Bilmek istediğin her şeye ulaş

Toplumsal cinsiyet nedir? Hangi yollarla empoze edilir?

Toplumsal cinsiyet algısı toplumun bireylere yüklediği roller bütünüdür bunu çarpanlara ayırmak bölmek hemen hemen imkansız gibidir. Daha anlaşılır bir dilde, bebek ana rahmine düştüğü an ve sonrasında yani cinsiyet kesinliği itibariyle amilyasında akıllara ziyan bi telaş başlar dünyaya gelecek bebek için bir takım kapitol alışverişler yapılır örneğin; erkek bebeğe mavi, kız bebeğe ise pembe kıyafetler oyuncaklar vs. alınır. Zaman geçer bebek büyür cinsiyet algısı oluşmuştur kız çocuğu anneyi erkek çocuk ise babayı model edinir örneğin bir müzik çalar düşünün içinde de boş bir cd siz o müzik çaların içinde duran boş cd'yi kendi örf adet gelenek görenekleriniz çerçevesinde kendi kalıplaşmış değer yargılarınıza uygun doldurursunuz değilmi ?? Yetiştireceğiniz çocuğun beynide böyle bir bilişsel mekanizmada çalışır, empoze ediliş süreci (aşılama evresi) gelin görünki (kazın ayağı meselesi) empoze edilmek istenenden farazi tahminde aksi bir durumla karşılaşılabilir diğer bir deyişle; çocuk veya bireyin hormonel bozuklukları ve bu hormonel bozukluklara bağlı homoseksüel ya da biseksüel yönelimde olma olasılığı (yandı gülüm keten helva) kaotik kabuslar deveran edişi: çocuk veya birey toplum tarafından dışlanır (ötekileştirilir) hani o yere göğe sığdırılamayan değer yargıları....... Çarpanlara ayrıştırılıp bölüştürülemeyen özellikle islam ülkelerinde hiç hoş karşılanmayan sosyal kültürel değerler toplamını (kılıcın kına girme ihtimali gibi) saz-sı tadından yenmez bir hale getirir.
  • Paylaş
7

Taylan Dağlı, adamsın jawayırım :))))))

Sedef Say, Hormonel bozukluk nedir?

Güzin Turhan, tamam cevahir anladıkta sorulan soruyla verdiğin cevabın birbiriyle bir çok yerinde alaka göremedim. sana önerimdir bilmediğin bazı konularda ezbere yorum yapmamalısın. bu konuda gerçekten abartmışsın konunun hormanlarla bir alakası yok. umarım benide yanlış anlamazsın cinsel yönelimi olan insanlarıda örseleyici yorumlar yapma.

Güzin Turhan, benden sana -1 puan tepe tepe kullan :))))

Jawair Chaker's, lannnnnn Taylan sendemi -1 ledin lan beni :P kezibannnnnnn seninde benden bi -1 alacağın olsun :)

Güzin Turhan, keziban dediğin her kelimede eksilicem seni ben bi kerem şirinim temam mı :))))

Taylan Dağlı, Laooooo jawayırım kel kermitim benide eksi 1 lemişler laooooo :((((

Toplumsal cinsiyet, bireylerin biyolojik cinsiyetleri baz alınarak, toplum tarafından, yaşanılan kültüre bağlı farklılıklar gösteren şekilde bireylere aşılanmaya çalışılan norm ve değerler sistemidir diyebiliriz. Bir toplumda kadın ve erkekten beklenenler ile bir başka toplumda yine bu iki cinsten beklenenler benzerlikler gösterebileceği gibi, farklılıklar da gösterir. Bu da o toplumun her şeyden önce kültürel geçmişine, sonrasında ise siyasal, ekonomik ve eğitimsel şekline bağlı olaraktan değişiklik gösterir.

İlk olarak ailede bu söz konusu cinsiyet rol ve davranışları bireye empoze edilir. Yaşanılan toplumun, ailenin, çevrenin bir gereği olarak ailede, çocuğa öğretilir. Daha sonra okulda ve arkadaş çevresinde, sonrasında ise iş hayatında ve evlilikte öğretilir. Yani aslında kişinin, yaşadığı toplumdaki hemen her ortamında yine o ortama özgü olacak şekilde, söz konusu toplumun normları nelerse, bunlar kişiye öğretilir; kişi bazen de toplumun kendisiyle iç içe olduğu süre zarfında bunları bir bakıma otomatik diyebileceğimiz biçimde, kendisi öğrenir. Özetle böyle açıklayabiliriz.
  • Paylaş
Toplumsal cinsiyet Türkiye coğrafyası ve diğer müslüman ülkelerdeki toplumun insanlar üzerinde oluşturduğu dayatma ve bu dayatmaları çeşitli baskılarla empoze etme şeklidir ama türkiye batılılaşıyor baskılar dışlanan insanları yıldırma politikasından vaz geçmiş en aza indirmiş gibi görünüyor. Ümit etmek güzeldir aynı topraktan geldik biz bize benzeriz dışlandığını düşünen insanlar ümidini yitirmesin lazı çerkezi kürdü ezidisi alevisiyle herkesi kucaklayan anlayışta yaşamayı dilerim.
  • Paylaş
2

Güzin Turhan, leeennn sen ne kadar alakasız bir insansın yaaa bu ne perhiz bu ne lahana turşusu :)))

Güzin Turhan, seninde verdiğin cevaba istinaden hatrın kalmasın düşüncesiyle benden -1 puan sende tepe tepe kullan :)))

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

134 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt