Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türbülans tehlikeli midir yoksa uçuşun normal bir parçası mıdır?

Türbülanslar havacılıkta 3'e ayrılır.
  • Light: Uçak hafif derece sallanır. Kabin ve kokpit türbülansdan etkilenmez ve genelde kısa sürelidir. Yolcu konforunu bozmazlar.
  • Moderate: Light türbülansın daha yoğun olanıdır. Hafif irtifa kayıpları ve durum sapmaları meydana gelir. Fakat uçak kontrollerinde bir zorlanma yaşanmaz. Yolcu konforu light'a göre daha azdır. Kemerlerin mutlaka takılı olması gerekir. ikram servisi yapılmaz.
  • Severe: En şiddetli türbülansdır. Uçakta irtifa kayıpları ve durum sapmaları meydana gelir. Kısa süreli uçak kontrol edilemez duruma girebilir. Mutlaka kemerler takılı olmalıdır. Aksi durumda ani irtifa kayıplarında koltuğunuzdan havaya fırlayabilir ve uçak tavanına kafanızı çarpabilirsiniz. Bu durumda boyun kırılması ölüme sebebiyet verir. Veya sakatlanabilirsiniz.

Severe Turbulance örneği:


Uçaklar daha şiddetli türbülanslara maruz kalabilir. Bu durumda kabin ekibinin uyarılarını dikkate alırsanız başınıza bir şey gelmeden uçuşu tamamlarsınız.
Türbülans hem tehlikelidir hem de uçuşun bir parçasıdır.

Son olarak türbülanstan uçakların düşmesi çok ama çok düşük ihtimaldir. Bu olay da sadece türbülansa bağlı değildir.

Benden size tavsiye tüm uçuş boyunca kemerlerinizi çözmeyin :) Süpriz bir açık hava türbülansı ile karışılaşabilirsiniz.
  • Paylaş
2

Hakan Köse, Çok açıklayıcı bir yanıt olmuş @Bert, tebrikler.

Bert, Eyvallah bi ara serkan i da al thales yapalim.

Türbülans tehlikeli değildir ve asla korkmaya gerek yoktur. Bütün uçaklar en şiddetli türbülanslara dayanıklı şekilde yapılmıştır. Kemerler takılı olduğu sürece bir sıkıntı olmaz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4381 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Türbülanstan uçak düşer mi?