Bilmek istediğin her şeye ulaş

Thricotilomania olarak adlandırılan psikolojik rahatsızlıktan dolayı kaybedilen saçlar tedavi ile geri kazanılabilir mi?

Saç

Gonca Köse (@GNCKSE) nin dedikleri konuyu gayet güzel özetlemiş. Bunun yanında trikotilomani sendromunun iki tip tedavisi bulunuyor:
  1. Psikoterapi (Bilişel-Davranışçı): Saç yolma davranışı tetikleyen faktörleri derinine inceleyerek hastaların bu davranışını değiştirmeyi veya saç yolma davranışı yerine başka bir davranış doldurmayı hedefler. Terapist, hastada günlük hayat sıkıntılarına ve duygusal durumlara farkındalık kazandırarak bu davranışa nelerin neden olduğunu bulmaya çalışır. Kimi hastalar saçlarını yolmayı engelleyen parmak bandajları veya saç yolduklarına ilişkin kayıtlarla tedavide iyi bir aşama göstermiştir.
  2. İlaç tedavisi: İlaç tedavisi hastalığın belirtilerini azaltıyor. Tedavide, Prozac’ın da içinde bulunduğu seratoninin geri alımını engelleyen ilaçlar kullanılıyor. Fakat bu tedavinin etkisi tartışmalı. Çünkü bazı hastalar bu tedaviyle iyileşirken bazılarında hiçbir etki görülmüyor.
Tedavi gördükten sonra saç yolma davranışını kesen hastaların saçları, eğer ki saç derileri kalıcı kelliğe neden olacak derecede tahrip edilmemişse tekrar köklerden uzamaya başlıyor.

Günümüzde etkin bir antidepresan olarak kullanılan Prozac fluoksetin.
  • Paylaş
Thricotilomania, kişiyi saçlarını ya da kıllarını yüzey derisinden ayıracak şekilde çekmeye zorlayan bir saplantıdır. Saç (thrix), çekme (tillein) ve mania (mani, duygusal taşkınlık) kelimelerinin bir araya gelmesiyle bu hastalığın adı konulmuştur. Bu hastalar saçlarını ve kılları yolmaktan haz alırlar. Bu şekilde kendilerini rahatlatırlar. Bu alışkanlık yüzünden saçlarının tamamını yolan hastalar da bulunuyor.

Bu hastalıkta saçların geri kazanılması için öncelikle psikolojik yönünün tedavi edilmesi gerekiyor. Aksi halde devam eden bu davranış saçların geri çıkmasına engel olur. Bu rahatsızlığın altında yatan nedenleri, hangi durumlardan saçlarını ya da kıllarını yolarak kurtulduğunu ve rahatladığını anlarsak tedaviye yardımcı olabilir. Bunu yapacak olanlar mutlaka psikiyatrist ya da psikologlar olmalıdır. İlaç tedavisi de uygulamak mümkündür.

Psikolojik tedavinin ardından saç derisi yolma sonucunda, ciddi hasar görmemiş ise tekrar saçların çıkması mümkündür.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

849 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları