Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türk dizileri ile yabancı dizileri arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle;
 • Süreleri
Türkiye'de diziler 1-2 saat sürerken, yabancı diziler 25 ile 45 dakika arasında sürebiliyor. Örneğin In Treatment dizisi çoğu zaman 30 dakika ve daha az sürer.
 • Çekim Teknikleri
Yabancı dizilerde kullanılan çekim teknikleri, bilgisayar ortamında yapılan katkılar daha pürüzsüz ve akıcı oluyor.
 • Kullanılan Araçlar
Yabancı dizilerde çekim esnasında, ışık, kamera, dekor gibi araçlar daha iyi hazırlanıyor. Daha iyi objektife sahip kameralar ile çekimler yapılıyor.
 • Müzik
Yabancı dizilerde sahneler esnasında seçilen müzikler daha can alıcı. Örneğin bu konuda Hell on Wheels'in seçkin batı müzikleri ele alınabilir.
 • Senaryo
Türkiye'de basit aşk senaryoları, basit mekanlarda, aynı insanlar ve tekdüze durumlar ile sürerken, yabancı dizilerde her alanda senaryo yazılıyor ve diziye dönüştürülebiliyor. Örneğin gerilim alanında 7. Sezonuna başlayan Supernatural gibi.
 • Replikler
Türkiye'de kısır argo terimler ile aynı espriler dönmeye çalışsada, yabancı dizilerde harika espriler ve ince nüanslar yer alıyor. Çok kıvrak bir diyaloğun içinde buluyorsunuz kendinizi. Örneğin bu konuda 'How I Met Your Mother', Türkiye'de ki genç yazarlardan biri olan Emrah Serbes'te bu konuda iyidir aynı zamanda Behzat Ç.'nin senaristidir.

Yine de içten içe haklı olduğumu düşünsemde bu konular birazda görecelidir, ama benim düşüncelerim bu yönde.
 • Paylaş
1

Serkan İnce, Bakışmalar
Yerli dizilerimizde bakışmalar toplam dizinin yarısı kadarken yabancı dizilerde bu süre çok daha azdır.

 Teknik birçok farklılık olsada içerik olarak karşılaştırılmasının yanlış olduğunu düşünüyorum kültür farklılığından kaynaklanan doğal ayrımlar var. Bizim dizilerimiz genelde ailece izlenebilecek tarzda yazılmaya çalışılıyor. Türk insanının geleneksel yapısından dolayı senaristler farklı konular işlemeye cesaret edemiyor da olabilir. Yurt dışında ki insanların kafa yapısı daha farklı olduğu için daha rahat senaryolar ortaya çıkıyor diye düşünüyorum. 'How I Met Your Mother'a bakarsak bunu açık fark ederiz. Çoğu espri Türkiye'de izin verilmeyecek konular üstünden gidiyor. Başarılı ve komik bir dizi fakat bu senaryoyu Türk biri yazsa tepki göreceğini düşündüğü için bu tarz diziler yok diye düşünüyorum.
 • Paylaş
2

Aykut Kardaş, Çok ironik değilmi, eşinin kardeşi ile birlikte olan kadınlar, bir başka kadının kendinden hamile olmasına rağmen bir başka kadınla evli adam, neredeyse ayan beyan tecazvüze uğrayan kadınlar. Türkiye'nin tek primi uçkuru ve kesinlikle RTÜK'ün umursamadığı bir durum.

Sevim,  Kesinlikle öyle ama bunları yapanlara mutlaka o dizide bir ceza veriliyo ve bunun kötü olduğu vurgulanıyo ayrıca bu halktan zaten tepki gören bir durum. Yabancı dizilerdeki olay ise çok net durumu kimse garipsemiyo çok doğallar ve bu onların zaten olan günlük hayatı gibi benm demek istediğm şey bunu Türk biri yapsa tepki görür.En azından ülkemizde bu korkunun olduğunu düşünüyorum.

1 - görüntü ve ses kalitesi.

2 - türk dizilerinde birkaç kalıplaşmış karakter hariç hepsi dönme dolap gibi o diziden bu diziye dönüyor. 100 dizide oynuyorlar 2 tanesi izleniyor. ve artık kabak tadı vermeye başlıyor.

3 - yabancı dizilerin her birinin ayrı bir senaryosu var. prison break, heroes, lost, nikita, dr. house....., türk dizilerinde aynı şey ; aşk... aldatan kadın, çarpık ilişkiler, aşk acısı, ihtişamlı hayat, villalar, lüks arabalar, çok paralar.... tamamen hayal mahsulü.

 • Paylaş
Zamanında ÖSS sınavına hazırlanıyorum diye Türk dizilerini çok nadir takip edebiliyordum.2 3 hafta izlemediğim oluyordu.Ancak izlediğim bölümlerde hiç bir şey kaçırmadığımı anlıyordum senaryo sürekli tekrar ediyor çünkü.Hele ki hatırlıyorum 'Binbir Gece' diye bir talihsizlik vardı dizinin süresinin yarısına yakın bir kısmı bakışmalarla geçiyordu.Yalnız Amerikan dizilerinin hepsi daha güzel diye bir şey de söz konusu değil.Ben kötü,çok sıkıcı Amerikan dizi ve filmleri izledim şahsen.

Önerilerim OZ,Rome,Desperate Housewives(Amerikan)
Leyla ile Mecnun(Türk)
 • Paylaş
 • Süreleri : Türk diziler 1-2 saat sürerken yabancı diziler 45-50 dakika
 • Senaryo: Türk dizilerinde genellikle klasik aşk konusu etrafında dönerken yabancı dizilerde her türden dizi bulabiliriz.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2070 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt