Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tıraş sonrası kızarıklık ve sivilceye karşı neler yapılabilir?

Tıraş olurken kullanılan malzeme çok önemlidir.Günümüzde daha çok tıraş sabunu, tıraş jeli, tıraş kremi ve köpük kullanılmaktadır.Bu ürünlerin muhakkak nemlendirici özelliğinin olmasına dikkat edin.Tıraş sabunlarında “Nemlendirici özelliği vardır” yazsa da sabunlar; jel, köpük ve kreme göre ciltte daha çok kuruma ve yanmaya sebep olabiliyor.Bu da ciltte sivilceler oluşmasına neden olabilir ya da ciltte zaten sivilce varsa daha da artmasına neden olabilir. Jel, krem ve köpükler ise daha rahat bir tıraş olma imkanı sağlamaktadırlar.

Tıraş olurken kıllar daima aynı yönde alınmalıdır.Yani bir ters, bir düz almak tahrişe ve sonrasında sivilcelere neden olabilir.

Tıraş olurken yüzün önceden sıcak suyla yumuşatılması daha kolay bir tıraş sağlar.Böylelikle tahriş önlenmiş olur. Duş sonrası da (sakallar yumuşayacağı için) tıraş olmak yararlı olacaktır.

Elektrikli, pilli ya da şarjlı bir tıraş makinesi kullanarak tıraş olmak bazılarına göre daha basit ve kolay bir yöntemdir.Ancak tıraş makinesi kullanımı her cilde yaramayabilir.Bazı ciltlerde aşırı tahriş oluşturabilir.

Tıraş sonrası cilde sürülen ürünler de bu noktada önemlidir.Genellikle krem, after shave, kolonya gibi ürünler kullanılıyor.Cilt için uygun olanı alkolsüz olanlarıdır.Krem sürmek daha iyi bir tercih olabilir.

Ciltte büyük ölçüde sivilcelenme ve tahriş varsa mutlaka bir cilt hekimine danışılmalı ve onun tavsiye edeceği tıbbi krem ve ilaçlar kullanılmalıdır.
  • Paylaş
Tıraş sonrasında oluşan kızarıklığın öncelikli olarak nedeni, tıraş aletinin cilde bastırılmasıdır. Kullandığınız tıraş aletinin kendi ağırlığını kullanarak bastırmadan tıraş olmak en önemli husustur.

Bunun yanı sıra tıraş öncesi iyi bir hazırlık tıraş sonrasında oluşabilecek tahrişin önüne geçecektir. Bunun için yüzünüzü koruyuculuğu ve kayganlığı yüksek olan bir tıraş sabunu ile tıraşa hazırlamanız çok yerinde olacaktır. Ayrıca cildinizden köpüğün olmadığı kısımlardan tekrar tekrar geçmek tahrişe sebebiyet verecektir. Bu yüzden aynı yerden tek seferde geçmelisiniz.

Günümüzde çok sık olarak kullanılan birden fazla bıçaklı tıraş aletleri cildinizde tahriş yaşamanız için büyük bir etken. Zira yukarıda da belirtmiş olduğum gibi ilk bıçak geçtikten sonraki bıçaklar yüzünüze direk temas edecektir. Aslında bir hareketle kullandığınız aletteki bıçak sayısı kadar aynı yerden geçmişsiniz anlamına gelir. Bu da tahrişi beraberinde getirir.

Rahat ve konforlu bir tıraş için geleneksel tıraş ürünlerini kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Tek yapmanız gereken, ilk etapta 1 adet tıraş fırçası, 1 adet çift taraflı jilet taşıyıcı tıraş aleti (Yuma, Rimei, Wilkinson Sword Classic) , 1 paket yaprak jilet (Perma-Sharp, Rapira) ve bir adet arko berber sabunu almak. Bu ürünlerin tamamını 10 lira gibi bir fiyata bir milyoncu diye tabir ettiğimiz dükkanlardan alabilirsiniz. Bu ürünleri kullanmak için kendinize biraz zaman tanıyın. Tahrişlerden kurtulduğunuzu farkedeceksiniz.

Tıraş sonunda ise nemlendiriciliği yüksek bir traş losyonu yada tıraş sonrası balsam (Nivea Aftershave Balsam) kullanmanız iyi olur. Bu sayede cildiniz nemli kalır ve yatışır. Alkol içeren tıraş kolonyalarından uzak durmalısınız çünkü cildinizin kurumasına yola açacaktır. Oysaki ihtiyacınız olan şey cildinizin kuruması değil nemli kalmasıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

20492 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Traş makinesi tahrişi nasıl önlenir?