Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türk gençlerinin ve halkının, bir Avrupa insanına göre öz güveninde bir zayıflık sizce de var mıdır?

Özgüven patlaması var gibi geliyor bana da, ülkede yüzbinlerce insan işsiz ama iş ilanlarına da başvuran yok varsa da istedikleri para o işin hakkı değil, tüm sınavlara çok basit deniyor ama başarı oranı %10-20 arasında, sorsan ABD ekonomisine hakim ama cebindeki kredi kartını yönetemiyor, üzerine de avrupai kıyafetler elinde döner bıçağı maça gider, kızların bir kısmı memeyle bacağı kadınlık, kaldırımları podyum sanmakta, 3 gün gitar calan Aşık Veysel'e burun kıvırır, dün aldığı motorla bir gün sonra hız denemesi yapar.

Biz daha kentli olamadan, özgüven patlaması yaşayan bir toplumuz maalesef.
  • Paylaş
1

Uğur Çakmak, Süper olmuş.

Kabul etmeliyiz ki özgüven sorumuz var. Kanımca nedeni çevresel eğitim. Dinsel eğitim. Ataerkil ailenin yapısı. vb. bize özgü davranışlar sonucu özgüven eksikliği var.
  • Paylaş
2

Serap Temur, kesinlikle bende katılıyorum. Öncelikle aldığımız eğitim bunun asıl nedeni. ezberci öğretim sistemi ile kendi bilgimizden bile emin olamıyoruz unutulmuş olma ihtimali var sonuçta....

Genel olarak baktığımızda belki vardır ama gelir düzeyi, eğitim seviyesi, yaşadıkları ortam vb konularda eşitliği sağladığımız zaman kesinlikle olmayacaktır. hatta aşırı öz güvene sahip bir toplum olduğumuzu düşünüyorum. bakınız adriana limanın fotoğrafının altına slm tanışalım mı? yazan dayı :)
  • Paylaş
Bizim özgüvenimiz sindirilir. Hem ailede hem okulda çocuğu sindirmek için elden gelen yapılır. Doğru bildiğini söylemek tehlikeli ve ayıptır. Büyükler ne derse o olur. Su küçüğün, söz büyüğündür. Okulda soru sormak yasaktır. Öğretmen ne derse anlaşılmasa da doğrudur. Ezberlenir geçilir.

Türk gencine de fırsat tanınırsa özgüveni yerine gelir. Mesela Avrupa veya ABD tarzında eğitim yapan liselerin mezunları diğerlerine göre özgüvenlidir çünkü eğitim tekniği sorgulama üzerine kuruludur ve aileleri klasik Anadolu ailesine göre daha rahattır (okul taksidini denkleştirmekle meşgul olduklarından çocuğa "terbiye"(!) veremiyorlardır belki).
  • Paylaş
Öz güven denilince "avrupai" algılanması ve yüksek standartlarda yaşaman gerekiyormuş imajı da tuhaf. Baya da yurdum insanısındır ama öz güvenin sağlamdır. Bu kendini ne kadar olduğu gibi kabul ettiriyorsun ve ne kadar kendine yetebiliyorsun biraz bununla alakalı gibi.

Eğitimin gözardı edilemeyecek payı olduğu bir gerçek; robot öğretim sisteminde, robotlaşmış öğretmenlerden, robot yeni nesiller yetiştiriliyor. Söyleneni yapan, düşünme sorgulama özgürlüğü olmayan, sindirilen nesiller.
Yine de en büyük kısmı aileden gelmekte bana kalırsa. Bu "kötü yetiştirme" anlamında değil de, Türk ailelerinin fazla özverili olması ve sizin adınıza "sizin iyiliğiniz" için kararlar vermesi, sorumluluklardan uzak tutup bunu öğretmemelerinden kaynaklanıyor olsa gerek. Kocaman insan olunmasına rağmen, her daim bebek görülen yurdum insanları sorumluluk nedir bilmemektedir ve bu da her yaşantısına sıçramaktadır genelde. Sorumluluk alamayan şahıs ne kadar öz güvenlidir o da soru işareti. "Ben kararlarımı kendim veririm" diyen çoğu zihniyetin aslında, bulunduğu ortama uyum sağlamak yada birileri memnun etmek adına o kararları verdiği düşünülürse, öz güveni ne kadar yerindedir tartışma konusu.
  • Paylaş
Türk insanının Avrupa insanına göre kesinlikle bir özgüven eksikliği yok, bilakis halkımızın özgüveni milli, dini, ailevi sebeplerle Avrupa insanına göre çok daha fazla. İnsanımızın Avrupa insanının karşısında bir özgüven eksikliği sergilediği ise aşikardır. Artık gelişmekte olan ülkelerin en gelişmişi olmamıza rağmen süren üçüncü dünya ülkesi psikolojisini buna neden olarak görüyorum.
  • Paylaş

Tartışmasız.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1261 Görüntülenme14 Takipçi7 Yanıt