Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tırnaklarda oluşan beyazlıkların sebebi nedir?

Tırnaklar, keratin adı verilen proteinden oluşur. Tırnak beyazlamasının olayın nedeni, tırnağın altında küçük bir hava boşluğunun oluşmasıdır. Bu hava boşluğu zaman içinde büyür ve yukarı doğru çıkar. Daha sonra da kendiliğinden kaybolur. Tırnak beyazlamaları genelde saç ve tırnağımızın temelini oluşturan keratin hormonunun eksikliğinden yani vücudun bu hormonu gerektiği gibi karşılayamamasından kaynaklanmaktadır. Protein eksikliği, kalsiyum, selenyum, demir, çinko gibi minerallerin ve folik asit, B12 vitaminlerinin yetersizliğinde tırnaklarda bazı bozukluklar meydana gelmektedir. Tırnaklardaki beyaz lekelerin vitamin eksikliğinden olduğu düşünülmektedir. Ancak araştırmalara göre vitamin eksikliği tırnaklarda beyaz lekelere neden olmuyor.
Tırnaklarda oluşan beyaz çizgilerin: manikür, pedikür, oje, darbe gibi nedenlerden ötürü tırnak içine hava kabarcıklarının girmesi sonucu oluşur. Tıbbi açıdan herhangi bir tehlikesi yoktur. Sadece bizi görüntü olarak rahatsız edebilir. Tırnaklarınızın zamanla uzamasını bekleyerek yeni tırnak dokuların yerini almasını beklemeniz en uygun çözüm yolu olacaktır. Yinede oluşacak sorunlara karşı sağlıklı beslenmeli ve insan yaşamında önemli olan minarellerin alınmasına devam edilmelidir. Bu minareller; kalsiyum, demir, çinko ve benzeridir.

Tırnaktaki beyaz lekelerin nedenleri arasında özellikle sarımtrak beyaz renk, sigara tiryakilerinde görülmektedir. Sigaradaki nikotin ve diğer toksik maddelerin tırnak beyazlamasına ve tırnaklarda kırılmaya neden olduğu da söylenmektedir.

Tırnak Batması
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2267 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt