Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türbanın serbest olup dövme ve piercingin yasaklanmasını doğru buluyor musunuz?

Ne türban ne piercing ne saç baş ne de dış görünüm yasaklanması gereken şeyler. Asıl yasaklanması gereken insanları dış görünüşüne göre yargılayan zihniyet, tek yönlü tek bakış açılı at gözlüklü zihinler yetiştirme çabasında olan eğitim anlayışı ve insanların değerlerini, inançlarını kendi çıkarlarına alet eden siyaset.
 • Paylaş
2

Ertan, açıkçası türbanı desteklemiyorum ancak bir okul öğrencisinin dövme ve piercing yapmasınında desteklemiyorum

Hüseyin Boyacı, Şahsen ben de desteklemem ama sanki bu devletin değil ailelerin karar vermesi gereken birşey vurgulamak istediğim nokta bu aslında...

Türbanın yasaklanması ne kadar insanlık için ayıpsa dövme ve pearcingin de yasaklanması aynı şekilde ayıptır hatta katmerli ayıptır.

Din bence en tehlikeli afyondur. Din ile bir insanı dünyanın en mülayim insanı da yaparsınız en vahşi savaşçısı da. Tarih bu örneklerle doludur. Halen dinin nasıl tehlikeli olduğunu yakınen görüyoruz dibimiz de ISİD çatır çatır kelle kesiyor. Yakında Türkiye de faaliyet gösterecekler hiç şüpheniz olmasın işte o zaman dövmeli piercing li insanlar ilk hedefleri olacak. Türban yasaklanırsa sadece üzülen, kırılan, ötekilenen bir kitle olur ki bu berbat bir duygudur yasak olmaması lazım, diğer yandan konu dövme, piercing, kot pantolon, mini etek, et, but kıç, meme ye gelirse bugün türban takanlar dahil bu ülke de kafası kesilmesi gereken temiz bir 70 milyon insan var terörist İŞID çılara göre .
 • Paylaş
Türbanda, dövmede, piercingde serbest olsun kardeşim. Kişisel seçim ve insan özgürlüğü.
 • Paylaş
Eğitim kurumlarında sıkı disiplini savunmuyorum ama disiplinsiz de bir okul düşünemiyorum. Disiplinden kastım daha az özgürlük. Üniversiteye kadar olan eğitim süre zarfında özgürlüğün sınırlarının aşılmaması gerektiğini düşünüyorum. Ne başörtüsünün serbest olmasını ne de dövmenin yasaklanmasını olmasını doğru bulmuyorum. Bu tür işlemler eğitim sistemine vurulan darbelerdir. Bu tür kelime oyunları, kafa karıştıran, din adı altında yapılan tacirlikten uzak durulması gerekiliyor.Meselemiz okulun şeklinden, içindeki malzemeden öte ilk önceliği duyarlı ve bilgili insan yetiştirmektir.İlk hedefi bu olmalı okulun. Herkes işine baksın, yukarıdakilerin bazı şeyleri özgürlük diye dayatması okulun sadece binadan oluştuğunu sanmalarından bellidir. Onlar ne öğretmenlerini bilirler ne de öğrencilerini. Onların asıl isteği aklını dine köle etmiş robotik nesiller yetiştirmektir. Bizim asıl işimiz ilim ve fendir.Gayrı işimiz bir öğrenci olarak türban ve dövme olmamalıdır.
 • Paylaş
Yasağın olmasını doğru bulmuyorum.
 • Paylaş
Genel olarak bu tür kişisel meselelerin yasaklanmasına karşıyım. İsteyen başörtüsünü takıp üstüne bir de piercing ile dolaşsın.
Bize ne güzel kardeşim demeli her insan.
 • Paylaş
İlk önce şunu kabul etmeliyiz, -türban, piercing gibi şeyleri sonra konuşuruz-: 'Dünya'da demokrasi bir tanedir. Demokrasinin alaturkası, alafrangası olmaz.' Mesut Yılmaz (eski başbakan)
 • Paylaş
1

Hakan, Ne berbat bi başbakan dı o adam yaa, 10 yıl rezil ettiler ülkeyi, onlardan bıkan halk gitti yılana sarıldı. Pis adam ya bak sinirlerim bozuldu gene :-):-):-)

Bu rot balans ayarlarıyla bu denli oynanması unutulmayacak hafızalar yaratıyor.
Farz edelim ki na müsait yerlerimde piercingler, dövmeler birbirini kovalıyor olsun ve de bunlardan ötürü ihbar edilmiş olayım ilgili birime.
Nasıl bir kontrol olacak? Bu kontrolün o yaş gençler üzerinde yarattığı psikolojiyi ne yapacağız?
Bunun adı da bir manada başka türbanlar yaratmak olmuyor mu?
Bir çok faşizme tanık oldum fakat din faşizmi kadar soykırım yaratan bir şeye herhalde dünya tanık olmamıştır.
Bu yüzden dine değil ama sözde sahiplenir gibi yapanlara lanet yağdırıyorum.
 • Paylaş
Türban özgürlüktür, altındaki kafaları özgürleştirir, mahalle baskısından kurtarır, bir çok kapıyı açar. Bence okullarda dahi sakal, cübbe, takke, sarık, şalvar da serbest olmalı. Hükumetin politikasını çok cinsiyetçi buluyorum. Hep kadın hakları için uğraşıyorlar. Nasıl ki kız ve kadınlar için türban farzsa erkekler için de sakal, cübbe, sarık, takke (sarık yerine geçip geçmeyeceği İslam alimlerince tartışılır) ve şalvar da sünnettir.
(kaynak: ihvanlar.net/2012/11/03/takke-sarik-cub... )

Dövme konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı kesin konuşmuş ve ne kerametse haram olduğuna karar vermiş. Aslında Kur'ân'da böyle bir günahtan bahsedilmese de Allah'ın verdiği vücuda zarar vermek küçük günah olarak görülmektedir. Aynı kurumun beyanatına göre erkeklerin küpe takması da Hazreti Peygamber Efendimiz'in (s. A. S.) şu sözleriyle mekruh kılınmıştır 'Kadınlara benzemeye çalışan erkekler ve erkeklere benzemeye çalışan kadınlar Allah’ın rahmetinden uzak olsun' (Buhari, Libas, 61-62) buyurmuştur. Bu ve benzeri uyarılar sebebi ile İslam alimleri, erkeklerin küpe gibi kadınlara özgü takıları takmalarını tahrimen (harama yakın) mekruh saymışlardır. " (hurriyet.com.tr/gundem/25030737.asp)

Piercing konusu ise ilginç işlenmiş. Bu sefer de hani türban için ziynetleri örtmesi gerekir yazarken göğüs çatalından bahsedilirken piercing de ziynetten sayılarak sadece nikahlı eşe göstermesinin caiz olacağı belirtilmektedir.(kaynak: sorularlaislamiyet.com/qna/14345/kiz-vey... ) Dolayısıyla yüzünü tamamen örtmeyen bir kadının piercing taşıması da caiz olmuyor.

Bir de tabii kafaları meşgul edebilecek erkeklerde uzun saç mevzu var eğer yıkanıp, taranıp, hacı yağıyla da güzelce yağlanırsa sünnet bile sayılabileceğini söylüyor diyanet.

Tabii yöneticilerinin kendi tabirleriyle günah işleme özgürlüklerini kullandıkları bir ülkede neyin mekruh neyinse sünnet olduğunu tartışmak çok mantıklı değil ama sevaba girmek isteyenler için sakal, cübbe, sarık ve şalvar; küçük günah işleme özgürlüğünü kullanmak isteyenler için de dövme ve piercing'in serbest olması taraftarıyım.
 • Paylaş
İnsan kendini nasıl mutlu addediyorsa bırakın seçimini ona göre kendisi yapsın . Zaten bu dayatmalardan ötürü kaybetmiyor muyuz?
 • Paylaş
Hem türban i olup hemde dövmesi olanlar düşünsün bence napayım diye :)
 • Paylaş
1

Şenol Deniz Ikizer, Senin için sokağa çıkan varsa (belki sende başkası için çıkmışsındır) sende onun için düşünebilirsin di mi ;-)

Sadece dinle alakalı bir zorlama olsaydı sakalı serbest bırakırlardı, başörtüyü ise zorunlu kılarlardı. Halbuki sakal bırakmak da yasak , başörtüsü ise isteyen giyiniyor.
Demek ki burada sadece din kapsamında bir değerlendirme söz konusu değil.
 • Paylaş
Vücudumda Allah yazılı bir dövme varsa ne olacakmış? Yasaklayanlara sormak lazım önce. :)
Şaka bir yana.
Sorun başörtüsü değil, bunu kullanan zihniyet.
Sorun din değil, dini kendine alet eden kitleler.
 • Paylaş
4

Hakan, Allah dövemsi var ise ne oluyor?
bu oluyor maalesef ki maalesef.

hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.as...

Hakan Özerdem, İyi o halde, ben ölünce ne olacak bakalım :)

Hakan, hepimizi böcük yiyecek :)

Türban bir dini inanç sembolü ve kişinin seçmiş olduğu yaşam tarzıdır buna herkes saygı duymalıdır. Piercing ve dövmede bir yaşam tarzıdır isteyen istediği gibi davranabilir ancak bir öğretmen, doktor veya bir kamu çalışanının piercing, türban vs. çalışması göze hoş gelmez diye düşünüyorum. İnsanlar sivil hayatlarında istedikleri gibi olmakta özgürdürler ama özellikle kamu çalışanlarının nasıl resmi bir konuşma üslubu varsa aynı şekilde giyim tarzlarıda olması gerekir. Nasıl ki bir doktorun veya öğretmenin piercing takması göze hoş gelmezse, türban takmasıda o derece göze hoş gelmez.
 • Paylaş
2

Şenol Deniz Ikizer, ben bir doktorun piercing takmasını hoş karşılarım sonuçta kendi vücudu banane ki bundan

Özgür Şenocak, o zaman türban takmasınıda hoş karşılamak gerekir oda kendi vücudu. Benim anlatmak istediğim tek tip kılık kıyafet yönetmeliği olur ve herkes buna uyar bir hastahaneye girdiğimiz zaman her telden çalışan görmeyiz

Tek maddelik ana yasa önerisi; herkes kafasına göre takılsın be kardeşim. Bu arada Allah ın yarattığına yasak koyan bizden değildir!
 • Paylaş
Hoş bir şey değil Türkiye süratle cumhuriyet ten önceki yıllara gidiyor
 • Paylaş
Evet. Özgürlük iyi bir şey.
 • Paylaş
30

Şaman, Eeee dövme ve piercing yasaklanmış diyor, hani özgürlük? Neye evet? Yoksa yetmez ama evet mi?

can2, Yoksa yetmez mi sorunuzu anlamadım öncelikle.Örtünme insanların hakkıdır.İyi olmuş yasağın kalkması.Dövme ve piercing zararlı diye biliyorum.Bizim için zararlı şeyleri kaldırmak devletin görevidir.

Şaman, Örtünme kadar dövme ve piercing de hakları değil mi insanların. Kaldı ki ikisinin de zararlı olduğuna dair hiçbir bilimsel veri yokken onların zararlı olduğuna hükmetmek ilim adamlarına mı düşer?

can2, Zararlı değilse hakları evet ama ben zararlı olduğunu düşünüyorum.

Şenol Deniz Ikizer, zorla ailelerin çocuklarını kapatmasıda psikolojik açıcan zararlı sigarada zararlı araba egzosundan çıkan gazda zararlı hangisini yasaklıyacan özgür irade sonuçta burada sen istemezsin zararlı diye yapmazsın ama ben zararını isteyerek yaparım sanane devlete ne

can2, Mesela siz çocuğunuza gömlek ve pantolon giydirdiniz diyelim.Orada da size baskı yaptınız diyebiliriz.Çocuk belki iç çamaşırı ile okula gitmek istiyor ya da çıplak okula gitmek istiyor.Böyle bir isteği olsa siz kabul eder miydiniz?Doğru bulmadığınız için kabul etmezsiniz.Yani ne yapılsa birinin istediği olacak.Söyler misin bana ne yapılsa herhangi birinin isteği olmaz?

Şenol Deniz Ikizer, peki dövme kime göre doğru değil ki zaten aklı olabilen bir çocuk iç çamaşırla gitmek istemeyecektir çünkü olması gerekeni sınırları ahlakı ayıbı bu tarz duyguları bilecektir çok alakasız örnekler @can2 fakat dövme ayıp değil ahlaksız değil

can2, Dövme ve piercing zararlı değilse serbest olmalı.Yasak olduğunu duymadım zaten.Konu ile pek bilgim yok.Zararlı değilse senin yanındayım.Bu konuda da özgürlük olmalı.Ben vücuda zararı var diye biliyorum.Yoksa hata olmuş.Allah bizim nasıl giyinmemiz gerektiğini söylemiş.Allah hata yapabilir mi?Onun dediği doğru.Allah kadınların nasıl örtünmesi gerektiğini söylemiş.Ergenliğe girince uyma sorumluluğu başlıyor.Aileler çocuklarını doğru bildiği şekilde giydirir.Siz de doğru bildiğiniz şekilde giydirirsiniz ve bu çok mantıklı.Ee Allah bize nasıl giyinmemiz gerektiğini söylemiş.O dedikleri doğru.Ben şimdi neden doğrunun dışında giyineyim ya da neden giydirmem gerekenleri doğrunun dışında giydireyim?

Şaman, Herkes Allah'a inanmak ya da dinin tüm kurallarına uymak zorunda mı?

can2, Uymak zorunda diyen var mı?

Şaman, O zaman ne dövme ne de piercing yasaklanabilir.

can2, Dövme ve piercing zararlı mı?

Şaman, Zaten zararlı değil ama zararlı bile olsalar kimsenin yasaklamaya hakkı olamaz. Televizyon izlemek de zararlı, yasaklanabilir mi?

can2, Zararlı olmadığına inandım yani 3'ü de özgür olmalı.Bir şey zararlı ise yasaklanması gerekir.Adı üzerinde ZARARLI.Ee size inandım.3'ü de özgür olmalı.Peki çözüm ne.Yöneticiler halkın istediğini yapmıyor ki.Mesela siz aday olun oy verelim.Ama yapamıyorsunuz.

Şaman, Çözüm yöneticilerin demokrasiyi delerek ezici çoğunlukla iktidar olamaması ve bunu bizzat halkın böyle istiyor olması. Eğer %30-40 gibi salt çoğunlukla iktidar olunursa muhalefet partilerinin de söz hakkı olur ve bir yasa çıkarılırken etraflıca tartışılır, tartışma esnasında demokrasiye katılmış halkın tümü temsil edilebilir.

can2@chamacon halkın istediğini partiler yapmaz kesinlikle.Hangi partinin başı halkı için çalışıyor.Hepsi güç, para, ünvan istiyor.Sizin hayaliniz olmaz.İnsan kötülük eder.Herkes saf olsa olur.Mesela madenler kimin olmalı?Halkın olmalı.Madenleri devlet çıkaracak halkı için kullanacak.Doğru olan budur değil mi?Ama bunu kim ister?Kimse paylaşmak istemiyor artık.Yöneticilerimiz bütün her şeyi almak istiyor.Yönetim sistemi yanlış bence.

Şaman, Burada olanlar cahil ümmetçiler nedeniyle oluyor. Uygar dünyada sistem böyle işlemiyor. Orta doğuya kadar batıda demokrasi çok daha iyi işliyor. Hatta 12 Eylüle kadar bizde de bir miktar işleyen demokrasi vardı. İnsan kötülük eder yanlış bir önerme, doğrusu orta doğu ve daha doğusunun insanı kötülük eder olacak. Madenler devletin olmalı lafı da doğru değil, devletçilik bütün dünyada çöktü. Madenler özel sektörün olmalı, insanlar düzgün şartlarda çalıştırılmalı devlet de bunu kontrol etmeli. Herkes kömür alacak para da kazanabilmeli kimse kimseye işçi kanlarıyla çıkarttığı kömürü dağıtmamalı. Hükumetin görevi devletin refah seviyesini arttırmaktır. Türkiye'deki cühela ordusunu seçen cühela halk zaten olmamalı. Lise mezunu bile olmayan hırsızı cumhurbaşkanı yapmak için bu insanların hepsi çok cahil olmalı.

can2, Madenler nasıl özel sektörün olsun?Bu adaletsizlik olur.O kalkındır.Kimsenin onu sahiplenmeye hakkı yok.Onu halkın seçtiği biri halkı için kullanmalı.

can2@chamacon doğu insanı kötülük yapar demenizin ırkçılıktan farkı yok.

Şaman, Bakın arkadaşım doğulu kötüdür lafı her ne kadar size ırkçı gelse de orta çağı çoktan geride bırakmış batı kafa kesimiyor. İnsanlar kötüdür demek sizin dünyayı görmediğinize delalet. Aslında buna ben de aşağılayıcı bir laf biliyorum ama hem gençsiniz hem politikadan, ekonomiden anlamıyorsunuz. Bence kırıcı olmaya başlamadan bu tartışmayı sonlandıralım.

can2, Siz insanları gruplandırıyorsunuz.Daha ne kadar kırıcı olabilirsiniz ki?

Şaman, Doğrudur, faşist olmasam da elitist olduğuma eminim.

can2, Siz insansınız ben de insanım.Böyle ayrım yapmayın lütfen.Yapacaksanız mantıklı olsun bari.İyi kötü gibi.

Şaman, Sizin mantığınız biraz farklı sanırım, bilenle bilmeyenin bir olmadığını öğrendiğinizde bu muhabbete devam edelim. Ben elitistim, apartman görevlisiyle de ne politika ne de ekonomi konuşmam. Akıl ve bilgi öyledir ki sahip olmayan onlara sahip olunabileceğini ya da boyutlarını bilemez de tahmin de edemez. Biraz okuyun, öğrenin, tabii kutsal kitap hariç şeyleri, aşağı yukarı dört sene içinda konuşabiliriz azmederseniz. İsterseniz size bilgilenmeniz için kitap tavsiyelerinde bulunabilirim ama bu banim nivom değil.

can2, Çok kötü düşünüyorsunuz.Yaptığınız büyük cahillik.Apartman görevlisi ile sizden daha iyi düşünebilir.Bu kadar çaresizken kendinizi nasıl birinden üstün görmeye cesaret edebiliyorsunuz anlamıyorum.

Şaman, Hahaha, şikayet de etmişsiniz, olabilir, insanlık hali. Aslında ben gençlere hiç kötü davranmak istemiyorum, sonuçta gençler bizim geleceğimizdir ama siz bana "olmaz olsun böyle gençlik" dedirten tiptensiniz. Ben gezide de pırıl pırıl gençleri gördüm, onlarla beraber direndim, beraber su taşıdım, yemek dağıttım, gaz yedim, sopa yedim ama onlar sizin gibi değillerdi. Evet ben cahiller, aptallar ve sofularla muhabbet etmeyi sevmiyorum. Cahilin, aptalın, sofunun ne yazık ki perspektifi olmuyor ve bunun farkında da olmuyor. Biliyorum trol değilsiniz ama cehaletiniz ve sergilediğiniz akılsızlığınızla buna namzetsiniz. Ben elitistim, beni aydınlatamayacak insanlar en azından benden aydınlanmaya açık olmalı onlarla sohbet etmem için. Sizden ricam lütfen bu yorumu da şikayet edin ve son sözünüzü de söyleyin, çünkü sizler son sözü söylemeden edemezsiniz. Bir daha da görüşmeyelim mümkün mertebe. Kalın sağlıcakla. :) Bir de dipnot olarak lütfen elitistin anlamına bakın, İnternet elinizin altında.

can2, Elitistin anlamı zerre kadar umurumda değil.Sonuçta onu siz kullanıyorsunuz.Yazınca altında kırmızı çizgi oluyor.Türkçe bile değil.İnsanlara cahil deyince cahil olmazlar.İstediğiniz kadar cahil diyebilirsiniz.Ben insanların diyecekleri şeyler için yaşamıyorum.

Şaman, Yine de hem bilgisiz hem de akılsızsınız. Ya okuyun ya da susun. Dediklerinizin hiçbir tutarlılığı yok.

Şaman, İnsanlara da cahil deyince onlar cahil olmazlar ama cahil oldukları için cahil diyoruz.

Basörtüsü ile dövme& piercingi ayni degil.
Din ve vicdan hürriyeti diye bir sey var ...
Dövme ve vücüt-civileri bu kapsama girmiyor.

Rosa hanimin bir sözü aklima geliyor.
Biri "hürriyet" diye haykirinca, o sordu
"Hangi, kimin hürriyetini kast ediyorsunuz".

Basörtüsü yasakli iken kilini kipirdatmayan,
hatta alkislayan, savunan gezizekalilar
dövme pirsing mirsing oldugunda bakiyorum
birden hürriyet savascisi kesiliyorlar ...

Tam ve süzme sinizim ...

Pirsinglerini evde taksin arkadaslar kimse bir sey demez ... .
 • Paylaş
3

can2, Çok iyi dedin.

Hakan, Niye evde taksınlar. Çivi ile ilgili sorunumuzu var. Camide çivili bir adam namaz kılamazmı? O Kılar da, siz kıldırmazmısınız yoksa?

Şaman, İstediği yerde takar piercingini. Din de piercing kadar keyfi bir durumdur. İsteyen istediği dini seçebilir, yoksa seçemez mi? Kişi seçtiği dine göre bir şeylerin farz olduğunu bilir ama diğerleri için o farzların piercingden farkı yoktur. Bu nasıl özgürlük anlayışıymış sizinki...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

657 Görüntülenme23 Takipçi18 Yanıt

Konu Başlıkları