Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tilki, kurt ve çakal arasındaki farklar nelerdir?

 • Tilki. Köpekgiller(Canidae) ailesinde yer alır. 7 cins olmak üzere toplam 24 tür canlıyı kapsar. Herkesin tilki denince aklına gelen, en yaygın olan tür Kızıl Tilki'dir. Hem etle hem de otla beslenebilen tilkilere her kıtada rastlamak mümkündür. Bir çok kültürde tilkiler önemli yer tutmaktadır. Tilkiler küçük hayvanlar, bitkisel gıdalar, ve leşler ile beslenirlerve küçük gruplar halinde avlanırlar. Tilkilerin kümeslere girip tavuk kaçırmaları oldukça meşhurdur. Tilki gibi kurnaz olmak deyimi de buradan gelmektedir.
  Zooloji

 • Kurt. Kurtlar da tıpkı tilkiler gibi köpekgiller(canidae) familyasında bulunur. Bu familyadaki en yaygın türdür. Sıcak olmayan her iklimlerdde kurtlara rastlanabilir. Bulunduğu coğrafyaya göre kurtların boyutları ve renkleri değişebilir. Kurtlar tilkilere göre daha büyüktür ve daha büyük gruplar halinde avlanırlar.
  Zooloji

 • Çakal. Çakallar da tıpkı tilkiler gibi köpekgiller ailesinde yer alır. Çakallar Avrupa, Asya ve Afrika'da rastlamak mümkündür. Boyları kurtlardan küçük tilkilerden büyüktür. Bazen tek bazen küçük gruplar halinde avlanabilirler. Çakalların Amerika'da ki karşılığı Koyote yani kır kurdudur.
  Zooloji
 • Paylaş
Kurt, tilki, çakal diye sıralanırsa; bu sırada soldan sağa doğru hınzırlık artmaktadır.
 • Paylaş