Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tüm dünyada internet nasıl ve nereden yönetilir?

Türk Telekom gibi yerlerinde üstünde bulunan Ana router'lar tarafından yönetilir. Bütün istekler önce Türktelekom'da, oradan aradığın veya gitmek istediğiniz yere göre şekil alırlar. Bu soruya birkaç cümle ile yanıt vermek zor fakat DNS, broadcast gibi konuları araştırıp çalışma mantıklarını anlatan güzel video ve grafikleri izlersen daha iyi anlayabilirsiniz.
  • Paylaş
İnternet'in belirli bir sahibi yoktur. Bir anlamda, dünya üzerindeki posta hizmetlerine benzer: Ülkeler, belirli kurallara uyarak kendi topraklarında global posta akışını sağlayınca, dünya ölçeğinde iyi işleyen bir posta hizmeti doğmuştur. Benzer olarak, global olarak konulan bazı kurallar çerçevesinde internet trafiği dünya ölçeğinde oldukça iyi yönetilmektedir. Hemen belirtelim ki, interneti global olarak yöneten kuruluşlar ticari değil, bir anlamda yapılması gereken zor işleri üstlenen gönüllü kuruluşlardır. Bu kuralları ve kuruluşların yapısını, artan internet trafiğinin ihtiyaçları belirlemektedir. Dolayısıyla, zaman içerisinde bu kuruluşların yapısı değişmektedir.

Bu günkü duruma göre tepede iki organ vardır. Birisi, internet numaralarının tahsisini yöneten IANA (Internet Assigned Numbers Authority) kurumudur. Ötekisi ise, internetin yönetim ve gelişme politikalarını belirleyen ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) kurumudur.

İnternet
ICANN 1998 yılında kurulmuştur ve merkezi Marina Del Rey, Kaliforniya'dadır. Kurulduğundan beri ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı Telekomünikasyon ve Bilişim İdaresi’nin gözetiminde faaliyet yürüten ve kar amacı gütmeyen, ancak ABD ulusal güvenlik politikaları çerçevesinde örgütlenen ICAAN, internette tüm dünyayı kapsayan kararlar alabildiği gibi, bu kararları bütün ülkelere uygulatma yetkisine de sahip bulunuyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1071 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları