Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türk futbolundaki yabancı sınırlaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Öncelikle futbolda düşüş yaratır. Türkiye'nin AB üyesi ülke sporcularını yerli statüsünde görmesi gerekiyor çünkü Türk sporcuların futbolda Nihat Kahveci'yle, basketbolda da İbrahim Kutluay'la bu şekilde yurt dışında forma giyme şansını giydiğini unutmayalım. A Milli Futbol Takımı'nın son dönemde girdiği başarısız periyod, yapılan uygulamalara dayanak olarak gösteriliyor. Bu durumdan telaşlanıp radikal bir yabancı oyuncu kısıtlamasına gidersek, milli takımın olası başarısızlığını yabancı oyuncu sayısına bağlayarak kolaycı bir tutum ortaya koyarsak, "Türk oyuncular daha çok oynar, milli takım başarılı olur"diye düşünürsek hata yaparız. Türk futboluna büyük bir düşüş yaşatırız. Sıkıntımız yabancı oyuncu sayısı değil, alt yapı sorunu. Kulüplerimizde alt yapı bilinci yok. Çok genç bir nüfusumuz var ancak alt yapılardan yıldız oyuncu yetişmiyor. Bu soruna çözüm bulmadan, belli tevşikleri yaratmadan, bu teşvikler sonucunda alt yapıdan oyuncu yetişmesini sağlamadan yabancı oyuncu sayısıyla radikal bir şekilde oynamamamız lazım. Tahmin
etmediğimiz olumsuzluklar çıkabilir. Yeterli araştırmayı yapmadan telaşla karar alırsak, yanlış yaparız, uluslararası rekabette Türk futbolunu yok ederiz. Önce mutlaka mevcut statüyü korumamazı gerekiyor. AB üyesi ülkelerin futbolcularına yerli statüsü vermeliyiz ve süratle 4-5 senelik periyot için kulüplerimizin alt yapılarına teşvik yaratmamız gerekiyor. Ancak bu şekilde yabancı oyuncu sayısını düşürebiliriz.
  • Paylaş
Her yönüyle yanlış bulduğum bir uygulamadır. İlk olarak kadroda yeri garanti olan Türk futbolcuların, formayı kapmak için yeterince çalışmamasına neden olacak ve form düşüklüğü olacaktır. Bunun yanında fazla yabancısı olan takımlar fuzili para ödeyecektir ve ekonomik sıkıntılar baş gösterecektir. Ülkede alt yapıya bir yatırım olmadığından dolayı Türk futbolcuların da hemen parlaması beklenemez. Böyle bir yatırım olmadan yapılan bu sınırlama, Avrupa'da zaten başarısız olan Türk futbolunu hepten geriye götürecektir. Yetenekli yabancı oyuncuların maalesef Türkiye'ye gelmeleri çok zor hallere girecektir. Yabancı sınırının olmadığı bir ülke olan Almanya, hemen her sene Şampiyon Ligi'nde üst sıralara takım vermekte ve hatta bu sene ikisini finale yollamıştır. Dünya Kupası'ndaki Almanya'nın başarıları da ortadır. Bu aynı şekilde İngiltere ve İspanya için de geçerlidir. Nereden tutarsanız tutun elimizde kalacak bir uygulamadır. Kesinlikle değişmesi gerekmektedir.
  • Paylaş
Şöyle bir şey olsa mantıksız gelebilir belki size..

6-4-0 ancak son iki yani 4 ve 0 değişebilir olsa yani 4 futbolcunun istediğin kadarını istersen hepsini yedeğe alır istersen hepsini kadro dışı bırakabilsen bana mantıklı geldi?
  • Paylaş
Serbest olsun
  • Paylaş
Serbest olmasında yanayım. Şu andaki düzen var olduğu sürece Türk futbolcusu kendisini asla geliştirmez. Ne yazık ki toplum olarak bu tembelliğe sahibiz. Yerli oyunculara etmeyeceği paralar verilip karşılığı alınamamakta ne yazık ki. Bir takımda "Tam Rekabet Ortamı" yaratıldığı ve adaletli bir forma dağıtımı yapıldığı taktirde özellikle Türk futbolcusu kendisini geliştirmek zorunda kalacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

984 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt