Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tüp bebek tedavisi aşamaları nelerdir?Tüp bebek tedavisinin yan etkileri var mıdır?

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Tüp bebek tedavisini her kaynakta farklı sayılarda tedavi aşamaları olabilir ancak bazılarında birleştirilmiş şekilde anlatılmış olabilir ancak her merkezde aynı aşamalar uygulanır. Aşamalar beş şekilde ele alınmaktadır.


1. AŞAMA: ilk muayene ve çiftin değerlendirilmesi,

İlk aşamada kadın ve erkeğin geçmişinde gördüğü tedaviler düşük, doğum, gebelik dinlenir eski tahliller ve sonuçlar incelenir ve tüp bebek tedavisinin tarihi belirlenir.

2. AŞAMA: Yumurtalıkların uyarılması ve yumurtanın oluşturulması,

Bu aşamada yumurtalıklarda birçok sayıda yumurta oluşması için yumurta geliştirici ilaçlar (iğne tedavisi) uygulanır.

3. AŞAMA: Yumurta toplama işlemi,

Bu aşamada oluşturulan yumurtalar toplanır ve laboratuvarda döllenmek için saklanır. Sperm veremeyen erkekler için ise mikro TESE yöntemi uygulanarak sperm alınır.

4. AŞAMA: Döllenme,

Bu aşamada alınan yumurta ve sperm döllenme işlemi gerçekleştirilir. Döllenmiş olan yumurta laboratuvarda saklanır.

5. AŞAMA: Embriyonun rahim içerisine yerleştirilmesi,

Bu aşamada laboratuvarda saklanan döllenmiş yumurta rahim içine 10 – 15 dakikalık bir işlemle uygulanır. Döllenme sonrası yumurtalar 2 veya 3 gün bekletildikten sonra rahime yerleştirilir ve işlemden 12 gün sonra hamilelik testi yapılarak kontrol edilir.

Aşama süreleri ise, ilk aşama ortalama bir gün kadar sürer daha sonraki ikinci aşama randevu tarihinden sonra 15 gün kadar sürer üçüncü aşama yarım saat sürer ancak yumurtalar alındığı için uygulama merkezinde bir iki saat kadar dinlenmeniz gerekir. Dördüncü aşama bu aşama 2 – 3 gün kadar sürer ve döllenme işlemi gerçekleştirildikten sonra 5. aşamadaki embriyonun rahime yerleştirme işlemini gerçekleştirilmesi için tekrar tüp bebek merkezine gelmeniz gerekecektir. Döllenmiş yumurtanın rahime yerleştirilmesi işlemi ise 5 – 10 dakika sürer ancak tüp bebek merkezinde bir iki saat dinlenerek tüp bebek merkeziden ayrılabilirsiniz. Rahime transfer olan embriyonun kontrolü 12 gün sonra gebelik testi uygulanarak yapılır. Başından sonuna kadar tüp bebek tedavi işlemi bir ay kadar sürebilir.

Yan Etkileri

Yan etkisi olmayan bir ilaç veya tedavi hemen hemen hiç yoktur. Tüp bebek tedavisi (IVF, ICSI, Mikroenjeksiyon) günümüzde çocuk sahibi olamayan çiftler için çok büyük faydalar sağlayan devrim niteliğinde bir tıp uygulamasıdır. Tüp bebek tedavisi de çok nadir de olsa bazı riskleri, yan etkileri doğurabilir. Bunlar ne kadar ciddi yan etkilerdir ve ne oranda görülürler aşağıda tek tek açıklanmıştır:

- Tedavi başarısızlığı: Tüp bebek tedavisinde en sık görülen istenmeyen durum budur. Tedavi başarısızlıkla sonuçlanması.
- Ovaryan Hiperstimulasyon Sendromu (OHSS): . Kısaca yumurta oluşturmak için verilen ilaçların yumurtalıklarda fazla miktarda yumurta oluşumu ve kistlere neden olmasıyla oluşur. Ciddi derecede OHSS tüp bebek tedavileri sırasında %3-5 oranında oluşabilmektedir, hafif derecede OHSS'ye daha sık rastlanır. OHSS sadece tüp bebek tedavisinde oluşan bir durum değildir, yumurtlama tedavileri ve aşılama hatta klomen tedavisi sırasında nadiren oluşabilir.
- İkiz, üçüz, dördüz yani çoğul gebelikler: Çoğul gebelikler tüp bebek tedavisinde istenmeyen bir durumdur çünkü çoğul gebeliklerde bebeklerin ilerleyen gebelik aylarında erken doğum v.b nedenlerle kaybedilme riski daha yüksektir. Çoğul gebeliklerin başlıca nedeni çok sayıda embriyo transferi yapılmasıdır. Amerika’da ve İngiltere’de tüp bebek uygulamaları sonucu olan doğumlarda ikiz oranı %20-35 civarında, üçüz oranı %2-7 civarında bildirilmiştir. Ülkemizde bu yan etkisi önlemek amacıyla çok sayıda embriyo transferi kısıtlanmıştır, uygun hastalarda sadece tek embriyo transferine izin verilmektedir.
- Yumurtalıkların dönerek burkulması (over torsiyonu): Tüp bebek tedavisinde çok nadir görülen bir komplikasyondur. Özellikle OHSS gelişen hastalarda gelişme riski fazladır. Tüp bebek uygulamalarında yaklaşık binde 1 oranında görülür. Detaylı bilgiye
- Kanama: Yumurta toplama sırasında meydana gelebilecek bir komplikasyondur vajinal kanama. Sıklıkla vajene tampon yerleştirilmesi ile kısa sürede durur.
- Enfeksiyon: Pelvik enfeksiyon (rahim ve yumurtalıklarla ilgili enfeksiyon) çok nadiren yumurta toplama işlemine bağlı gelişebilir. Antibiyotik tedavisi uygulanır
- Karın organlarında yaralanma: İdrar torbası, barsak ve rahime yakın damarlarda çok nadiren yumurta topkama işlemi sırasında yaralanma meydana gelebilir. Bunlar binde 1 veya daha az oranda görülebilen nadir komplikasyonlardır.

Tüp bebek tedavisinde oluşabilecek diğer problemler:
- Yumurta gelişmemesi: İlaç tedavisi ile istenilen sayıda yumurta gelişmeyebilir.
- Yeterli yumurta toplanamaması: Ultrasında görülen foliküllerden yeterince yumurta elde edilemeyebilir.
- Döllenme oluşmaması: Toplanan ve kültür ortamına konulan yumurtalarda döllenme oluşmayabilir.
- Embriyonun rahime tutunamaması (İmplantasyon başarısızlığı)
Bu problemler tedavinin iptal olmasına ve başarısızlığa neden olur. İlaç protokollerini veya başka aşamaları değiştirerek yeniden tüp bebek tedavisi yapmak gerekecektir.

  • Paylaş
Bu konunun en iy uzmanlarından olan Bülent Tıraş'ın tüp bebek aşamaları başlıklı yazısına bakabilirsiniz
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

454 Görüntülenme2 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları