Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tırnak batmasının tedavisi nasıl olur?

Tırnak batması, tırnak ve tırnağın etrafındaki cilt arasında bozukluk çıkması durumudur. Tırnağın yanlış büyümesi sonucu meydana gelir. Tırnak batması sonucu; enfeksiyon, şişlik, akıntı ve ayakkabı giymede zorluk yaşanır.

Mantar enfeksiyonları, tırnağın yanlış kesilmesi ve kötü ayakkabı giyme gibi nedenler tırnak batmasına neden olabilir. Mantar tırnağa geçtiğinde tırnağı kalınlaştırır ve batmasına neden olur. Mantarın tırnak batması tedavisiyle eş zamanlı olarak tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde bu durum devam eder.

Tedavisi; tırnak batığının düzeltilmesi ve nedeninin ortadan kaldırılmasıdır. Örneğin mantarın neden olduğu batmalarda, mantar faktörünün ortadan kaldırılmasıdır. Diğer türlü batmalarda , batan bölüm ve tırnak yatağının hasar gören bölümü çıkartılır. Bu cerrahi işlem sonucunda çıkan tırnak artık daha küçük çıkar ve tırnak yatağı daha az etkilenir. Bu işlem sonrası tırnağın düzgün çıkması için aylık olarak kontrollere gitmek gereklidir. Bu hastalar giydikleri ayakkabıya dikkat etmelidir. Ayrıca en önemli olaylardan birisi de hijyendir. Bu işlemi geçiren hasta 2-3 hafta ayağına su değdirmemesi gereklidir.
Tırnak batmasını engellemek için, tırnaklar düzgün kesilmeli, ayağı sıkacak ayakkabılar giyilmemeli ve tırnak temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir.


Tırnak Mantarı
  • Paylaş