Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tuba nasıl bir çalgıdır? Nerelerde kullanılır?

MüzikTuba bakır üflemeli çalgılar arasında sesi en kalın olanıdır. Orkestralarda genellikle bir tane tuba bulunur. Yaylı çalgılara bas sesi sağlayan kontrbas gibi, tuba da bakır üflemeli çalgılara bas sesiyle eşlik eder. Tubanın uca doğru genişleyip açılan kıvrımlı gövdesi, çan biçiminde bir kalakla son bulur. Ağızlık bölümü huni biçimindedir. Gövde üzerinde trompette olduğu gibi değişik perdelerden ses veren ve kangal olarak adlandırılan ek borular ile bu boruları açıp kapamaya yarayan bir piston düzeneği vardır. Bugün tubanın çeşitli ülkelerde kullanılan oldukça değişik modelleri vardır.

Geniş, konik borulu ve pistonlu, genellikle pirinç ve bakırdan yapılan bir çalgıdır. Orkestralardaki en kalın nefesli enstruman sesini vermek üzere Alman besteci Richard Wagner tarafından 1800'lü yıllarda geliştirilmiştir. Orkestralarda ve bandolarda çokça kullanılır. Bası en kuvvetli olan alettir.

İlk tuba 1835'de piston tekniğinin geliştirilmesiyle Berlin'de yapılmıştır.

Bastuba, kontrabastuba, dubletuba, helikon, sousafon, bombardon gibi çeşitli ses renkleri ve boylara sahip tuba çeşitleri vardır.

Müzik
Görseldeki açılmış tuba 1913'de Almanya'nın Markneukirchen kasabasında yapılmıştır.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

641 Görüntülenme1 Takipçi1 Yanıt