Bilmek istediğin her şeye ulaş

Traction Control yani anti-patinaj sisteminin çalışma prensibi nasıldır?

Otomotivlerde ASR ve TCS farklılık gösterir ama çalışma mekanizmaları aynıdır.
Düşünelim ki gaz pedalına aşırı yüklendiniz ve araç patinaja başladı. Bu durumda ASR hız algılayıcılar sayesinde patinaj algılanır ve ABS hidroliğini devreye sokarak(resimde 1 nolu parça) patinaj yapan tekerlere fren uygular (Resimde 2 nolu parça). Yakıt enjektörüne ya da ateşleme tertibatına müdahale ederek motorun gücünü düşürür ve patinaj kesilinceye kadar bu işlemleri sürdürür.

Otomobil

TCS-ASR bu işlemleri gerçekleştirmek için aşağıdaki parçalardan faydalanır.
Teker hız algılayıcıları:
Tekerlerin dönüş hızını algılayan parçalardır. Bunlar sayesinde ASR, çekişin olduğu tekerlerdeki hızı algılayarak hangi tekerin patinaja girdiğini belirler.
ABS hidroliği:
Bu parçanın içindeki valfler her bir tekere giden fren basıncı miktarını ayrı ayrı kontrol edebilir. ASR patinaja giren tekerin hızını düşürmek için ABS hidroliğini kullanır ve ilgili tekere fren uygular.
Elektronik kontrol ünitesi (ECU):
ASR’nin kritik durumlarda ne yapması gerektiğine burada karar verilir. ASR aşağıdaki parçaları kullanarak motor gücünü kontrol edebilir ve teker hızını azaltır:
  • Yakıt kısma valfi
  • Ateşleme tertibatı
  • Yakıt enjektörü
  • Gaz pedal sensörü
Buradan da anlıyoruz ki ASR ile ABS koordineli bir şekilde çalışır ve bu iki sistemin birlikte çalışması araçlarda ESP sisteminin geliştirilmesini sağlamıştır.
ASR sistemi en çok karlı, buzlu ve çamurlu yollarda iş görür. Eğer sürücü ASR sistemini iptal etmek isterse araç içerisindeki bir düğmeyle bunu halledebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

692 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt