Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tiyatroda oynayacağım bir rolü hala içselleştiremedim. Oyunculuğum çok yetersiz gibi hissediyorum. Repliğimi söyleyip kaçıyorum sanki. Bunu nasıl aşabilirim?

Bu soruna soru cevap yöntemiyle en kısa zamanda çözüm bulabiliriz.

İçselleştirme dediğinde neyi tasarlıyorsun?
Rol karakteri ile senin karakterin arasındaki benzerlikler ve bağlar nelerdir?
Rol karakteri ile senin karakterin arasında ki zıtlıklar nelerdir?

Bu üç soruya cevabını bekliyorum.
  • Paylaş
3

Beşire Mansız Tozar, aslında sormuş olduğun sorulardan karakterimi pek de tanımadığımı fark ettim. karakteri çözümleme işini yapamamışım. bu sorulardan yola çıkarak rolümü tekrar gözden geçireceğim.

Yiğit Koç, Değerlendirmenizi zıtlığı gözönünde bulundurarakta yapmanızı öneririm seyircinin içselleştirmesini sağlamak daha özel bir duygudur

Beşire Mansız Tozar, deneyeceğim. ilginiz için teşekkür ederim :)

Aslında bilmek gereken şey şu? Bir rolü içselleştirmek kendinle tamamen özdeşleştirmek değildir. Rol kişisini iyi analiz etmek gerekir. Oynayıcı karakteri kendine çok benzetmeye başlarsa buna, "ne kadarda kanıksamış, içselleştirmiş" diyenler olur. Ama bu doğru olan değildir. Oynayıcı kişiyi yorar. Onun yerine yaptığın analiz üzerinden tek tek replikleri, o rol kişisi neden söylüyor acaba diye düşünmeni önerebilirim. Buldukların doğrultusunda da inandırıcı olman gerekmekte.
Her şeyden önemlisi de o rolü oynamak istiyor musun gerçekten sorusunun cevabındadır?
  • Paylaş
3

Beşire Mansız Tozar, o rolü oynamak pek aklımda yoktu, yaptığımız okumalarla (tonlamaya dikkat ederek) hocamız belirledi rolleri. karakterimi çok iyi çözümlemem gerekiyor ve bu noktayı çok iyi yapmadığımı görüyorum. içselleştirmekten kastım da aslında rolün üzerimde eğreti durmaması.

Belgi Saygı, Anladım zaten o sebeple bu şekilde yazdım. Hocanızın nasıl bir yöntem sürdürdüğünü bilemem ama tahminim sizin için en uygun olanı düşünmüştür. Bazı roller vardır hep onları oynamak isteriz. Ancak bu işi yapmayı seversek rolle bir bağ kurma şansını da içimizde yaratırız. Keşfetmek biraz zaman alır ama olsun. Karakter çözümlemesini yaptıktan sonra yapmanız gereken de şudur, eğer üzerinizde eğreti olmasını istemiyorsanız. Örneğin; sakat, 20 yaşında ve aşık birini canlandıracaksınız. Bütün bu özellikleri gözlemle ve okumalarla araştırmalısınız. Daha sonra da Büyülü Eğer dediğimiz cümleleri kullanmalısın. Şöyle ki Eğer ben 20 yaşında aşık ve sakat A kişisi olsaydım ve çok sevdiğim B kişisi ile karşılaşsaydım ... cümlesini nasıl söylerdim. ( ... nokta ile belirttiğim yer söylemeniz gereken metinde yazılı olan kısım) Yazarak anlatmak epey zormuş. Umarım anlatabilmişimdir. :)

Beşire Mansız Tozar, yok gayet anlaşılır olmuş. "büyülü eğer" yöntemini deneyeceğim. ilginiz için teşekkür ederim :)

Pratik. + zaman.
  • Paylaş
BBk kendi kendine sürekli replini çalış ben öle yapıyorum
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

455 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları