Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tifo nedir? Nasıl korunuruz?

Yediğimiz yiyeceklerden ve içtiğimiz sudan bulaşan bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır. Diğer adı kara hummadır. Salgın bir hastalık haline gelir çünkü vücuda girdikten sonra hem idrara hemde dışkıya çıkma özelliği vardır. Buna yayılmasını kolaylaştırır. Genelde salgın yaz ve sonbahar aylarında daha fazla görülür. Karasinekler dışkılarda çok fazla dolaştığı için bulaştırma riskleri fazladır.

Belirtileri:

Baş ve karın ağrısı, yüksek ateş, göğüs ve karında lekeler, nabzın azalması gibi bulgularla kendini belli eder. Dilin kenarları ve yanaklar kızarır. Dilin tam ortasında paslı görünüm gösterir ilerleyen günlerde dil sarılaşmaya başlar. İlerleyen günlerde karın gerginleşir ve şişer. Dışkı ise yumuşaklaşır, bağırsak kanamaları görülebilir. Tedavi edilmezse beyin, akciğer, böbrek, kalp gibi bir çok organı etkiler.

Tedavi ve Korunma:
  • En önemli şey hijyendir. İçme sularınızın temiz olmasına özen gösteriniz. Yiyeceklerin, meyve ve sebzenin iyice yıkamanız gerekir.
  • Hastaya süt, yoğurt, ayran, hoşaf, meyve suları, limonata, portakal suyu, yumurta sarısı, yumurtalı çorbalar, iki kere çekilmiş etten yapılmış köfteler, sebze ve meyve püreleri gibi protein, vitamin ve karbonhidrat bakımından zengin besinler verilir.
  • İlaç tedavisi uygulanır. Bakterileri yok etmek için antibiyotik tedavisi uygulanır.
  • Bol bol su içmek gerekir.
  • Tifo aşısı: Kesin koruyucu değildir. Ölü tifo aşısı % 51-67 oranında koruyuculuk sağlar. Canlı atenüe oral aşı ise yakın oranlarda koruyuculuğa sahiptir ve yan etkileri daha azdır. Tifo aşısı tek dozda 3 yıllık bir koruma sağlıyor.
  • Paylaş