Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tıbbi vak'alara uygulanan hızlı ve acil müdahalelerin birçoğu, aslında vücudun bağışıklık sistemini azaltıyor. Vücudun dinlenerek-bekleyerek iyileştirmesinin önüne geçiyor.

Ben sana katılmıyorum Cem..Acilin görevi müdahaleyi en kısa zamanda yapmak,hastanın en azından acısını rahatlatıp,hayatı tehlikeyi azaltması yönündedir. Acile neden gider insan,sıkıntısına acilen çare bulunması için..Eğer sorudaki gibi bir rahatsızlıktan -büyük ihtimlalle taş düşürüyordun-sen ağrıya dayanamadığın için gittin,zor durumda kalmasaydın gitmezdin,sana dinlen geçer deseler,herhalde o psiklojiyle küfrederdin doktorlara..Hele acınla gelip acilde beklemek var ya,çok fena..Her küçük rahatsızlıkta da-dinlenip geçebilecek rahatsızlıklarda-acile gidilmemeli.. 
  • Paylaş
4

Begüm, Bir de"acil ve hızlı müdahale bağışıklık sistemini zayıflatıyor" düşüncene de katılmıyorum..Bağışıklık sistemini yanlış ilaçların kullanımı,düzensiz kullanım ve gereksiz ilaç kullanımı azaltır.Bunun yine acilde yapılan müdahaleyle alakası yok..Bence böyle..

Sevgiseli, Begüm kesin hemşireye yalvarmıştır "ağrı kesici yap banaaaa!" diye. :)

Cem Deyupoğulları, Zaten tüm acil vakalar için yazmış olsaydım yanlış söylemiş olurdum. Ama ben , silahlı saldırıya uğramış birinin elbette acil müdahele edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ya da trafik kazası geçiren birinin. .Ama bir baş ağrısı çeken birinin gidip 4-5 ilaçla dönmesini aptalca buluyorum. Göz ağrısı çeken birinin tüm göz ilaçlarını hemen alıp kullanmasını da saçma buluyorum. Yılda 1 milyar dolarlık ilaç, sırf acil müdaheleye ' acil' ilaç vermekten dolayı gereksiz yere kullanılıyor. İnsanlar, artık antibiyotiklerden hiçbir fayda sağlayamıyor.
Bu durumda söylediğim şeyin bağışıklık sistemini azaltması da gayet alakası olan bir durum! Bunun yanında artık her ağrı ya da sızı, acil müdaheleyi gerektiriyormuş gibi az önce de dediğim gibi 4-5 ilaç(!) içirilmesi gerekiyormuş gibi davranlıyor..Aslında söylemek istediğim şuydu.. Vücudun mekanizması çoğu kez biraz zaman ister. Zaman tanındığı takdirde zaten büyük oranda kendini toparlyacaktır. Biz olaylara bilanço değil de sahnesel baktığımız için, Bir anlık ağrının bi ömür sorun yaratacağını düşünüyoruz ve bu yüzden hemen müdahele yoluna gidiyoruz sevgili @begum

Begüm, İnsanların acile gidiş sebebleri ya gerçekten ertesi gün mesai saatine kadar dayanamayacak bir ağrılarının olması, kazalar,acil müdahale edilmesi gereken durumlardır bunlar..ya da bazı kişilerinde acili tercih etme sebebleri; muayene sırası beklememek,işlerinin hemen görülmesi, bir de katkı payı acile direk girişte kesilmiyor,ama poliklinik kısmında kesiliyor..bunları da düşünen vardır.
Senin asıl sormak istediğin acil servislerin müdahalesi değil,yanlış ve bilinçsiz ilaç kullanımının bağışıklık sistemine etkisi..Dayanılabilecek rahatsızlıklarda ya da nezle gibi viral enfeksiyonlar için doğal yollar varken ilaçlara hemen başvurulmamalı, bu şekilde vücudun direncini arttırmaya değinmek istedin diye düşünüyorum..

Belli ki hiç acilde yatmamışsın!
  • Paylaş
Evet yattım. Yattığım ve her gelene vurduğu gibi bana da iki tane iğne vurmaları böbreklerimi neredeyse zedeleyecekti.. Acil müdahele adı altında acil uyuşturmadan başka birşey yapmıyorlar. şayet dinlenseymişim ve bol su içseymişim zaten geçecekmişti rahatsızlıgım!
  • Paylaş