Bilmek istediğin her şeye ulaş

Toplantıya giderken nasıl giyinilmelidir?

Bu biraz birden fazla parametreye bağlı bir durum bence:
  1. Toplantının nerede yapılacağı
  2. Toplantının kimlerle yapılacağı
  3. Bir araya geleceğiniz kişi(ler) kimdir (unvan, departman, seviye... Vs) ?
  4. Bu kişi(ler) ile ilk defa mı toplanıyorsunuz?
  5. Toplantı konusu ve amacı nedir?
  6. ...
  7. ...

Buna benzer bir çok madde eklenebilir. Ancak benim genel tavsiyem, kendinizi rahatsız hissedeceğiniz bir giyim şeklini seçmeyin. Hatta normal yaşantınızda da seçmeyin : ) Eğer kendinizi rahatsız hissettiğiniz bir giyim şekli seçerseniz, toplantıdaki performansınız negatif etkilenir ve bu kötüdür.

Ayrıca, toplantının amacına ulaşması ve sizin bu doğrultuda toplantıya iyi hazırlanmış olmanız giyiminizden çok daha önemlidir. Toplantı sonunda ne giydiğiniz hatırlanabilir, ancak daha fazla akılda kalacak şey düşünceleriniz, sözleriniz ve davranış biçiminizdir.

Elbette, genel kural erkekler için düzgün bir takım elbise, kadınlar için şık ve iş yaşamına uygun bir giyim tercihi olarak bilinir. Fakat, hiç bir yerde hiç bir kural çok çok etkili değildir. En azından benim düşüncem bu yönde.

Mesela, şunu sokakta görsen belki para atarsın ama adam toplantılarda da böyle : )

Toplantı

Bir konferanstan kare:
Toplantı
  • Paylaş
Toplantı kavramından ne anladığınıza bağlı. Ülkemizde toplantı denilince genellikle bir işle ilgili buluşmalar akla geliyor. Burada baylar, kumaş pantolon ve ceket giyerler. Duruma göre kravat takılır ya da takılmaz. Bayanlar ise tayyör gibi giysiler giyerler. Mevsim şartları da belirleyici olabiliyor. Sıcak havalarda baylar, kumaş pantolonun üzerine ütülü bir gömlek giyerler; bayanlar ise ayakkabıyı aratmayacak sandelet giyerler. Bayanların da sıcak havalarda kumaş etek ya da pantolon üzerine ütülü gömlek giydikleri gözlenir. Eğer etek giymişlerse, çorap giymeyebilirler. Bunun dışında renkler abartılı ve cırtlak olmamalı. Alt, üst giyim ve ayakkabılar, kravat, gömlek, çorap renk uyumu sergilemeli. Erkekler, yakalarına rozet takabilirler. Bu rozet toplantı gündemine ya da toplantıya gelen insanlara göre seçilebilir (örneğin bir mezunlar toplantısıysa, o okulun rozeti gibi) Bayanlar, şık broşlar takarlar ama tabii bir bay olarak burada bayan zevkinin derinliği konusunda yorum yapmaktan çekiniyorum.
  • Paylaş