Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tinder ve benzeri eşleşme uygulamaları sizce gelecekte ilişkileri nasıl etkileyecek?

Tüketim toplumu olmamıza yakışır bi şekilde artik insanları da eşya gibi seçiyoruz. Sınırlarımız yok. Seçeneklerimiz çok. Moderniz. Açık kafaliyiz. Açız. Bir süredir tinder kullanıyordum bi yandan daha iyi anlaşabileceğim insanlarla karşılaşma olasılığım arttı ve tanıştım öte yandan kendimi vitrinde reklamı yapılan bi eşya gibi hissettim. Ve bu beni düşündürmeye başladı. Bunun sonu nereye varacak. Evlilikler gün geçtikçe kısalıyor, yeni birini bulmak bu kadar kolaylasmisken neden bir ömür boyu birbirimize katlanayim diye düşünüyor çiftler. Şahsi fikrim ilk önce evlilik devrinin kapanması ardından da bireylerin ortak çıkarlar olduğu sürece birlikte hayat kesitleri geçirmeleri yönünde. yani bir nevi çok eşlilik sadece iki cinsiyet için de geçerli.Düzenle
Daha çok çocuğun babasız yetişmesine neden olacağını düşünüyorum ki bunun da kötü bir şey olmadığına eminim, özellikle Türkiye için. Annelerin yetiştirdiği erkek çocukları kadınlara şiddet uygulamayacaklardır. Evlilik müessesesinin ortadan kalkması zaten bence olumlu bir gelişme. İnsanların devlet zoruyla bir arada tutulması toplumda stress ve dolayısıyla şiddete neden oluyor. Uygar dünya artık evlenmiyor, nasıl olsa tüm ilişkiler bir gün bittiği için sadece beraber yaşıyorlar, başlarına taş falan da yağmıyor. Çocuklar ve beraber alınan mal mülk için çok sıkı yasaları var, evliliğe gerek kalmamış. Diğer taraftan bu uygulamalarla bulunan eşler arasında artık ne yazık ki demode olmuş olan aşk, sevgi yeteri kadar oluşamıyor bu da ilişkilerin daha da kısa soluklu olmasına dolayısıyla çocukların daha da kısa bir süre anne baba bir arada durumunu yaşamasına neden olacaktır. Uygar insan aileleri için bunu dezavantaj olarak görsem de tipik Türk erkeğinin dahil olacağı aileler için bir avantaj sayılabilir. Sadece çocuklar için değil aynı dezavantaj sizin için de olabiliyor. Öyle bir uygulamayla birini buluyorsunuz, tesadüf bu ya ona aşık oluyorsunuz ama o size olmuyor sadece atıyorum %95 match olduğu için sizinle beraber oluyor. Birkaç ay sonra tabii ki çatışmalar başlıyor ve soruyorsunuz "yahu normal olarak ben aşık oldum mu en az bir sene gözüm başka hiçbir şey görmez, ne oldu da bu noktaya geldik? " diye. Karşınızdaki "ben seni hiç sevmedim ki ama ilişki terapistine gidelim" diyebiliyor. Bana oldu da oradan biliyorum ☺ Neyse aslında kendinizi artık eski moda olmuş aşk, sevgi gibi duygulardan arındırabilirseniz uygulamalar ve eşleştirmeleri süper.
  • Paylaş
İnsanları eşya gibi seçmek cümlesi bana biraz saçma geldi. Diyelimki bir kafede bir barda oturdun ortamdaki erkekleri/kadınları neye göre seçiyorsun? Gönül güzelliğine göre mi? Elbetteki İLK olarak dış görünüşüne göre. Teknoloji ise bu seçmeyi kolaylaştırmış durumda. Bence sorun çok daha derinlerde. Araba tanıtımında bile kadınlar kullanılıyorsa bu, binlerce yıl önce olduğu gibi kadının hala meta olarak kullanıldığı anlamına gelir. Yıllar geçiyor değişen tek şey şablon, şablonun arkasında ki yasa değişmiyor kolay kolay çünkü bilincin evrimi çok daha uzun sürüyor. Binlerce yıl önce dişinin dikkati çekmek için ona av sunan erkek, binlerce yıl sonra dikkatini çekmek için pahalı araba, lüks restorant vs sunuyor. Değişen tek şey görünüm. Evliliklerin bitmesi kadınların ekonomik özgürlüğü bence başka birşey değil. Katlanmıyor artık kadınlar mecbur değiiler. Bunun sonu nereye varır bilmem ama insanlık hiçbir zaman geri gitmez, tarih bunun kanıtlarıyla dolu.
  • Paylaş
3

Yolalinda, Soruyu cevaplamaktan ziyade aciklamama yorum getirmissiniz sanki. Dediğiniz gibi sürekli bir ilerleme halindeyiz ışte bu ilerleme nasıl olacak fikirlerinizi almak istedim.

Uğur Çakmak, Haklısınız cevap değilde daha çok yorum gibi olmuş.

Bir toplumda ne kadar çok tabu varsa, oradaki insanların stresi o kadar çok olur. Bunun da neticesi sağlıksız ilişkilerdir. Teknolojik ilerlemeninde etkisiyle her yeni nesilde bu tabular azalıyor çünkü teknoloji sayesinde yeni nesil dünya ile iletişim halinde. Global düşünüyor ve yerel tabuların manasızlığını görüyor. Bahsetmeye çalıştığım ilerlerme bu şekilde. Tinder gibi sosyal programların ilişkileri etkileyeceğini sanmıyorum, tek değiştirdiği şey flört bulmanın daha hızlı ve kolay yolu.

Yolalinda, Simdi daha net anladim demek istediğinizi teşekkürler

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR