Bilmek istediğin her şeye ulaş

Trafo ne işe yarar?

Transformatör, iki veya daha fazla elektrik devresini elektromanyetik indüksiyonla birbirine bağlayan bir elektrik aletidir. Bir elektrik devresinden diğer elektrik devresine, enerjiyi elektromanyetik alan aracılığıyla nakleder. Transformatörler elektrik enerjisinin belirli gücünde gerilim ve akım değerlerinde istenilen değişimi yapan makinalardır.
Genel olarak transformatörler bir elektrik devresinde voltaj veya akımı indirmek veya yükseltmek için kullanılır.

Fizik
  • Paylaş
Elektrik konusu çok tatlı bir konudur. Tıpkı ofsayt gibi, erkekler bilir ofsaytı kadınlara anlatır, kadınlar anlamış gibi yapar hadi anlat diyince tutar sizle kavga eder benle dalga geçiyon diye. Elektrik te böyledir bence keyifli bir konudur. Hele konu trafoya geldiyse oooooo tadından yenmez.

Çünkü trafo dediğimiz alet aslında iki ayrı bobinin bir birine temas etmediği halde elektriği düşürerek yada yükselterek, elektriği harcayan alete ileten çok basit bir alettir. Resmini Gonca Köse arkadaş koymuş.

Gelelim ne iş yaptığına. Evinizdeki bir aletin enerji ihtiyacı sabittir, misal TV 50 watt, buzdolabı 100 watt ütü 1500 watt filan deriz ya işte o cihazınız ihtiyaç duyduğu elektrik gücünün miktarıdır.

Prizde ise saf enerji vardır ki bu da voltajdır. Boş bir Prizde 220 volt vardır ülkemizde. Boş Prizde akımdan (amper) bahsedemeyiz çünkü güç (watt ) harcamadan amper ortaya çıkmaz. Bakınız Ali Dindar ın Cevabındaki formül.

Cihazı prize taktığınızda üzerinde yazan watt kadar enerji çekecektir. İşte o vakit amper yani akım mevzuya dahil olur. Bu aşamada trafolar ikiye ayrılır akım düzenleyici (regülatif) ve voltaj düzenleyici trafolar diye. Cihazınız yüksek watt lı bir cihaz ise aşırı akım çekecek tir evinize gelen kablo yapısı buna uygun olmayacağı için aşırı yüklenmeleri dengelemek ve talep edilen akımı hattan çekebilmek için akım düzenleyici trafolar kullanılır işte. Yada Prizdeki 220 voltu telefonu şarj ettiğiniz 5 volta indirmek içinde trafo kullanılır. İki trafo arasındaki fark ta budur . Hiç bir şey anlamadınız dimi . Biliyom bu yüzden çok tatlıdır elektrik konusu.

Ofsaytı da bize gonca yada ilke hanım anlatsın artık : -)
  • Paylaş
Bir de şöyle yanıtlayalım konuyu...

Seninde bildiğin gibi şehirlerarası elektrik kabloları güç taşırlar. Bu gücün taşınabilmesi için 2 önemli faktör vardır. Birincisi Voltaj diğeri ise Akımdır. Kablolar bu ikisini taşımayı sağlar. Fakat bir kabloda ne kadar çok akım var ise o kadar kalın kablo kullanılması gerekmektedir. En basit örnekle belirtmek gerekirse, 2000-3000 Amperlik değerde bir akımı şehirlerarası kablolarla taşımak hem zordur hem de çok masraflıdır.

Fakat voltaj öyle değildir. İstersen 150 bin volt taşı eğer akım 0'a yakınsa incecik kabloyla bile taşıyabilirsin. Burada trafonun görevi ise, santrallerden gelen yüksel voltajlı ama küçük akımlı elektriği dengeleyerek voltajın düşürülüp evlere veya iş yerlerine servis edilecek şekilde akımının yükseltilmesini sağlamaktadır.

Basit bir matematik formulü ile...

Güç (W) = Voltaj (V) x Amper (A-Akım)'dır. :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2719 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları