Bilmek istediğin her şeye ulaş

Transistörlerin çalışma prensibi nedir? Hangi amaçlarla nerelerde kullanılırlar?

Bildiğim kadarıyla transistörler aplifikatör, valf ya da radyo alıcısı, vericisi şeklinde kullanılabiliyor, bu ve diğer kullanım şekillerini örneklerle açıklayabilir misiniz.Düzenle
Transistor bir elektrik akımı ile (MOSFET transistörde gerilimi ile) başka bir elektrik akımını yönetmememizi sağlayan yarı-iletken (genellikle silikondan yapılır) elektronik elemandır. Bir npn transistörün 3 bacağı vardır. Base (B) bacağı genellikle kontrol bacağıdır. Common (C) bacağı kontrol edilen akımın aktığı bacaktır. Emitter'da ise iki akım (kontrol akımı ve kontrol edilen akım) birleşir.

Transistör B bacağındaki akım ve voltaja göre üç duruma sokulabilir. Kesim, ideal olarak CE (Common'dan Emitter'a akan kontrol edilen akım) akımının kesilmesidir. Saturation CE bacaklarının kısa devre olması ve maksimum akıma çıkmasıdır (ideal durumda ne yazık ki tam kısa devre pratikte mümkün değildir) . Bu iki durum dijital devrelerde 1 ve 0'ı temsil etmek için kullanılır. Doğrusal durum ise transistörün yüksek bir yükseltme değeri ile doğrusal davrandığı alandır. Genellikle B'teki akımın gücünü arturmak için (yükseltici) analog elektronik devrelerde kullanırız.

Yaygın kullanılan iki tip transistör var. FET ve BJT. Yukarıdaki bilgiler BJT için olmasına rağmen bacak isimleri dışında FET'ler içinde geçerlidir. Hem BJT hem FET için davranışsal olarak ters transistör imal edilebilir (BJT için npn yerine pnp, MOSFET ve P-MOSFET'in birlikte kullanılmasına CMOS (Complementary MOS) denir ve giriş bacağı elektriksel yerine ışıksal yapılarak opto-transistör dijital Fotoğraf makinelerinde yaygın olarak kullanılır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

551 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt