Bilmek istediğin her şeye ulaş

TOBB MBA ve ODTÜ MBA. Genel olarak her iki programın da avantaj ve dezavantajları nelerdir (kabul sürecinde ve kabul edildikten sonra)? TOBB'da tezli programda burs olanağı var. ODTÜ paralı mı? Paralıysa ücretleri hakkında bilgi sahibi olan var mı?

TOBB hakkında pek bir bilgim yok fakat ODTÜ'de şu an master yapan arkadaşlarım var, avantaj olarak "E ODTÜ? " diyebilirim. Dünya sıralamalarının çoğunda ilk ona giren tek Türk Üniversitesinden bahsediyoruz.
TOBB Özel bir üniversite, orada burs olanağı varsa, ODTÜ'de de vardır diye düşünüyorum -devlet üniversitesi sonuçta- kaldı ki okulun neredeyse yarısı burslu öğrenci. Paralıysa da çok absürd bir rakam değil demek ki hiç bir arkadaşımdan "Şu kadar para verdik OHA! " gibi bir şey duymadım.

Valla ne desem boş, ODTÜ ülkenin en kaliteli iki üç üniversitesinden, TOBB da hakeza öyle sayılır. İkisi de imkan ve sonrasında çok şey sunar. İkisinde de çalışırken (okutmanlık vs.) yüksek lisans yapma imkanı sağlanıyor -şahsen ben ikisine de okutmanlık başvurusu yapmayı düşünüyorum bu haziranda açık olursa.:) -

Kampusleri de çok yakın birbirine, birini seçtiğinde diğerini de hiç olmadı görmeye gidersin ne diyeyim. : D
  • Paylaş
5

İbrahim Aydın, Evet ODTÜ kaliteli eğitimle Türkiye de ön planda.Umarım kendi ögrencilerine oncelik taniniyorlardir. Yanıtınız için teşekkür ederim.

Portakallı Ördek, ODTÜ mezunuyum.:) Kendi bölümümü ele alırsam; öncelik olayı tamamen öğretmene bağlı. Kendi öğrencisine öncelik veren öğretmenler olduğu gibi, "Bu öğrenci benim eksiklerimi hatalarımı biliyor, ben bunu almayayım." diyen öğretmenler de var ve maalesef bunu söyleyen de yine bir öğretmen. Ama tabii ki yüksek lisans için okulda kalan öğrenci sayımız çok fazla.

İbrahim Aydın, Peki not ortalamasi cok buyuk bir etken olabilir mi ? Bu sene mezun oluyorum ve not ortalamam 3.75 civarinda gelicek. Guzel bir ales ve toefl la birlestirsem emsallerimin onune gecebilir miyim? Egede okuyorum bu arada.

Portakallı Ördek, Hangi bölüm olduğuna da bağlı. Benim bölümümde mastera başvurmak için 3.00 yeterliydi mesela. Çoğu da öyle diye biliyorum ben. Mülakat da etkiliyor(Gerçi sanırım eskisi kadar değil, not ortalaması, ales, yds, toefl ortalamaları devletin verdiği oranda alınmak zorunda)

İbrahim Aydın, Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim. ☺

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

86 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt