Bilmek istediğin her şeye ulaş

Turing Testi nedir?

Turing testi, ilk olarak 1950 yılında Mind adlı felsefe dergisinde ünlü İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimcisi Alan Turing'in Computing Machinery and Intelligence başlıklı ünlü makalesinde sözü edilen kavram.

İşleyiş
Turing testinin amacı bir makinenin düşündüğünü söylemenin mantıksal olarak mümkün olup olmadığıdır. Turing testine göre makine, gönüllü bir insanla birlikte, sorgulayıcının görüş alanının dışında bir yere saklanır. Sorgulayıcı yalnız soru sormak suretiyle hangisinin insan hangisinin bilgisayar olduğunu saptamaya çalışır. Sorgulayıcının soruları ve daha önemlisi aldığı yanıtlar, tamamen ses gizlenerek, yani ya bir klavye sisteminde yazılarak veya bir ekranda gösterilerek verilir. Sorgulayıcıya bu soru-cevap oturumunda elde edilen bilgiler dışında her iki taraf hakkında hiçbir bilgi verilmez. Dizi halinde tekrarlanan testler sonucunda sorgulayıcı, tutarlı bir şekilde insanı saptayamadığı takdirde makine Turing testini geçmiş sayılır.

Teknoloji

Örneğin yukarıdaki resimde, duvarın arkasında A ve B bulunmaktadır. Bunlardan, B aslında gerçek bir insan ve A aslında bir bilgisayar üzerinde çalışan yazılımdır. Duvarın arkasındaki C kişisi, A ve B'yi görmeden sadece klavye ve monitör marifeti ile A ve B'ye istediği soruları sorabilir. B kişisi normal cevaplar vermekle yükümlüdür. Yani insan gibi davranır ve zaten insandır, buna karşılık A bilgisayarının amacı insan gibi davranıp C kişisini kandırmaktır.

Sorgulayıcı sadece bir kişi değil bazen binlerce kişidir ve testi geçebilmesi için makinenin insanların en az %30'unu kandırması gerekir.

Bu test, yapısı itibariyle bilgisayar bilimlerindeki pek çok yapay zeka probelminin çatısını teşkil etmektedir. Örneğin, girilen yazıların anlaşılması ve cevapların üretilmesi için doğal dil işleme yöntemlerinden faydalanmak gerekir.
  • Paylaş
Yapay zeka ile gerçek insanı ayırmaya yarayan bu test, 1950 yılında matematikçi bilim insanı Alan Turing tarafından ortaya atılan bir kavramdır. Alan Turing'in yazdığı Computing Machinery and Intelligence isimli makelesinde bahsettiği bu kavram daha sonra yapay zekanın temellerini teşkil etti.
  • Paylaş
Ben bu testi doğal dil işleme için uygun görüyorum. Bilim insanları yapay zekayı matematiksel ispatlar yapması, insanın zeka yapısına benzer özellikleri simule etmesi için geliştiriyorlar. Yoksa karşıda bir kankanın sizle konuşması yapay zeka değildir. Üzerinde 100.000 kişi çalışır ve veri girerse Turing testini geçebilir, ama bir matematiksel ispat yapabiliyor mu daha önemli.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

608 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • İnternet'de muhatabınızın robot olmadığını nereden anlarsınız?

  • Bir bilgisayar insanları kendisinin de insan olduğuna ikna edebilir mi?

  • Turing testi neyi test eder?

  • Alan Turing kimdir?

  • Bilgisayarların zekası olabilir mi?