Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tırnak uzamaması ne gibi hastalıkların belirtisi olabilir?

Vitamin eksikliği ve beslenme bozuklukları haricinde başka rahatsızlıkların belirtisi olabilir mi?Düzenle
Tırnak yeme alışkanlığı olanların tırnakları, sökülen ve düşen tırnaklar ve hamilelerde tırnaklar daha hızlı uzar. Tırnak uzamasının yavaşlamasının en sık görülen sebebi bazı vitaminlerin eksikliğidir (özellikle B7 vitamini madde ismi biotinde kullanılmaktadır) vitamin eksikliği dışında yorgunlukta, aşırı zayıflıkta, beslenme bozukluklarında , kronik hastalıklarda, ilaç zehirlenmelerinde ve çok ileri yaşlarda tırnakların uzama hızı yavaşlar. Tırnak uzaması sorununda tedavi; Kronik hastalık, beslenme bozukluğu, aşırı yorgunluk gibi sorunlar tesbit ediliyorsa ortadan kaldırılmalı, net bir sebep yoksa tırnak ve saç uzama hızını artıran biotin (B7 vitamini – H vitamini) alınmalıdır. Biotin sorunun büyüklüğüne göre günde 1 mg veya 2 mg alınmalıdır. Bu dozlarda sadece tırnak uzama hızında artış olmaz aynı zamanda saç uzama hızıda artar ve ayrıca tırnakta yumuşama, kırılma gibi sorunlarda düzelir kalitesi artar.
NOT: Cevaplamış olduğum sorular tamamen bilgilendirme amaçlıdır.Söz konusu durumlarda doktorunuza başvurunuz.
  • Paylaş
Tırnaklarla birçok hastalık anlaşılabilir özellikle karaciğerin yarattığı sıkıntıların birçoğu tırnaklara vurur ayrıca bazı mantar veya tırnağa alınan darbeler gibi sebeplerden de tırnak rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.
Ancak muhtemelen sizin sorduğunuz normal bir yaşam sürerken tırnaklarının çok geç uzaması. Bununda başlıca sebepleri Yemek ve yorgunluktur.
Eğer düzenli beslenmiyor keratin B vitamini ve özellikle de Biotin eksikliği çekildiğinden bu tip sorunlar baş gösterebilir.
Eğer öğünlerinizden veya yediklerinizden eminseniz, sindirim siteminizde birtakım sorunlar olabilir, buda vitamin ve mineral emilimini etkilediği için yine bahsettiğim şeylerden vücudunuz mahrum kalıyor olabilir.
Kısacası Düzenli beslenmeyle üstesinden gelinebilecek bir durum
  • Paylaş
1

Ece Naz Sonat, Teşekkür ederim. Beslenmede bir sorun yok ama o zaman sorun sindirim sistemi olabilir dediğiniz gibi.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3490 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları