Bilmek istediğin her şeye ulaş

Tüp bebekte tedavinin sonlandırıldığı durumlar nelerdir?

Bazı hastalarda yumurtalık rezervi çok düşük olduğu için hiç yumurta gelişmeyebilir yüksek dozda ilaç kullanılmasına rağmen bu tür hastalarda belli bir tedavi süresinin sonunda tedavi bırakılır. Bunun dışında bazı hastalarda tam tersine yumurtalıklarda aşırı büyüme olur. Hiperstimülasyon sendromu çok riski vardır. Bu durumda doktorunuz tedaviyi kesmek zorunda kalabilir. Yumurta toplamı işlemi sırasında folükül dediğimiz kistlerin içinden hiç yumurta çıkmayabilir veya bu çıkan yumurtalarda spermle birleştiği zaman embriyo gelişmeyebilir. Bunun dışında işin erkek tarafında erkekte sperm tespit edilemeyebilir. Bu durumda tedavi bu aşamada sonlandırılabilir. Ayrıca yumurta ve sperm elde edilmesine rağmen laboratuvar ortamında embriyo gelişmeyebilir. Eğer transfer edilecek embriyo kalmadıysa yine tedavi bu aşamada sonlanabilir. Ancak bütün bu olumsuz durumlara rağmen hastaların yüzde doksanında yaşına ve tabi yumurtalık rezervine ve hastalık durumuna bağlı olmak kaydıyla yumurta toplama aşamasına gelinmekte ve yüzde seksenden daha fazlasında da embriyo transfer işlemi gerçekleştirilmektedir.
  • Paylaş
  • Embriyonun gelişmesi için uygun bulunmuş alanının yeterli oranda embriyoya kültür ortamını sağlayamaması. Bu hastane koşulları ile ilgili olabilir ve merkeze duyulacak güvensizlik için önemli bir etmendir.
  • Gebeliğe neden olması beklenen embriyoların genetik yapılarının bozuk olduğunun tespit edilmesi. Daha önceki gebelik öykülerinde de yaşanmış bir problem olabilir. Bunun için embriyoların kaliteli olanları saptanıp ona göre transferi gerçekleşmelidir.
  • Embriyonun istenmeyen şekilde dış zarının olağandan kalın olması ve bu gibi embriyodan kaynaklanabilecek nedenlerin saptanması
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

406 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları