Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türbülans nedir ve olup olmayacağı nasıl anlaşılır?

Uçaklarda ki AWR (Air Weather Radar System) açık hava türbülanslarını göstermiyor. Begüm'ün dediği gibi bulutlu ve yoğun havalardaki türbülansları görebiliyorsunuz. Bu durumda türbülansdan kaçma olanağınız oluyor fakat açık hava türbülanslarından kaçma gibi şansınız maalesef yok. Türbülans hava akışının bozulması, kanatlardaki taşıma kuvvetinin buna bağlı olarak değişmesidir. Bu durumda uçak sarsılır. Türbülansın şiddetine göre irtifa kayıpları meydana gelebilir.
  • Paylaş
Bölümümle ilgili bu soruya severek cevap vericem sanırım :)

Türbülans; ani hava hareketleridir. Sıcaklık ve yüksekliğin uçuş sırasında değişmesi bizi türbülans durumuna götürür. Türbülans uçaktaki sarsıntı yaşanan durumdur. Türbülans durumunda sakin olmak ve kemerleri takılı durumda olmak gerek, tehlikeli bir durum olduğunu söylemem. Bugüne kadar bu yüzden düşen ya da ciddi tehlike geçiren bir uçak olmadı.

Türbülans zaten radarla tespit edilebiliyor ama hava açıkken, bulutsuzlukla bazen kaçınılmaz olabiliyor. Yapacağımız şey sakin kalmak ve bunun bir tehlike olmadığını unutmamak. Ayrıca türbülans meteoroloji raporlarıyla da tespit edilebilen bir durum. Sadece açık hava türbülanslarında tespit etmek zorlaşıyor ve uçak sarsıntı atlatıyor ve irtifa kaybedebiliyor.
  • Paylaş