Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tırnak yeme alışkanlığının nedeni psikolojik midir?

Tırnak Yemek
Tırnak yeme alışkanlığının temeli psikolojik etmenlere bağlıdır. Duygusal nedenler bunu etkiler. Kişiler çok stresli olduklarında veya kaygılı, neşeli, heyecanlı olduklarında tırnak yeme davranışı gösterirler. Bunun yanında bulundukları duruma çare aramak için bu davranışı gösterebilirler. Tırnak yeme alışkanlığını önlemek için öncelikle böyle bir rahatsızlığı olduğunu kabullenmek gerekiyor. Bunun yanısıra daha kötü hissettirecek vb. Durumları keşfedip, stresli olunduğu durumlarda farklı tepkiler göstermeye çalışılmalıdır. Ayrıca bir uzman tarafından yardım da alınması gerekiyor. Çünkü kaygı düzeyi arttıkça işin davranışsal boyutu da artıyor.
  • Paylaş
Bedenimiz bizim bir parçamız. Bu nedenle bedenimizle ilgili her ne oluyorsa bu bizim hislerimizi, hissettiklerimiz de bedenimizle ilişkimizi etkiler elbette. Tırnak yemek bir amaç olmaz kuşkusuz. Bununla birlikte tırnak yediğinde neler oluyor ya da tırnak yeme öncesinde neler oluyor, neler yaşanıyor bunun anlaşılması gerek.
  • Paylaş
Evet psikolojiktir. Genellikle kişi bir konuyu kafasına takmışsa yada bir konuyu stres yapıyorsa tırnak yer
  • Paylaş
Evet, kendimden biliyorum. Kafama bir şeyler taktığımda, stres yaşadığımda mutlaka farkında olmadan dişlerim ile ya tırnaklarımı ya da kenarlarında ki etleri(deriyi) dişimle kopartıyorum.
  • Paylaş
Psikolojik olarak başlar ve duyguların yönlendirmesiyle devam eder. Ancak bir zaman sonrasında sigaranın dudak tirkakiliği mantalitesi gibi, tamamen el alışkanlığına dönüşebilmektedir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

921 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt