Bilmek istediğin her şeye ulaş

Turistik değerlerimizi yeterince pazarlayabiliyor muyuz?

Bence yeterli şekilde yansıtılmıyor. Değerler değil ticaret ön planda bulunuyor. Daha dün bunu düşünüyordum. Martha Stewart'ı izliyordum. Arada gezdiği yerleri izliyorum ve çok hoşuma gidiyor. Bu seferde Kapadokya'ya gelmiş. Kapadokya'yı muhteşem bir şekilde yansıtıyorlar ve çok samimi bir şekilde söylüyorum bu zamana kadar hiç bir çekimde bu kadar güzel özendirilmemiştir. Bütün detayları tek tek sorup aydınlanmasını sağlıyor. Hatta ilk açtığımda Kapadokya mı burası diye şaşırdım. Kesinlikle önemli değerlerimiz bilinmediği gibi güzel bir şekilde de yansıtılmıyor...

  • Paylaş

@GNCKSE nin yorumuna katılıyorum. ve ekonomik anlamda bir geliştirme yapmak istiyorum.

Turizm pazarlanmalı mı? tanıtılmalı mı?

Tanıtım ekonomi de pazarlamanın en önemli unsurlarından bir tanesi, Doğru tanıtım, tutundurma politikalarında malınıza tüketicinin ihtiyacı olduğunu hissettiren operasyon tanıtımdır.


Turizm için ise (ülkemiz de) tanıtım ucuz tatil ve muhteşem doğa/tarih olarak yapılır işte bu pazarlama değil pazarcılıktır. yani malım var gel al diye tezgah başında satmakla aynı şeydir.


Düşünün pazara gittiniz 2 tane domates tezgahı var birisinde pazarcı iyi domates 1tl diye bağırıyor, diğerinde ise pazarcı Ayaş domatesi 1 tl diye bağırıyor. Halbuki ikisi de ayaş domatesi ve aynı mal. siz hangisinden alırsınız.

İkinci pazarcıyı seçme ihtimaliniz çok yüksek çünkü daha önceki bilgilerinizden yola çıkarak size sunulan ürünle ilişki kuracak satın alma güdünüz, Daha önce siz ayaş domatesinin iyi, sulu, büyük, dolgun, lezzetli olduğu bilgisini çeşitli şekillerde öğrendiyseniz yeterli tanıtım bilgisini almışsınız demek olacak ve seçiminizi bu bilgi ile yapacaksınız.


Biz turistik değerlerimizi birinci pazarcı gibi satıyoruz çoğunlukla yabancı turistleri deniz kenarlarında her şey dahil günlük 20-50 avro ya otellere tıkıyoruz sloganımızda az paraya süper tatil.


Bu sene Kapadokya da bir çadır/karavan kampında kaldım ve doğru pazarlamanın bazı örneklerini gördüm, bunlardan bir tanesi balon gezisi, yaklaşık 1,5 saatlik balon turu için 120-150 avro ödüyor turistler kişi başına ve bu sene sezon kötü geçmesine rağmen her sabah gün doğarken 30-40 arası balon aynı anda kalkıyor, adeta güneşin doğusunu selamlıyorlar. konuştuğum işletmeciler geçen sene 100-130 arası uçuş yaptıklarını söylediler bazı günlerde.


Çok büyük bir ekonomi gün doğarken dönüyor ve aynı kampta kaldığım turistlerle balonla gezmenin ne kadar pahalı olduğu konuştuk ancak son tahlilde hepsi o balonlara bir kere binmişti ve hepsinin ağzında şu cümle vardı "bu insan hayatında 1 kere yaşayacağı muhteşem bir uçuştu" işte doğru tanıtım bu. ve bu kapadokya da tutmuş.


Sonuç Doğru tanıtım pazarlamayı kolaylaştırır ve başarıyı getiri. Ama koyun pazarlığıyla insanları otellere tıkarsan yılda 20 milyon turisti ağırlayabilecek olduğun halde 5-10 milyon turist gelir para da kazamanazsın.

  • Paylaş

Ben o kadar da kötü olduğumuzu düşünmüyorum hele ki İstanbul'un en çok turist gelen şehirler arasında dünyada 5. avrupada 3. olduğu düşünüldüğü zaman. Özellikle Ramadan in İstanbul konseptiyle bir çok Arap ve Müslüman turistin İstanbul'a geldiği gözleniyor.

Ancak tatil bölgelerimizin bu konuda biraz sınıfta kaldığı da bir gerçek, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tüm gücünü İstanbul'a vermektense biraz daha dağıtarak turist çekmesi daha mantıklı olabilir..

  • Paylaş
Bu yıllardır sınıfta kaldığımız bir konudur.. Turizm artık sadece gez, gör, kal, git anlamında değil alt dallara bölünmüş ve pek çok amaç turizme yön verir olmuştur. Sağlık turizmi, inanç turizmi, konferanslar, bölgesel oluşumlar vs aslında sistem bizde sadece yatak olarak bakılan bir sistemken tüm dünyada pek çok yönüyle ele alınır, sistematik olarak şekillenip yönlendirilir. Personel eğitimi ve seçiminden tutun, bulunduğu yer, mimari yapı, verilecek hizmetler, yapılacak tanıtım istenen hedef kitle, ulaşım yolları, otoparklar, pazarlama yöntemleri, pazarlamada seçilecek medya grubu, reklam bütçesine kadar gözden geçirilmesi ve pek çok sorunun cevabının verilmesi gerekir ki turizm sanayiye dönüşsün....
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

638 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları