Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tüm yazılımlarınız işlem gücünü dibine kadar kullanan Windows yazılımları ise ama bolca da grafik ihtiyacınız varsa açıklamada linki paylaşılmış olan iki makineden hangisini seçerdiniz? Neden?

vatanbilgisayar.com/apple-macbook-pro-re... -vatanbilgisayar.com/msi-gs70-stealth-cor... Linkleri değiştirdim, ülke şartlarında alabileceğim makineler bunlar. Macbook zaten en üst segmentte olan.Düzenle
Mac makinalarda donanımın her parçasının birbiri ile uyumu neredeyse mükemmel seviyededir. Bu yüzden tamamen aynı özelliklere sahip bir toplama bilgisayar ile (ya da başka bir bilgisayar markası) Mac arasında performans farkı da olmaktadır. Kazanan daima Apple oluyor bu karşılaştırmalarda (kişisel tecrübeme dayanarak söylüyorum).

Ofiste iMac'e Windows yüklü olarak bir bilgisayar kullanıyoruz. Performansı Mac OSX işletim sistemine oranla biraz daha düşüyor olsa da donanım hakkını burada da veriyor. Burada önemli bir nokta şu ki; Windows kısıtlamalarından ötürü sadece Intel işlemci tabanlı olarak satılan MAC bilgisayarlara Windows kurulumu yapılabiliyor.

Ne var ki, linkte verdiğiniz makinelere gelince, burada paylaşımsız 3GB ekran kartı (NVIDIA GeForce GTX 870M with 3 GB GDDR5 SDRAM Dedicated) her türlü grafik işinizde size paylaşımlı MAC makineye oranla daha fazla performans sağlayacaktır. Hele ki render işiniz çok ise. Kaldı ki grafik işiniz çok ise 17.3 inch monitör de bu anlamda mutlaka bir artı olacaktır.
  • Paylaş
2

Şaman, Üstat linkleri değiştirdim. MSI alabileceğim en pahalı makine, Macbook ise Vatan'da bulunan en pahalı Macbook.

Serkan Kiose, Ben grafik açısından yine MSI diyorum. ekran kartı dahili RAM performansı bu tarz işlemlerde çok yükseltiyor (paylaşımlı olanlara oranla). Burada yineliyorum, grafik işlemcinin yoğunluğu söz konusu ise budur yanıtım ama Mac kullanmaktan da çok memnuniyet duyacağına eminim alışınca. Ben dönemiyorum mesela artık Windows'a. Ek olarak; Core 2 Duo, 6-7 yıllık bir iMAC ile i3 işlemcili 3 yıllık PC'nin neredeyse aynı performansla iş yaptığına da tanık olmuşluğum var (grafik değil ama günlük sıradan bilgisayar işleri baz alındığında). Üstelik daha az RAM ile (işletim sisteminin kaynakları çok daha iyi kullanması ile de biraz alakalı elbette ama SIRADAN işler yapacak bir kullanıcıya önerim her zaman MAC olur).

Macbook Air'ler çıktığında tasarımına tutulmuş müşteriler MacOs'u kullanamadığından Windows yüklü satın alma yapıyorlardı. Oradan biliyorum, bildiğin sistem özellikleri yazılım nedeniyle direk Windows yüklü pc/laptop konfigürasyon performansına dönüşüyor.
  • Paylaş
3

Şaman, Üstat linkleri değiştirdim. MSI alabileceğim en pahalı makine, Macbook ise Vatan'da bulunan en pahalı Macbook.

Ayhan Şimşek, Şaman, bana göre bu ısınma nedir bilmez i7, 3.4GHz Macbook'un yerini ancak 10 MSI alabilir ;)

Ayhan Şimşek, Bu arada yorumumu ekran kartına dair hiç bir araştırma yapmadan, diğer özelliklere göre yaptım.

Sayın arkadaşlarım. Burada yazdıklarınıza bakarak mühendis makinesinin macbook her ne kadar havalı ve şık olsa da tüm yazılımlarım Windows yazılımı olduğundan bir PC olması gerektiğini anlıyorum. Anladığım kadarıyla Macbook düşük donanımı ki hepsinde bir nesil eski donanım var, ancak IOS ile çalışırken mükemmel bir uyumla yüksek performansa çıkartarak bir yeni nesil donanımlı Windows'dan daha iyi performans sağlıyor. Aynı donanıma Windows kurduğumda düşük donanımda çalışan bir Windows PC'sinden farkı kalmıyor. Dolayısıyla eğer Windows kullanılmak zorundaysa yüksek donanımlı bir PC mühendislik işleri için daha verimli oluyor. Çıkarım doğru mudur?
  • Paylaş
1
MSI'ı seçerdim. Sebebi ise 2'si de bolca grafik ihtiyacınızı karşılar fakat işlem gücü bakımından msı'ın özellikleri çok daha iyi. Ben yıllarca yazılım üzerine uğraştım şu anda Sistem Ağ ve Güvenlik üzerine uğraşıyorum. Bugüne kadar 2 işimde de sıkıntım sürekli işlem gücü oldu ki işiniz 3D Modelleme ve Animasyon olsa dahi birçok render plugini sizden işlem gücü isteyecektir. Eğer sadece tasarım üzerine uğraşıyorsanız zaten 2 bilgisayar da sizin Grafik ihtiyacını karşılayacaktır.
  • Paylaş
Üstad link tıklanılabilir olmadığı gibi yarıda da kesilmiş.
  • Paylaş
5

Şaman, inploid teknolojisi böyle, tıklanamıyor ama kopyala yapıştırla oluyor şimdi, güncellemeden sonra.

Uğur Çakmak, Arada çok fazla özellik farkı yok. Ben olsam KESİNLİKLE mac'i tercih ederim. Windows,Linux kullandım senelerdir hala daha Linux kullanıyorum. İş arkadaşlarımdan bazıları MacOS kullanıyorlar. Benim ram miktarım onların 4 katı işlemci hızım 2 katı olmasına rağmen perfomansta mac'in yanına bile yaklaşamıyorum. Hele birde grafik diyorsunuz. Çözünürlük olarak mac her zaman daha iyidir. Örneğin mac'te baskı için bir afiş hazırlayın, bir de aynısını Windows ortamında hazırlayın matbaada farkını görürsünüz(ben gördüm)

Şaman, Üstat mac'de windows kullandın mı? O şekilde de gerçekten biraz daha üstün görünen PC'den iyi mi? Grafik derken aslında daha çok 3B vektör modellemesinin canlı render'ından bahsediyorum. Photoshop hızı önemli değil. O tür grafikte getirisi, götürüsü ne olur? Sadece fikir topluyorum, o nedenle hem tecrübelerini hem de düşüncelerini yazabilirsin.

Uğur Çakmak, Mac'de windows kullanan dahi görmedim açıkcası. Performans olarak ne olur bilemiyorum. Aynı şekilde render açısından mac'in performansı hakkında bilgim yok. Pc'de 3D modelleme yapardım üniversite yıllarında okadar.

Şaman, Üstat linkleri değiştirdim. MSI alabileceğim en pahalı makine, Macbook ise Vatan'da bulunan en pahalı Macbook.