Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tüm kadınların katılımını sağlayarak olur en büyük kalkınma!

Bunu sağlamak çok zor cemmm
  • Paylaş
Zaten kalkınma bu yüzden çok zor zencefil hanım.Ama eğitimle ,toplumsal etkinliklerle yüzde 20 lik bir etki yapılsa ,eksen eğişir diye düşünüyorum.Zira son yıllarda kadınların çalışma oranında yetersiz de olsa hoş bir artış var.
  • Paylaş
Kadınların çalışmasına karşı deyilim kesinlikle ama kadınlar işlendikce erkekler işsiz kalıyor malesef
  • Paylaş
Kadınların üretime katılmadığı bir gelişmiş ülke var mı?, G8 içinde diyerek soruyu daha belirginleştirebiliriz.
  • Paylaş
İnsan tükettiğinden fazla üretme kapasitesine sahiptir ki sanayi devrimi sayesinde makinalarla makinalaşmış insanlar kullanılarak eskiden 500 insanın ürettiğini bu gün tek insan eliyle üretmek mümkün. bu açıdan baktığımızda tüm kadın ve erkeklerin çalışmasını sağlamak, tüketimin arz kadar olamamasından dolayı mümkün değildir. 
iş hayatında kadınların çalışması isteği, feminizm gibi hareketlerin tarihi 200 yıllıktır öncesinde böyle bir istek olmamıştır yada olamamıştır. bunu modernleşen insana'da bağlayabiliriz, dünya savaşında erkek sayısında azalma olup sanayide çalışacak erkeklerin azlığınada bağlayabiliriz. 
feminizm üzerine belgesel tarzı bir şey izledim ki o belgeselde feminizmin kapitalizme ihtiyaç olan işçiyi sağlamak için ortaya atılmış bir şey olduğunu söylüyordu. bu gün çok net görmek lazımdır'ki erkek yada kadın hiç farketmez tüm insanların iş sahibi olmak şansı yoktur. bu gün avrupa ve amerikadaki pembe sahneler afrikada, ortadoğudaki karanlıklar sayesinde ayakta kalabilmektedir. çok geri kalmış ve tüketebilmek için bile üretemeyen toplumlar olmasa avrupa, amerika ve tüm ihracat manyağı ülkelerin sonu gelir. ve ihracat olmadığı zaman makinaların üretme potansiyelleri fazla olduğu için bir çok insan işsiz kalacaktır. 

bu günse feminizm hareketinin kapitalist anlayışın en büyük çıktısı olan işçi ücretlerini düşürmek için desteklendiği varsayılabilir. nede olsa çalışmak isteyen sayısı arttıkça işçi ücretleri düşecektir çünkü insan lüks için çalışsada aç kalacağını düşünse bir tek ekmek için gece gündüz çalışabilir. 

bu söylediklerimi kadınlar çalışmasın gibi algılamayın, çalışmakta kadın erkek ayrımı yapmak bile ayıp bir çok kadın ekonomik beklentilerinden dolayı dayak yemeye devam ederken. fakat bu gerçeği kapitalizmin insanları köleleştirmek için kullanması gibi bir durumda var, bunu görüp ondan sonra kadınlarımızın çalışmasının güzel olacağını söylemek lazım.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

479 Görüntülenme4 Takipçi5 Yanıt