Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tıp İngilizce mi okunmalı yoksa Türkçe mi?

Bir de Marmara Tıp hakkında bilginiz varsa ve paylaşırsanız sevinirim.. hunharca yanıt isteye tıkladığım için kusura bakmayın ama önemli :)Düzenle
Ben ingilizce tıp okuyorum şuan 6. Sınıf öğrencisiyim. Çevremde çok pişman olan arkadaşım olsa da ben çok yararını gördüm. İlk yıl ingilizce notlar okumak, ingilizce konuşan hocayı anlamaya çalışmak, konuşamayana katlanmak, sınava hazırlanmak gerçekten çok zordu. Başlarda intermediate seviyede ingilizcem olmasına rağmen çok zorlandım, tıp ingilizcesi çok başka bişey. Ama tüm o zorluğuna rağmen ilk yıldan sonra da büyük faydasını gördüm ingilizce okuyup anlayabilmenin. Tüm okul hayatın boyunca milyonlarca kez anlayaadığın, kavrayamadığın, hayal edemediğin şey olacak, ve onların her biri için açıp wikipedia, uptodate okyabilmek, youtube videolarını izleyebilmek, her türlü kaynaktan faydalanabilmek çok çok büyük bi avantaj. Hayatının bi yerinde eninde sonunda tıbbi ingilizceye aşina olman gerekecek. Ben bunun üni okurken olup bitmesinden mutluyum, sana ve senin gibi ikilemde olan herkese de şiddetle tavsiye ederim :)
  • Paylaş
5

Sorumsorumsak, bizi hep korkutuyorlar yoksa ingilizce okumak zor olsada avantajlı gibi geliyor bana. marmara hakkında fikriniz var mı acaba ?

Ayşe Nur, Malesef o konuda fikrim yok.

Sorumsorumsak, Bi şey daha ben şuan aşinalık kazanmak için ing altyazıli dizi takip ediyorum . A1 A2 kitaplarim var onlara göz atiyorum. Calışma sistemi olarak önerin varsa dinlerim :)

Emin Ayhan, Benim fikrim ingilizcw tip okumak kesinlikle yararli.

Sorumsorumsak, Neresi olursa olsun mu

Dalınızda iyi olmak istiyorsanız mutlaka o dalın iyi olduğu ülkenin dilinde okumalısınız. Bu da makine mühendisliği hariç İngilizce oluyor. Özellikle tıp konusunda ABD çok ileri olduğu için kendinizi geliştirmek için okuyacağınız tüm yayınlar İngilizce olacak. Mesleğinizin terminolojisinin bir kısmı tamam Latince ama ondan daha büyük bir kısmı İngilizce. Sonuçta İngilizce öğrenmeniz yayın takip edebilmeniz açısından önemli. Diploma alayım gerisi önemli değil gibi bir düşünceniz varsa, tasvip etmesem de Türkçe okumanız daha kolay olacaktır ama fikrinizi değiştirip kendinizi geliştirmek isterseniz oldukça zorlanırsınız. Sonradan gideceğiniz dershanede size sadece genel bir İngilizce öğretebilirler meslek terminolojinizi değil.
  • Paylaş
Bilim dili ingilizce. Bu yüzden ingilizce okumanı tavsiye ederim. İleride karşılaşacağın sorunların çözümlerine türkçe kaynaklarda zaman kaybetmeden ingilizce sayesinde hızla ulaşabilirsin. Sadece sorunlar için değil yararlanacağın kaynakların büyük kısmı ingilizce. İngilizce ile daha hızlı geri dönüş sağlarsın. Örnek verecek olursak. En basitinden Google'da arama yaptığında sonuç türkçe sayfalarda bulunmuyorsa sorguyu ingilizceye çevirip sana dünya dilinde arama sonuçlarını gösteriyor.
  • Paylaş
İngilizce ya da Türkçe sonu hep Latince.. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

459 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt