Bilmek istediğin her şeye ulaş

Trompet nasıl bir çalgıdır? Nerelerde kullanılır?

Üflemeli Çalgılar

Trompet, bakırdan yapılmış üflemeli çalgıdır.

Bir ağızlık ve kendi üzerine kıvrılmış silindir biçimindeki borudan oluşur. Ağız kısmı kâse benzeri konik biçimdedir. Ses rengi parlak ve çınlayan niteliktedir. Korno gibi trompet de çalma ilkeleri bakımından aynıdır. Trompetin öteki üflemeli çalgılardan önemli bir farkı, üfleme sırasında iki ya da üç kez ses düzenlemesi yapılabilmesidir.

Genelde iki tip trompet vardır:

basit trompet, bir temel notanın armonik seslerini çıkartır.
kromatik veya pistonlu trompet, 19. Yüzyılın başında Bluhmel ve Stözel tarafından bulunmuş ve basit trompetin yerini almıştır.
Tüpleri bulunmayan basit trompet, bu çalgının ilkel türüdür. Perdeyi değiştirmek için boruda tüpler yoktur. Borunun uzunluğuna tekabül eden perdede sesler üretilebilir.

Trompet, üflemeli çalgıların en eskilerindendir. İlk metal trompet MÖ 2. Binyılda Mısır'da dinsel törenlerde ya da askeri amaçla kullanılan, ancak bir ya da iki nota çıkarabilen küçük bir çalgıydı. Tutankamon'un Mısır'daki mezarındaki bronz ve gümüş trompetler İskandinavya'dan bronz trompetler ve Çin'deki metal trompetler MÖ 1500'lere dayanır. Eski Çağlarda işaretleşmelerde kullanılan bu çalgı, müzik aleti olarak orkestraya orta çağda girmiştir.

17. Yüzyıl başında İtalya'da Montaverdi ve öteki bestecilerin yapıtlarında kullanılan trompetlerin çoğunluğu Re perdeliydi. Bu tür trompetler günümüzde kullanılmaz.

Trompet yapısından dolayı solo çalgı olarak ve oda müziğinde az kullanılmıştır. George Frideric Handel'in trompetler ve komolar için bir konçertosu, Mozart'ın bir trompet konçertosu vardır. Oda müziği yapıtlarında yer verilmesi ise 19. Yüzyıl sonlarında ve 20. Yüzyılda bestelenen eserlerde gerçekleşmiştir. En önemli yorumcuları arasında Maurice André, Armando Ghitalla, Alison Balsom başı çeker.

Bunların dışında trompeti modern müzikte kullanan en meşhur sanatçılar Miles Davis, Dizzi Gilespi ve Lois Armstrong'dur.


  • Paylaş
Sanırım Türk toplumunda sadece mehter takımı tarzı veya orkestra gibi çeşitli enstrümanların bir araya gelmesinin beraberinde duyduğumuz bir enstrüman tarzı' şeklinde kalıplaşmış bir düşünce oluşturmaktadır. Yabancı ülkeler de özellikle sokak müzisyenlerinin vazgeçilmezleri haline geldiğini düşünüyorum. Türkiye' de ise henüz pek yaygın olduğunu düşündüğüm bir enstrüman değil. Toplumumuzun çoğunluk kesimin de ne tarz enstrümanları sevdiği az çok bellidir. İşin güzel yanı her geçen gün bir çok şarkılarda gerek geçiş kısımlarında gerekse solo bölümlerinde kullanılabilirliği artmış durumda diye düşünüyorum. Bu konuya göz gezdirmekle beraber ve bir kaç performans izledikten sonra aslında hiç de yabana atılacak bir alet değildir kendisi.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1401 Görüntülenme2 Takipçi2 Yanıt