliği durumunda ergenliğe geç girme, çocuk yapamama, sakal çıkmaması ve cinsel ilişkiye girme isteksizliği görülebilir. Diğer durum yaşlanmaya bağlı olarak testosteronun azalmasına bağlıdır. Genç erkeklerde testosteron takviyesi yapılarak bu durum ortadan kaldırılabilir.
  • Paylaş
Güzel hatunlar
  • Paylaş