Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türk insanı neden ön yargılıdır? Neden üretimi sevmez? Tüketen bir toplum olmamızın sebebi sizce ne olabilir?

Hergün bir şeyler düşünmeye, bir şeylerin değişmesi gerektiğine inanıyorum fakat çevreme baktığımda ise böyle düşünen insan sayısı -1 lerde oluyor. Problemimiz sizce ne? nerede yanlış yapıyoruz?Düzenle
Bana kalırsa, ''Türk insanı'' şeklinde bir genelleme yapmak yanlış bir düşünce tarzı. Ama çoğunluğu ele alırsak, haklı olabileceğiniz noktalar da var. Önceden üzerinde düşünülmüş, ortaya çıkarılmış fikirleri, tekrar düşünüp geliştirmeyi gereksiz bulabiliyor bazı insanlar. Bu yanlış bir düşüncedir. Üretilmemiş daha bir çok şey olabilir. Bence ülke olarak biraz özgüvensiz sayılabiliriz, nedeni bu olmalı fakat Türk insanı üretimi sevebilir de ve ön yargılı olmayabilir de, bu bir yorumdur. Öncelikle ülke çapında bir sorunu düşünmeniz güzel bir olay. Doğru olacak davranış ise her bireyin kendisini bu konuda geliştirmesi ve bilinçlenmesi olabilir. Öncelikli olarak yapılabilecek yegane davranış budur. Bundan sonrasındaysa çevrenizdeki insanlarla iletişim kurmak ve onların bu konu hakkında fikirlerini alarak onları gerekiyorsa bilinçlendirmek olabilir.
  • Paylaş
Şimdi bunu neden Türk insanı ön yargılıdır diyerek bir ırka ithaf ediyoruz ki? Her insan önyargılı ve önkabullüdür. Bunu asla unutmayalım. Türk insanına da bunu atfetmeyelim. Önyargı ve önkabul insan doğasında var olan bir duygudur ve bu toplumsal mekanizma ile ortaya çıkar. Türk insanı üretmiyor üretimi sevmiyor diye bir şey de yok. Toplumumuz yeni yeni bilinçleniyor. Ve toplum içinde kaos zihniyetli insan çok. Ben toplumun üstündeki etki ve yankı uyandıran akımların da samimiyetine inanmıyorum mesela hümanizm gibi. Bunun daha çok sosyolojik bir boyutu olduğundan sizin için iyi düşünmeniz gerektiğini de söyleyebilirim. Çünkü tembel bir toplum değiliz. İş gücü belli. İş var fakat işi beğenmediği için işsiz olan çok. Buna şöyle de diyebiliriz bahaneci bir toplumuz bahaneyi seviyoruz. Tüketen bir toplum olduğumuza inanmıyorum siz tüketen toplum deyince aklınıza abd gelmeli o ülkede 3 kişinin tüketeceğini bir kişi tüketiyor bunun istatistiğine bakın derim es geçmeyin gerçekten böyle bu yüzden abd'de intiharlar fazla, aile içi sorunlar, boşanmalar, travmalar hatta obezite hastalığı bile bu yüzden. Üreten bir ülkeyiz ve üretmeye devam ediyoruz. Enflasyon oranlarına bakın, borsaya... Ülkemizin üretimini es geçmeyelim. Saygılar, Teşekkürler.
  • Paylaş
1

Akın, Yorumunuz için teşekkür ederim, yorumunuzun içerisinde katıldıklarım var fakat üretime gelince, teknoloji ve bilim alanına bakarsak ne üretmişiz sorusunu sormak istiyorum? Yurt dışına üretebildiğimiz çok büyük ürünler var mı? örneğin:apple,samsung ve diğerleri gibi bir markamız var mı? yanlış anlaşılmasın ben asla milletimi ve insanımı ezmiyorumda ezmem fakat gerçekler acıdır. Bizim insanımızın bilime teknolojiye yorumlarını çok okuyorum, çok araştırıyorum ama bir ingiltere,abd olamıyoruz bu konularda. Huzurda ailede tamam belki daha iyiyiz problemler azdır ama problemlere de iyi odaklanalım. Her şeye iyi bakmak güzel bir şey olsa da gerçekleri görmekte gerekir diye düşünüyorum. Saygılarımla.

Çok düşünülmemiş bir cevap olacak ama; belki de diğer ülkelerin ürettiklerini tüketmekten kendimiz üretmeye zaman bulamıyoruz... Bazen düşünmüyoruz bile bizim yerimize düşünecek birileri vardır mantığıyla...
  • Paylaş
Onaltıncı yüzyıldan bu yana bize giydirilen deli gömleğidir:))
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

522 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları