Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tıp mı yoksa mimarlık mı tercih etmeliyim?

Biliyorum ikisi de birbirinden çok ayrı meslekler ama aklım çok karışık. Tıp okumak istiyorum ama sonrasındaki doğu görevi atanmalar vs çok kasıyor beni. Okuldan çıktıktan sonra neler yapılır doktorlukta bunu açıklar mısınız ayrıca artılarını ve eksilerini de yazarsanız sevinirim. Aynı şekilde mimarlıkta da. Sizi çeken yönlerini de yazabilirseniz kafamda daha iyi bi fikir oluşur. Düzenle
Öncelikle hangi mesleği yaparsan yap kapitalizme yenik düşmüş bu dünyada çok zorlu bir hayat seni beklemekte. Şunun farkına var ki tüketimin hat safhada olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Hepimiz rahat, konforlu, huzurlu bir hayat yaşamak isterken aslında borç, kredi, faturalar, gıda-giyim masrafı gibi gibi bir çok stresin altında eziliyoruz. Amaç sevdiğin işi yapmaktan çok hayatı idame ettirebilmek ve ne yazık ki "PARA" denen şeyi kazanma hırsı ve savaşıyla geçiyor. Bu savaşta çeşitli mesleklerde türlü türlü sorunlar var.

Örneğin ben doktorum nöbet şartları, mecburi hizmet, uykusuzluk, aldığım riskler, asosyal yaşam benim sıkıntılarım iken mimar arkadaşımın da benzeri ve kendine has sorunları var. Peki burda önemli olan ne? Sen bu sıkıntıları çekerken "bazal" düzeyde düşündüğünde sadece bu mesleği yapmaktan bile mutlu oluyor musun? Ben tüm zorluklarına rağmen doktor olmaktan mutluyum. Ama sadece "doktor" olmaktan, çalışma şartlarından değil. Sen de bunu düşün belki cevap avukat olmak bile çıkabilir yeter ki hangi meslekte mutlu olacağına karar ver hangi şartlarda mutlu olacağına değil, çünkü şartlar çoğu zaman senin elinde olmayacak nereye gidersen git nerede olursan ol.
 • Paylaş
Birkaç ünlü isimden bahsedeyim size. Dr. Ercan Kesal mesala. Bir Zamanlar Anadolu'da filmini ve kendi köşeyazılarını tavsiye edebilirim. Veya Dr. Ferhat Göçer mesala. hiçbir şarkısını veya klibini tavsiye etmem. Veya Mimar Erol Evgin mesala. Şarkılarını tavsiye edebilirim. Veya Nail Çakırhan. Mimar bile değildir kendisi ama en önemli mimarlıktan ödüllerinden birini ilk kez kazanan bir Türk'tür. Üniversite eğitimi bir formasyon eğitimi değildir veya meslek kazandırma kursu değildir. Hayatta karşınıza çıkacak problemleri çözme yöntemlerini geliştirebilmeniz için sorular sorar sadece. Mimarlık eğitimimin ilk yıllarında ben de formasyon olarak baktım önce. Ne zaman ki bilgiyi almayı bıraktım, o zaman zevk aldım mimarlıktan. Seçim yaparken detaylara boğulmayın. Onlar okul bittikten sonra türlü türlü şekillerde her an karşınıza çıkacak zaten.
 • Paylaş
Mimarlık hakkında pek fikrim yok ancak bir tıp öğrencisiyim. Oldukça zorlu ve uzun bir eğitim doğru. Hiçbir günü diğerinden daha kolay değil. hayatınızdan fedakarlık etmeniz gereken çok fazla şey oluyor; uyku saatleri, tatiller, her türlü sosyal aktivite, sağlıklı gözleriniz, değişik arkadaş grupları, sevdiğiniz insanlara, ailenize ayıracağınız zamanlar, kısacası size ait 'yaşam alanı'... Diğer taraftan insanların elinin kolunun bağlandığı en zor durumlarda elinizden birşeyler gelmesi tarifsiz bir mutluluk... Ellerinizde hem yaşamı hem ölümü hissetmek var ayrıca... Tıp mı mimarlık mı diye bir kıyaslama yapmak doğru değil diye düşünüyorum çünkü bu sevginin insanın içinden geldiğine ve eğer şüpheye düşüyorsanız gerçekten başarılı olmanızın çok zor olduğuna inanıyorum...
 • Paylaş
Meslek seçimi eş seçimine benzer aslında. Doktor olmanın iş sürecindeki zorlukları değişik bir formatta mimarlık mesleğinde de karşına çıkacaktır. Nasıl ki tayinler, nöbetler ve iş stresi yoğunluğu doktorlukta varsa, proje bitirme stresi, uzun mesailer hatta sabahlamalar, projelerin hayata geçme sürecindeki aksaklıklar da mimarlık mesleğini seçtiğinde karşılaşacağın problemlerden sadece birkaçı...
Burada asıl tercih etmen gereken duyguların mı yoksa mantığın mı ağır basmasına izin vermen gerektiği benim düşüncem. Hangi mesleği seçersen seç zorluklarla karşılaşacaksın, asıl soru hangisini seçtiğinde zorluklara rağmen mutlu olmaya, verimli çalışmaya ve zorlukların üstesinden gelmeye devam edebileceksin?
 • Paylaş
Öncelikle karar vermeniz gereken, hangi mesleğin kişiliğinize daha uygun olduğudur. Tıp doktorluğu, insan odaklı olmayı, empati kurabilmeyi gerektirirken; mimarlık çoğunlukla objeler üzerinden yürüteceğiniz bir meslek olacaktır. Naçizane düşüncem, iş şartlarından önce hangisinin sizi mutlu edeceğine odaklanmalısınız: insanlar mı, objeler mi?
 • Paylaş
İkisi de çiziyor, farketmez
 • Paylaş
Benim doktorluk hakkında çok fazla bilgim yok ancak üniversite bittiğinde sadece pratisyen doktor olunuyor bu da sınırlı bir iş olanağı sağlıyor. Asıl konu üniversite bittikten sonra bir uzmanlık dalında eğitim almak ki bu eğitimi alabilmek için hayli zorlu sınavlara giriliyor sonrasında da eğer kazanılabilinirse azımsanmayacak bir süre uzmanlık eğitimi alınıyor.
Yani doktorluğun eğitim süreci oldukça uzun!
Ama doktorluğun bu kadar zor bir eğitim sürecine rağmen sonuç bence değer! Akıllı ve istekli bir kişi için en prestijli, maddi manevi tatmin edici mesleklerden birisi.
Mimarlık eğitimi de çok zorlu bir süreç ama tıp eğitimine göre daha kısa. Sonuçta mimarlık ta son derece pestijli ve temel bir meslek.
Fakat iki meslek te tesadüflere bırakılmayacak kadar önemli bir karar.
senin de belittiğin gibi ikisi tamamıyla farklı meslekler, biribirleri ile alakaları yok!
İki meslek te kazara olunamayacak kadar değerli, bilinçli bir karar çok önemli
 • Paylaş
Doğudan korktuğun için mi 'tıp'tan vazgeçeceksin ?
 • Paylaş
1

