Bilmek istediğin her şeye ulaş

Torba yasa nedir?

Torba yasa, iktidarın çıkarmak isteyip açık ve tek şekilde geçiremeyecekleri yasaları toplumun destekleyeceği yasalarla harman ederek toplu bir şekilde kabul ettirme şeklidir. Yani geçirmek istedikleri yasaların yanına toplumun destek vereceği yasalar da koyularak elde edilen yasaların tümü için bir oylama yapılır. Özellikle toplumda kronikleşen olumsuzluklar (rüşvet, kayırma, terör vb.) torba yasada çözüme kavuşturulacaksa torba yasanın tadından geçilmez. Nitekim 2010 anayasa referandumunda yapılan bunun en güzel örneğidir. Hükümet kendi çıkarları için yargıda köklü değişimler yapmak adına önerdiği yasayı, engelli ve kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yasasıyla birlikte geçirdi. Yani kişilere her yazılan maddeye tek tek evet/hayır seçeneği verilmedi ya hep evet ya hep hayır seçeneği verildi. Torba yasa tam olarak budur.
  • Paylaş
1

Ahmet Avcı, Aynen, memurların sözleşme haklarını büyük anlamda kısıtladılar, ancak Evren yargılansın mı yı da aynı torbaya sokuşturunca, benim memurum; Eeveeettt anlaşma sağlanamazsa, hükümetin tayin edeceği kurul benim zammımı kafasına göre belirlesin ben de buna itiraz edemeyeyime onay verdi...:)

Bu düpedüz halkı evet demeyeceği şeylere kandırarak evet dedirtmektir, sonra da halk evet verdi pişkinliğinin utanmadan sergilenmesidir. Parlementer sistemimizin bug larıdır, arka kapıdan dolanmaktır, işleyişi hızlandırmak için geliştirilen bir usulü istismar etmektir....o kadar ki hala evet diyen memurlar bu konuya da evet dediklerini bilmezler..

Torba yasaların ana amacı iktidarların açık şekilde tek olarak geçiremiyecekleri yasaları, bir araya getirip arasına toplumun hoşuna gidicek yada kronikleşen bir kaç sorununu çözen yasayıda ekleyip öyle geçirmeye çalışması şeklidir. İktidar bu işi referandumdada yaptı, yargıyı ele geçirmek için yapılan düzenlemelerin arasına engellileri ve kadınlara pozitif ayrımcılık getiren yasayı sıkıştırıp verilen demeçlerde sadece bu pozitif yasalar öne çıkarılarak diğer yasalarıda sümen altı edilerek halkın önüne sundular.

Şuanki torba yasasında da işsizlik fonunu hükümetin isteyeceği şekilde kullanarak gaspedilmesi, belediye çalışanlarının istenildiği gibi sürgün edilebilmesi gibi çok tehlikeli ve kamu menvati olmayan yasaları olduğu gibi. Ssk ve vergi borçlarınını faizinin silinmesi gibi halkın beklediği yasalar mevcut. Binaleyh iktidar kurnazlık yada kime göre ahlaksızlık yapıp kamu yararı olan yasaları kullanıp kamu zararı olan yasaları geçiriyor.

Olay basitce İçinde acı biber olan lokum'u yurttaşa yedirmek olarak özetlenebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

386 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları