Bilmek istediğin her şeye ulaş

Toplama bilgisayarda nelere dikkat edilir? Donanımlar neye göre seçilir?

Toplama bilgisayar dönemi artık biraz geçti gibi ama ben tavsiyelerimi yazayım, çünkü toplama da olsa dizüstü de olsa bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar aşağı yukarı aynı bence.

Öncelikle, ilk kriter işlemci olmalı. İşlemci modelleri arasında (şu an için) piyasada Intel'in i3-i5-i7 ve yanlış anımsamıyorsam son çıkan Xeon işlemcileri günümüz için kullanılabilecek türden işlemcilerdir. Bunlardan önce çıkarılmış ve hala bazı dizüstü bilgisayarlarda bulunan Core2Duo ya da Celeron gibi isimlerle geçen işlemcileri kesinlikle eleyiniz. Bence en performanslı işlemci şu an i7 (bazı laptop'larda ısınma sorunu yaratabiliyordu ama çözdüler artık). AMD konusunda bir yorum getiremeyeceğim maalesef. Ayrıca, işlemcinin frekansı da önemli. Yüksek frekanslı işlemci daha iyi performans sunacaktır. Bunun yanı sıra, bir çok insan bilmez ama işlemcilerde önem arz eden konulardan biri de ön bellek miktarıdır ve bu miktarın yüksekliği daha iyi bir performans sağlar.

Diğer bir unsur ise, bence harddisk konusudur. Eğer bir bilgisayar topluyor ya da alıyor iseniz, mümkünde SSD (Solid State Disk) olan bir makine alın. En azından işletim sistemi ve kuracağınız programların boyutuna yetecek kadar üzerinde Solid State Disk bulunsun. SSD yüksek performans sağlar ve gerçekten oluşturacağı farkı direk hissedersiniz. Eğer SSD alma imkanınız yok ise, harddiskin dönüş hızının yüksek olmasına dikkat edin. Genellikle 5400 rpm olarak sunulur ve ayrıca 7200 rpm olan diskler vardır. Mümkünse 7200 rpm tercih edin.

SSD hakkında bir miktar bilgi:
inploid.com/t/ssdnin-diger-harddisklere-...
inploid.com/post/hard-disk-rehberi
inploid.com/t/onerebileceginiz-ssd-hardd...

Diğer bir unsur ise RAM konusudur. RAM'in sadece GB olarak fazlaca olmasının yanında hangi nesil olduğu önemlidir. Günümüzde modern RAM'lerde DDR3 olarak anılan tür hafıza donanımlarını tercih ediniz. Ve yine işlemcilerde olduğu gibi RAM frekansının yüksek olması avantajdır.

Son olarak, toplama bilgisayarlar için ana kart seçimi çok önemlidir. Bence ana kart seçiminde dikkat edilecek husus yonga seti ya da veri yolu olarak geçen özelliğin (elbette performans incelemelerinden bakılarak) yüksek performanslı olduğundan emin olmaktır. Veri yolu ne kadar hızlı ise genel performans o kadar yükselecektir. Ayrıca ana kart alırken dikkat edilecek önemli nokta ise eklenecek işlemci, ram ve ekran kartı gibi bileşenlerin kart ve birbiri ile uyumlu olması zorunluluğudur. Ek olarak, ana kart üzerinde (ilerde ram artırımı yapabilmek için) ek RAM slotu veya yeni teknoloji ekran kartları ile uyumlu slotunun olması önemlidir.

Bundan sonraki unsurlar daha çok kullanım amacına uygun olarak şekillendirilmelidir.

Eğer oyun oynuyorsanız veya çizim yapıyorsanız çok iyi bir ekran kartı, matematiksel işlemler yapacaksanız ekstra ram veya yüksek performanslı işlemci, eğer film, müzik ve medya arşivi yapıyorsanız ek diskler ya da müzikle uğraşıyorsanız çok iyi bir ses kartı, az yer kaplaması için kasanın daha küçük olması gibi özelliklere bakılabilir.

Tüm bunlar için piyasada bulunan donanımları incelemeniz ve karşılaştırmanız gerekiyor. Hala var mı bilmiyorum ama eskiden toplama bilgisayar için (bilindik bir markaya gittiğinizde) size donanımlar konusunda bilgili müşteri temsilcileri yardımcı oluyordu ve bilgisayar başında ihtiyacınıza göre en uyumlu konfigürasyonu birlikte çıkarıyordunuz.

Bazı toplama bilgisayar hazırlama sayfaları:
novabilgisayar.com/pc.asp
exa.com.tr/shop/pcwizard.asp

Umarım bu bilgilerin faydası olur.
  • Paylaş
2

Burcu, abi çok teşekkür ederim çok sağlam bilgiler verdin toplama bilgisayar kullanmayacağım zaten sadece bilgi almak için :)

Hakan Köse, Rica ederim, diğer yanıtta @chamacon da güzel bilgiler içeren bir link paylaşmış, onları da incelemen faydalı olabilir: inploid.com/t/toplama-bilgisayarlarda-ha...

Bence de geçti o devir ama hala isteyen toplayabilir. Buraya da bir bakın derim:
  • Paylaş
3

Hakan Köse, Ben görmemişim verdiğin linki, çok sağlam bilgiler varmış orada :)

Şaman, Olsun linkledik oldu :) Hatta bir de oraya gidip senin bu cevabı linkleyeyim :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

633 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt