Bilmek istediğin her şeye ulaş

TMMOB'nin yetki ve gelirlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devredilmesi konusunda neler düşünüyorsunuz? Bunun sonu nereye varır?

Ben de TMMOB'nin birçok faaliyetinden, üyelerine yaklaşımından memnun değilim. Üyelerini ayrımcılığa sürüklediğini düşünür ve bunu değiştirmek için kendi bağlı bulunduğum odada çalışmalarda bulunurum. Memnun olmadığımız yönetim şeklini değiştirmenin yolu budur diye düşünüyorum.

TMMOB'nin bir bakanlığa bağlanması siyasal erkin otoritesi altına girmesi demektir ki bu da karşıt sesleri susturmanın bir yolunun aranıldığını gösterir. Siyasi amaçlar uğruna işçi, doğa ve kültürel varlıklar hakkında yanlış kararlar aldığını görebiliyorken, sırf yaptığı icraatlar bize yeterli gelmiyor, belki yönetimindekilerin siyasi duruşu bize uymuyor diye bağımsız bir meslek odasının siyasal erkin hizmeti altına girmesini haklı göremem.

TMMOB'nin etkisizleştirilmesi ileri dönemlerde mesleki açıdan kuklalaştırılabileceğimiz ve patronların her dediğini yapmak zorunda kalabileceğimiz gerçeğini doğurur. Unutmamamız gerekir ki siyasi partilerin en büyük destekçisi sermaye patronlarıdır.

TMMOB yönetimlerinin bugüne kadar üyelerine karşı tutunduğu yanlış tavır, bugün birçok üyesinin TMMOB'ne sırt dönmesine yol açmıştır. Ancak mühendis, mimar, şehir plancısı olan eğitimi ve çalışma hayatı çözüm üretmek üstüne olan, problemlerin sonucunun nereye varabileceğini görebilecek yetiye sahip olan üyelerin kolay yolu seçmesi ve benim gibi düşünmeyenin başına gelenler beni ilgilendirmez demelerinin mesleki geleceğimizi baltalamaktan başka bir getirisi olmayacaktır.

Amacımız TMMOB'ni beğenmiyoruz, yerine ne geçerse makbuldür yaklaşımından uzak durup, TMMOB'ni mesleki ve kamu yararı için çalışmalara zorlamak olmalıdır.
  • Paylaş
TMMOB'un bir başka birime devredilmesi konusunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da hiç bir işe yaramayıp aidat almaya devam edecek mi acaba? Mesela bu gibi sorular sorulmalı. Şu anki TMMOB'un işleyişinden şahsım adına zaten çok memnun olduğum söylenemez, bu değişiklikte fayda olabilir. Fakat madem özel konumdan devlete bağlı bir birime bağlanıyor ise, o zaman TMMOB üyelerine de devlette iş olanaklarının artırılması gerekir. O zaman neredeyse herkes bu değişimi, ben dahil olmak üzere eminim destekler.
  • Paylaş
Yaklaşık 10 senedir mimarlar odasına kayıtlı olmama rağmen birkere bile kapısından girmişliğim yok bu nedenle icraatlerini negatif yönde eleştiremem bi problemim varsa gidip dile getirmeli daha iyi hizmet vermesi için çabalamam gerekirdi diye düşünüyorum. Bunun yanında özellikle kentimde gelişen mesleki haberleri bu yoğun tempoda kısa sürede bana ulaştırdığı için çok önemli bir misyonu gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Bir bakanlığa bağlanması demek beni en çok ilgilendiren misyonunu gerçekleştiremeyecek demek oluyor ki kabul edilir olarak görmüyorum. 
  • Paylaş
TMOBB da siyasi, bakanlık en azından devlet : )
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR