Bilmek istediğin her şeye ulaş

Trendyol, markafoni, limango gibi alışveriş sitelerinde neden ürünler çok ucuz?

690 liradan 70 liraya inen ayakkabı gördüm ben. Bunun sebebi nedir?Düzenle
Bu firmalar ile çalışan biri olarak Bunun birden fazla nedeni vardır. Tamamen tedarikçi ile oluşan fiyatlandırmalar bu şekilde indirimler olarak yansıyor. Şimdi bir örnek vermek istersek : kış sezonunda bir bot firması normalde 300 tl sattığı botu kış bittikten sonra depo masrafı vs. uğraşmamak için 79 tl den "a" kampanya sitesinde satıyor. Satılsın da nasıl olursa olsun... Birde son zamanlarda imitasyon ürünlerde çıktı bu kampanya firmalarında. Birebir ürünlerin imistasyonları puma - converse vs gibi satılmaktadır. Tabi biz bunun farkını anlıyamıyoruz :) tamamen insafına ve fiyatına bakıyoruz :)...
  • Paylaş
Bu soru aslında işletme fakültesinde tez olarak işlenebilecek kadar derin bir ticari konu. Yukarıdaki cevapların tamamının içeriklerindeki yaklaşımlar ucuz mal için bir sebep, daha teknik anlatmak gerekirse durum basitçe şöyle.
Üreticilerin bir parti üretim maliyetleri vardır, özellikle bireysel tüketim malzemelerinde, ilk parti maliyetleri hep çok yüksektir, özellikle ar-ge ve tutundurma maliyetleri ilk parti malı (buna sezon başı fiyatı da diyebiliriz) piyasaya pahalı sürmeye sebep olur takip eden siparişlerde (repeat'ten aparma olarak RPT diye anılır) artık ar-ge ve tutundurma maliyetleri düşecektir. Buna ek olarak benzer sebeplerle üretici de ham malzemeyi ilk sefere göre daha ucuz mal edebilecektir. Doğal olarak üretim, piyasada tutmuş bir mal için özellikle sezon sonlarına artacaktır. Piyasaya sunulan mal fazlasını, o mala ait talep aynı oranda desteklemez ise o mal için piyasada mal enflasyonu olacaktır ve fiyatlar düşecektir. İşte bu ekonomik hareketlilik pazarlamacılar için fırsat anlamına gelmektedir. Özellikle e-ticaret mal bulundurma maliyetlerini minimum seviyelere çektiğinden piyasadaki fazla mal, bedeni kırık mal, outlet durumuna düşmüş mal gibi ekonomik değeri düşük malların adresi de e-ticaret siteleri olmaktadır. Bu sitelerde bulacağınız birinci kalite mallarda renk beden desen seçeneklerinde sorunlar olması da bu sebeptendir. Bu soruya verilecek en güzel örnek son günlerde Limango'nun, GS Store'un eski (model) mallarını şu anda %70 gibi ciddi bir indirimle satmasıdır. Ama bu ürünlerin içinde ne spor malzemeleri var ne de yeni sezon formaları. Tamamı penye tişört çorap gibi bireysel ve günlük kullanıma hitap eden ürünler neredeyse.

Sonuç olarak başta da dediğim gibi konu aslında çok derin, maliyetle ilgili geliştirmeyi ve toplam üretim maliyetini karşılandıktan sonra depodaki her malın neden kar olarak değerlendirildiğini @june yapabilir sanırım, benden bu kadar.
  • Paylaş
5

June, Güzel açıklamışsın Hakan ama maliyet kontrolü benim için sadece Havacılık sektöründe desem olurmu:)

June, Bua arada bana mesleği düzenle kısmında değişiklik yapmam gerektiğini hatırlattın:) Ve düzenlemiş bulundum.

Hakan, bakiim ne olmuş :)

Hakan, himm güzel olmuş :) uçan maliyeci :)

Şunu söyleyeyim. Trendyolun fotoğraf çekimleri çok başarılı. Bu da bizim o ürünleri çok harika görmemize sebep oluyor. Öyle ki çok ucuz 5 liralık kalitesiz bir bluzu mükemmel ışıklandırma ve iyi taşıyan bir modelle 40 TL ye kadar satıyorlar. Buralardan alışveriş yaparken dikkat edilecek şeyler var. Genelde satılan ayakkabılar çok satılan ayakkabıların taklitleri geçtiğimiz yaz steve madden ın ayakkabıları vardı mesela bu sitelerde hep, ama başka türk üreticiler yapmıştı. Kalite ortalama yani çok giyerseniz hele yürürseniz falan topuk gider hemen(tecrübe) . Elbise alıyorsunuz mankenin üstüne cuk oturmuş. Siz bir giyiyorsunuz çuval mübarek(tecrübe) =) . Çekimlerde elbiseyi arkadan tutturuyolar iyice geriyolar alın size streç elbise. Birsürü ürün birsürü hileyle mükemmel görünüyor. Ürünler ucuz kalite ortama. Çünkü oraya üye olan insanlar alışveriş yapmak istiyor sadece, bunu da az parayla yapmak istiyorlar. İnanın bir çoğu ihtiyaçtan almıyor süper indirimler görüyorlar. Açıklama da yazıldığı gibi 690 tl den 70 tl ye inen ayakkabı görünce kaçırmak istemiyor. Bir nevi sırf almış olmak için alıyorsunuz. Kıyafettede ayakkabıda da güzel görünümlü ürünleri ortalama kaliteyle yapıp yine ortalama bir fiyatla satıyorlar. Birde bunun kargo maliyeti var tabi. Şuan 4 tl ye bile kargo varken bu sitelerde aylardır kargo 6.99 TL oradan da mı sömürüyorlar bilemedim : P
Hakikaten orijinal ürünleri sattıkları da oluyor. Harley Davidson bot falan satıyolar mesela. Ondada en çok aranılan bedenler bulunmuyor zaten. Asla 38 numara pahalı bir ayakkabı bulamazsınız bu sitelerde 39-40 vardır ya da 35 vardır. Çok nadir görürsünüz 38 beden ayakabı onuda hanımlar sabahın köründe kalkıp aldıkları için size yine boşboş bakmak kalır =) .
Yani biraz güzel görünümlü fotoğraflar birazda dikkat çekici fiyatlarla ürünleri cazip hale getiriyorlar. Amaç bol satış.
  • Paylaş
Bazıları cidden imitasyon satıyor ve bu da haliyle fiyata yansıyor.Ama sadece reklam amaçlı ve sitenin müşteri portföyünü genişletmek amacıyla da yapıldığı olmakta.Burada dikkat etmek gereken şey bir ürün eğer 800TL den 120 TL ye düşüyorsa bi duracaksın,ama 200TL'den 150TL'ye düştüyse için daha rahat satın alabilirsin :)
  • Paylaş
Trendyol günde 20.000 kargo yapıyor, anlaşmalı olduğu kargo firmalarına 1 lira ödeyip kargo başı, bunu müşterilerine 6,50 lira olarak yansıtıyorlar. Yani sadece kargodan günde 100.000 lira kazanıyor,
İndirimli olarak satışa sundukları ürünleri bir çoğuna önce BİNDİRİP sonra fiyat üzerine bir çizgi çekip İndirimli satıyorlar, Düşünün satışlarından %30 komisyon alıyorlar ve kalan paradan tedarikçi kazanıyor, toptancı kazanıyor, imalatçı kazanıyor
  • Paylaş
Soruya tersine çevirecek olursak, "Neden mağazalar ürünleri çok yüksek fiyatla satıyorlar?" şekline gelir ki, bu sorunun cevabı, 1- Mağazaların çok yüksek kira giderlerinin olması, 2- Mağazaların çok yüksek personel maaş ve masraf giderlerinin olması, 3- Mağazaların çok yüksek reklam ve franchise bedellerinin olması diyebiliriz. O zaman da sizin sorunuzun cevabı da ortaya çıkmış olacaktır.
  • Paylaş
Kusura bakmayin ama bu siteleri pek ucuz bulmuyorum. Sezon sonu topladiklari ve sinirli sayida olan beden bulamadiginiz urunler haricinde de cok nadiren uygun fiyatli urun oluyor, cogunlukla magazalarda bulabildiginiz yada internetteki diger sitelerden alabildiginiz fiyatlara satiyorlar.
  • Paylaş
Ya çok basi..Dukkan açma erdi yok,elektrik parası yok su yok muhasebc yok, vitrin yok yok yok yok....tüm bunların vergisini ödememek bile muthiş karlı..
  • Paylaş
Aslinda bu bir pazarlama stratejisi. Urunun gercek satis fiyatini uc kat artirip ondan sonra iki kat dusurduk seklinde basliklarla sunuyorlar. Aslinda yuksek olan fiyat, ilk fiyatiyla arada ucurum varmis gibi gosterildigi icin goze ucuz gorunuyor. Dukkani olanlar bilir.
  • Paylaş
Ayrıca D& R ı da ekleyebiliriz. Mağazalarda 20,25 lira olan kitaplar sitesinde %30, %40 indirimle satılıyor bunun nedeni kaçak yolla basılan kitap değil tabi ki de ya da saman kağıdına basmıyorlar kitabı, mağaza masrafı, çalışan masrafı vs vs gibi giderler fiyatları yukarı çekiyor sonuç olarak internet satışları her türlü karlı hale geliyor
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

10888 Görüntülenme24 Takipçi10 Yanıt