Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tünel kalıp yöntemi ile inşa edilen binalar sağlamlığı ve dayanımı açısından nasıl değerlendiriyorsunuz. Kat çıkma hızı binanın sağlamlığını nasıl etkiler?

Tünel kalıp daha ince kesit ama toplamda katlarda daha fazla kesit alanı sağlayarak ve statik olarak daha bi kutu özelliği kazandırarak çok daha fazla dayanım sağlar. Hızlı kat çıkarsınız ona göre rötresine dikkat etmeniz gerekir ona göre beton kullanmanız gerekir veya ona göre katkı maddesi kullanmanız gerekir. Böylece dayanımı düşmez.
  • Paylaş
Dayanım konusunda binayı hemen hmen tamamen rijit tekbaşına bi kütle haline getiriyorunuz denebilir ve kalıp tek tip olduğu için ve sürekli kolon kiriş tabliye uğraşınız olmuyor. Fakat tek sıkıntısı mimari olarak yapınızı sınırlıyor
  • Paylaş
Tünel kalıp yöntemiyle inşaa edilen yapılarda maliyetten ve zamandan %20 ye kadar tasarruf sağlanır. Hızlı inşaa aşamasında önceki gün dökülen beton küp dayanımının 15 MPA ya ulaşması beklenir. Sonrasında kalıp sökülüp temizlenerek sonraki bölmeye aktarılır. Genelde 24 saatlik döngü içinde bir bölme tamamlanıp diğerine geçilir. Genelde tünel kalıp uzunluğu 8-11 m ile 2, 4-6, 8 m arasındadır. Daha dar olması durumunda süreci yavaşlatma gibi olumsuz yanı vardır.
  • Paylaş
Düzgün projelendirilip düzgün uygulanırsa tünel kalıp yöntemi tabii ki işçilikten tasarruf sağlayan bir yöntemdir. Tabii ki bu kadar hızlı yürüyen inşaat yönteminin projelendirilmesinde zamana bağlı malzeme özellikleri dikkate alınarak hesap yapılmalı ve üstteki katlar çıkılırken alttaki katlarda oluşabilecek olası deformasyonlar engellenmelidir. Metot olarak aslında çok dayanıklı, rijiditesi yüksek binalar yapılabilir. Kolonlar yerine bol bol perdeyle binanın depreme dayanıklılığı da oldukça arttırılabilir. İnşaat duvar ince-kalın meselesi değildir. Duvarlar ince de olsa binanın depreme karşı gösterdiği toplam tepki önemlidir ki yeterli dayanıklılık 10cm kalınlığındaki yeterli miktardaki perdelerle de sağlanabilir. Bütün mesele düzgün projelendirme ve düzgün uygulamadır.
  • Paylaş
Statikçi düzgün projelendirir, imalat da projesine göreyapılırsa, herhangi bir problem olmaz. Beton gerekli dayanıma ulaştıktan sonra ve imalat mühendislik kriterlerine uygun olarak yapıldıktan sonra, kat çıkma hızı olumsuz bir etki yaratmaz.
  • Paylaş
Tünel kalıp bence çok sağlıklı ve dayanıklılık açısından oldukça zayıftır ama bu da şu demek değil kullanılan malzemenin kalitesi ve kalınlığı da önemlidir ancak kat arttıkça başınç yoğunlaşır ve alt katlarda bozulmalar olur ve bern bunu tavsiye etmiyorum. Bunu TOKİ şu an yoğun bi şekilde kullanıyor sakın ev almayın :D
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

662 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt