Bilmek istediğin her şeye ulaş

Trigliserid yüksekliği sağlığı nasıl etkiler?

Trigliserid, kandaki yağ çeşitlerinden bir tanesidir. Trigliserid; bitkisel ve hayvansal yağların ana bileşenidir. Trigliseridin normal düzeylerde olması bir sorun değildir ancak yükseldiği zaman, besinlerden gereğinden fazla yağ alındığı veya karaciğer gereğinden fazla yağ yaptığı zaman trigliserid düzeyinin yükselmesi bazı hastalıklara yol açar.

Trigliserid yüksekliği, kolesterolden farklı olarak yediğimiz et ve yağdan ziyade şeker, patates, pirinç, nişasta, un gibi yiyeceklere, yani karbonhidrat grubuna bağlıdır. Kandaki yağ oranının artması ve kolesterol direkt olarak trigliserid fazlalığı ile ilgili hastalıklardır. Şeker hastaları, tiroit hastaları, kronik böbrek hastaları, şişman kişiler, çeşitli ilaçları düzenli olarak kullanan kişiler risk grubunu oluşturur.

Trigliserid değerleri; ( Trigliserid'de normal değerler kadınlar ve erkeklerde değişmez. )

Sağlık

Yüksek trigliserid değerlerine sahip olan kişilerin bu değerlerinin düşürülmesi, tedavi edilmesi gerekir. Tedavi ilaç ya da ilaçsız olarak yapılabilmektedir.

Sağlık açısından tehlikeleri; 200 - 500 mg/dl arasındaki trigliserid değerleri, kalp ve damar sağlığı açısından risk oluşturur. Pankreas iltihabı riski artar. Depresyon ve stres bozuklukları, bazı tansiyon problemleri ve damar sertliğine neden olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

631 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt