Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye ne zaman AB'ye girer?

Bazı ülkeler biz büyük bir aileyiz diyorlar ve gerçekten öyle yaşıyorlar. Biz de belki öyle desek bile bence öyle değiliz (yanılıyor olabilirim, umarım yanılıyorumdur). Bunun sebebi nedir? Birbirimizi yeterince sevmiyor muyuz? Yeterince güvenmiyor muyuz? Geçmişte yaşadıklarımız bizi birbirimize çok mu yabancılaştırdı? Nüfusumuz görece yüksek olduğu için mi böyleyiz? Bunu düzeltmek için ne yapabiliriz?Düzenle

Soru ve alt açıklama birbirinden farklı gibi geldi bana. Eğer AB' yi bir aile olarak görüyorsanız bu büyük bir yanlıştır bana göre. AB çıkar birliği kurmuş Avrupa ülkeleri bütünüdür. Bir devletin kendi içinde aile gibi bir bütünlük sağlamasıyla, devletlerin çıkar birliği kurması aynı değildir. Ekonomik sıkıntıya düştüklerinde nasıl davrandıklarını hepimiz gördük.

Sadece soruya cevap verecek olursam; AB' nin hiç siyasi ve ekonomik gücü kalmadığı zaman lütfederek hadi sizi de alalım diyecekler. Bizde maalesef yehooo aldılar diye bayram edeceğiz.


Halk olarak neden aile olamıyoruza gelince.

  • En büyük sorunumuz birbirimizi ötekileştirmemiz.
  • Milletçe önyargılı ve hoşgörüsüz bir toplum haline dönüşmemiz.
  • Kendi içimizde çok fazla bölünmemiz. ( Kürt, Türk, Ermeni, müslüman- müslüman olmayan, sünni, alevi, sağcı, solcu, Kemalist) bunlar bile kendi aralarında bölündü.
İlk iki maddenin olması üçüncü maddeyi hep sorun olarak ortaya çıkmasına sebep oluyor. Siyasiler ve dış güçlerde bunlara çanak tutarak ayrımı körüklüyor..

Milli birliği oluşturmak devletin görevidir. Bunu maalesef devletimiz başaramamıştır. Basit bir örnek verecek olursak milli ve dini bayramlar en büyük birleştirici günlerdir. Bunları siyasi partilerin kendi tekellerine almaya çalışmaları toplumu daha da bölünmeye götürmüştür.Bence artık devletin ve siyasilerin elmayla armudu birbirine karıştırmaması gerekiyor.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

284 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt