Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tüketici haklarına göre garanti kapsamında iade edilen ayakkabının azami ne kadar süre içerisinde tadilat görüp teslim edilmesi gerekir?

Aldığım ayakkabının dikişleri açıldı ve garanti kapsamında geri verdim. Tartışmasız aldılar ve tamir bakımını yapıp beni arayacaklar. Aslında paramı geri almak istiyorum. Azami ne kadar süre içerisinde ayakkabıyı teslim etmeliler ? Bu süre geçerse paramı iade alma hakkım doğar mı ?Düzenle
Azami tamir süresi 20 iş günüdür bu süre geçtikten sonra kendilerine hatırlatıp başvurun cevaplarına göre durumunuzu gözden geçirirsiniz zira teslim aldıkları tarihi kabul edip etmedikleri ispatlanıp ispatlanamayacağı sorun oluyor hakem heyetine gidildiğinde kural olarak 20 iş günü sonrasında talepte bulunabilirsiniz
  • Paylaş
Azami süre ürün özelliklerine göre değişiklik göstermekle birlikte 20 iş günüdür diyebiliriz (4077 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN GEREĞİNCE GARANTİ BELGESİ İLE SATILMASI ZORUNLU OLAN ÜRÜNLER LİSTESİ'NE bakınız). Arıza bildiriminde ispatın yapıldığı güne ilişkin ispat yükü sizdedir.
Malın arızasının 10 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı-üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır.

20 iş günü geçtikten sonra, ayakkabıcıya bildirim yaparak (ya da yapmayarak) doğrudan Tüketici Hakem Heyetine gidebilirsiniz. Bu durumda 3 adet seçimlik hakkınız bulunur.
  1. Bedel iadesi
  2. Malın ücretsiz değiştirilmesi
  3. Ayıp oranında bedel indirimi.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2108 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları