Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türban serbest bırakılınca bir sonraki adım mini eteğin ve dekoltenin yasaklanması mı yoksa bu özgürlük ve demokrasi anlayışının tarafsız olduğuna mı inanıyorsunuz?

28 Şubat sürecinin en büyük kazanımıydı türban yasağı, kimilerine göre... Peki ya savundukları neydi? Özgürlük, demokrasi, refah ve daha çağdaş bir Türkiye... Bu muydu çağdaşlık? Beynimle ilgilenmeleri gerekirken başımdaki bir metrelik bez parçasıyla ilgilendiler. Bu muydu özgürlük? Okul kapısından giremeyen ben neden ötekileştiriliyordum?
  • Paylaş
Türbanı serbest bırakanların derdi üniversitelere başın açık, kapalı girilmesi olsaydı bir ihtimal yanıtım evet olurdu. Türbana karşı olanların derdi okula almamak olsaydı senelerce almazlardı. Ama 7 sene sonra bu işlere girmeleri bu konularla aslında çokta ilgili olmadıklarının göstergesi. Ayrıca yaptıkları araya nifak sokmaktır. Ben üniversitedeyken türbanlı arkadaşlar yasak olmasına rağmen derslere girerdi kimsede bir şey demezdi, bir gün her şey değişti vay efendim derslere öyle giremezsiniz. E kardeşim bu kızlar senelerden beri böyle şimdi gelmişler son senelerine okuldan mı atılacaklar 4 seneden beri aklınız neredeydi. Ha bir de türban karşıtı cengaver hocalar bu arkadaşları sınıflardan kovdular niye o kadar sene boyunca olmamıştı. Kısacası erkekler artık kadınların kıyafeti, türbanı, dekoltesini siyasi malzeme yapmayın artık.
  • Paylaş
Bunlar izin verip vermemekle alakalı değildir. Ben vermiyorum ama üçüncü bir insan da veriyorsa o onun hayatıdır demeyi bilirim. Bu kadar basittir. Devlet insanların hayatına karışamaz insanlar istediğini yaşar, devlet de hizmet eder. Devlet hayat tarzlarını dikte edemez. Devletin haddi değildir 18 yaşını geçmiş reşit ve olgun bireylere hayatını nasıl yaşayacağını söylemek.
  • Paylaş
İlköğretim ve lise kıyafet yönetmeliklerinde yapılan değişiklikler bunun cevabı bence. Konuşulması bile gereksiz. Onlar ilkokulları pas geçin, düz liseleri de ama Anadolu Liseleri'ne türbanlı girip cami konsepti yaratabilecekler ama bizler hiç bir zaman diz üstü etekleri, dar jeanleri, v yaka tişörtleri hevesle yeni aldığımız renkli renkli çorapları, ten rengi de dahil çocuklarımıza giydiremeyeceğiz.

Üstelik orada Atatürk'ün gözlerinin içine baka baka nasıl laikliği aşağılayabileceklerini, nasıl böylesi bir gurursuzlukla süslenmiş ihanet yapabileceklerini de hala anlayabilmiş değilim.

Şöyle bir gerçek var ki lise hayatım boyunca okul idaresi tarafından eteğim dizimin üstünde olduğu için iki kez kınama cezası almış ve saçlarımı toplamaktan nefret ettiğim için saçlarımı açık bıraktığımda onlarca insanın gözleri önünde küçük düşürülmüşlüğümün de yardımlarıyla bu hakareti ne onuruma yedirebiliyorum ne de sosyalistliğime paralel olarak onaylayabiliyorum. Özetle durum bu.
  • Paylaş
Böyle konulara yazmayayım yazmayayım diye diretiyorum ama şu cevapları görünce kendimi tutamıyorum :) Kendimi bildim bileli süregelen bu gereksiz tartışma için ben de birkaç şey yazmak istedim. Kısa kısa örneklerle cevaplayacağım. Sene 2000, ben o zamanlar testosteronu bol lise tayfasındanım. Lakin okulum Anadolu Teknik Lisesi. Tüm öğrenimim boyunca 5 defa kınama,1 defa disiplin cezası aldım. Bu sebeplerine gelirsek, saçta jöle (çok az şekil olsun diye sürüyordum, memoli sitili gibi değildi :)), Converse ayakkabı, ceketsiz gezinme vs vs gibi durumlardı. Bunu neden yazdım diye sorarsanız, aşağıdaki yorum yapan Dilan arkadaşımızla aynı durumdaydım. Şimdi gelelim asıl meseleye... Benim bir ara Saint Benoit'dan kız arkadaşım vardı. Ara sıra giderdim okuldan almaya. Hacı adamlar aşmış, kızlar mini etek makyaj geziniyor. Okulda rahibeler vs vs var. Vay aq dedim ortama bak. O zamanlar türban yasaktı. Neyse sonra anladım ki bir çok okulda durum bu. Özellikle yabancı destekli okullarda. Allah'ın Bayrampaşa'sında İnönü Meslek Lisesi'nde bile herkes dal daş*ak geziniyor abi. Lan bi baktım bazı hatunlar okula girerken türbanını çıkarıyor, saçı açık giriyorlar. Meğersem yasakmış böyle girmek. Peki neden? İnsanların inançları uğruna yaptıkları şeyler, giydikleri, adetleri bu şekilde okumalarına engel mi? Diğerleri Türkiye Cumhuriyeti'nde okullarında rahibe gezdirirken laik, bizimkiler türbanla girerken mi laik olmuyorlar? Sizin laikliğiniz sadece Müslümanlık için mi geçerli? Hıristiyanlik, Musevilik bunlar din değil mi? Lan oğlum her boktan korkar oldunuz kızcağız türbanla girse ne olur? Sen savunursun savunmazsın ama senin ne kadar o okullarda istediğin gibi okumaya hakkın varsa, senle aynı ülkede yaşayan başkasının da var. Başı açık olur, kapalı olur, hatta eş cinsel olur, travesti olur vs vs.. Herkes kendi hayatını yaşar kendinden sorumludur. Bırakın kim ne istiyorsa onu giysin, ona inansın, öyle yaşasın. Kasmayalım gençler ;)
  • Paylaş
Senin Allah inancın var mı anan ve bacının mini etek ve dekolte giymesine izin veriyor musun? Sen izin veriyorsan yasaklanmasın
  • Paylaş
1

Ahmet Erdem, bunlar izin verip vermemekle alakalı değildir. ben vermiyorum ama üçüncü bir insan da veriyorsa o onun hayatıdır demeyi bilirim. bu kadar basittir. devlet insanların hayatına karışamaz insanlar istediğini yaşar, devlet de hizmet eder. devlet hayat tarzlarını dikte edemez. devletin haddi değildir 18 yaşını geçmiş reşit ve olgun bireylere hayatını nasıl yaşayacağını söylemek

Bu ülkenin mayısı islam ile yoğrulmuştur. Ne yaparsanız yapın zafer müminlerin olacaktır
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

918 Görüntülenme13 Takipçi7 Yanıt