Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tırnak çektirdikten sonra yapılması gerekenler nelerdir?

Tırnak batması ameliyatı geçirmiş kişilerde en nemli takip parametresi hastalığın hangi sebepten oluştuysa o sebebin ortadan kaldırılmasına yönelik olan tedavinin yapılmasıdır. Örnek verecek olursak mantar problemi geçirmiş olan hastalarda hastanın dermatoloji uzmanına başvurarak tırnak mantarı tedavisini devam etmesi gerekir.Tırnak kesimiyle problem yaşamış olan hastalarda ise kesinlikle hastaların doğru bakımını yapılmak üzere ayak bakım merkezlerine gitmeleri gerekir.Hastalarda ikinci bir önemli nokta bu cerrahiyi geçirdikten sonra yaklaşık 1 ay boyunca tırnağın başka bir etkenden zarar görmemesi için giydikleri ayakkabılara çok özen göstermeleri gerekmektedir.Bu cerrahinin en önemli kısmı tırnak ile tırnak cildi arasında yaklaşık 3 ya da 4 dikişin ameliyattan sonra var olmasıdır.Bu dikişlerin doğru kapanması, yaranın enfekte olmaması için hastaların genellikle açık ayakkabı, parmak arası terlik gibi baş parmağa yük bindirmeyecek ayakkabı ve terlik seçeneklerini kullanmaları çok önemlidir.
Hastalarda ayakkabı kullanımı kadar önemli bir nokta da hijyendir. Bu hastaların yaklaşık olarak 3 hafta boyunca;
  • Ayağa su değmemeli
  • Dikiş bölgeler korunmalı
  • Hastaların gerektiğinde antibiyotik kullanmaları da önemlidir.
  • Hastaların yine aynı şekilde hijyenik ortamlarının düzenli gidebilmesi adına naylon çorap kullanmamamaları, mümkün olduğunca pamuklu çoraplarla ve ayaklarında eğer bir terleme varsa pamuklu çorapların günde en az 2 defa değiştirmeleri gerekmektedir.
  • Paylaş
1

Ayşe Bilger, Merhabalar. Ben tırnağımı çektirdim. Ancak yerine çıkan tırnaktan çok şikayetçiyim. Çok kötü bir tırnak çıktı. Bunun için ne yapabilirim ?