Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ticket, Sodexo, Multinet yemek kartlarından hangisi daha iyidir? Çalışan ve işveren için avantajları, dezavantajları nelerdir?

Çalışana öğlen yemeği ödemek için hangi yemek kartı alınmalı?Düzenle
Aslında bu konuda bir miktar içerik varmış, faydalı olabilir bu bilgiler:

Sodexo nedir? İnsanlara ne gibi faydaları var?
Eve siparişlerde Sodexo ve Ticket geçerli oluyor mu?
Sodexo, firmalardan yüzde kaç komisyon alır?
İstanbul'da Sodexo ile alışveriş yapılan marketler hangileridir?
Ticket geçen market ve mağazalar nelerdir?

Konu başlığı: Sodexo/Yemek Ödeme Sistemleri

Güncelleme:
Ticket kart kullanıyoruz ve herhangi bir dezavantajını görmedik şimdiye kadar. Ticket kartın Türkiye'deki yetkili firması Edenred.

Ticket Kart geçerli olduğu yerler listesi: edenred.com.tr/firmalar/pages/ticketimin...
Sodexo geçerli olduğu yerler listesi:
my-sodexo.com/uyelistesi.aspx
Multinet sitesinde bu konuda pek bilgi yok gibi: multinet.com.tr

Benim tecrübem doğrultusunda söylüyorum, Ticket kart çok iyi, yeterli ve kullanışlı.
Yemek kartı kullanmaya başladığınızda, firma açısından daha sistematik bir yapıya geçilmiş oluyor. Yemek kartlarının kullanımı bence çalışan açısından da motive edici bir durum. Ayrıca, geleneksel yemek yardımı modeli ile (varsayalım banka havalesi veya nakit ödeme ile) bence bu tam bir "yardım" imajı veriyor. Ancak, yemek kartları daha çok "hediye" imajında. Bu belki de biraz psikolojik bir durum veya algı ile alakalı bir şey.
  • Paylaş
3

Şaman, Doğru, bir şeyler varmış ama almak istediğim bilgi henüz girilmemiş C: Bir sürü şirket sahibi var, mutlaka biri bir şeyler girecektir.

Hakan Köse, Aslında biz de ticket kart kullanıyoruz ama diğerleri ile arlarında ne kadar fark var bilmediğim için kendim yanıtlamadım ama olmazsa sadece ticket için bir ekleme yazarım yanıtıma :)

Şaman, Yazsana işte, yararlı bir içerik olur C:

Bu tarz yemek sistemlerinin tümünün şirketlere en büyük avantajı, bu bedellerin topluca/aylık faturalandırılmadan dolayı vergiden düşülebilmesidir. Çalışanlar açısından Ticket ve Multinet ve sonra da Sodexo sıralaması ile (artık birçok yemek mekanı destek veriyor) bir çok mekanda para yerine kartla ödeme yaparak yemek yiyebilmekteler. Ticket için konuşmak gerekirse, aylık yükleme bedellerini faturalandırdıktan sonraki 1,5 ay içerisinde ödemenin yapılması gerekiyor (önce bir depozito yatırılıyor ilk başta zaten yüklenecek meblağ kadar), ödeme yapılmazsa işleri oldukça zorlaştırıyorlar.
  • Paylaş
1

Şaman, Tüm bu kartlar için benim gördüğüm en önemli avantaj eğer başından verilmemişse çalışana ufak bir zam gibi verilip vergisi, stopajı da olmuyor. Çalışana zam, işverene az yük gibi. Siz de Ticket'ı seçmişsiniz, ben de beklemeyip ondan çalışanıma kart alacağım sanırım.