Dani Drencrom, Hayır ben memleketimde yaşamak istiyorum oradan oraya sürünmek istemiyorum.

Eğer tercih kriterleriniz arasında tayine tabii yok ise, düşünmenize bile gerek yok; Mimarlık.
 • Paylaş
Yani sanırım tıp ile mimarlık arasında kalmanın derinlerinde ikisinde de çalışkan olmanın gerekmesi, el işi yapılması ve ikisinde de ünlenmenin çok para getirmesi yatıyor. Tıp isteyen arkadaşlarıma bakıyorum da insan sevgisi ile dolu, insanlarla birlikte olmayı seven insanlar veya en azından insan anatomisine (ve paraya : D) ilgileri var. Ve kişilikleri de mantık ağırlıklı, serinkanlı, yumuşak huylu, stabil gibi... Oysa mimarlık isteyenler neredeyse zıt geliyor şu an bana. Saatlerce tek başıma sıkılmadan takılabilirim, bir şeyler çizmeyi seven, daha duygusal, para kazanmaktan çok bir şeyler yaratmayı seven, dik kafalı (kendi fikirlerini savunma konusunda), maymun iştahlı bir kişiliğim var ve tanıdığım mimar olmak isteyen arkadaşlarım da hemen hemen böyle. Kısacası bir üstünlük tartışması yaptığımdan değil de mimarlık ve tıp tamamen farklı kişiliklere hitap ediyor bence ve sen tıp istediğine göre puanın her ikisine de yetiyor oysa ben mimarlık için bir yıl daha okuyacağım belki de.:) Mimarlığın zor yönü var mı diye araştırmıştım ve tıptaki atamalardan hiç de farklı değiller zorunlu seyahatler falan oluyor mimarlıkta da. O yüzden ilk birkaç yıl çekeceğin zorluklar mimarlıkta hayatın boyunca yapacağın seyahatlerle karşılaştırınca çok daha kolay kalıyor (tabi seyahati seviyorsan ayrı).
 • Paylaş
Önce karakterını bılmelısın daha sonra da baskalarının senı yonlendırmesı yerıne kendı kararlarını kendın verebılecek bı olgunluga ulasmalısın kı su anda tıp ve mımarlık da bu baglamda sana gore degıl kusura bakma... .
 • Paylaş
Sana hangisi güzel geliyorsa.
 • Paylaş
7 Temmuz'da tercihlerimiz başlıyor ama ben hala mimarlık ve tıp arasında gidip geliyorum sene içinde de sınav geçsin düşünürüm deyip durdum şimdi aklım çok karışık ODTÜ mimarlık ya da herhangi bir tıp arasında seçim yapmam gerekiyor. Etrafımda çok doktor var üç çocuğu olup hala ders çalışan da var. Mimar biri yardımcı olabilir mi iş bulma ve dersler konusunda bilgi almak istiyorum
 • Paylaş
Şimdi ders çalışmayı sevmiyorsan hiç tıpı tercih etme çünkü pişman olursun. Mimarlık öyle değil o kadar da çalışmana gerek yok. Bana kalırsa kendi kalbinin sesini dinle bu en karar olur biz ne desek te boş. Önemli olan senin hayallerindeki meslek.
 • Paylaş
1

Rasih Uğur Uyanık, Mimarlıkta ders çalışmaya gerek yok muydu ? Hadi be... ulan niye zamanında sölemiyorsunuz. Heba oldu yıllar, iyi mi...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

7089 Görüntülenme17 Takipçi14 Yanıt